כבוד אחרון

לא יודעת למה דווקא עכשיו, אבל פתאום יש סביבי המון לוויות.


אני לא אוהבת לוויות (מי כן?) ומשתדלת לא להסתובב בבתי קברות, אבל לפעמים אין ברירה, וכמה שנעשים מבוגרים יותר ככה יותר אנשים מתים סביבך, זו דרך הטבע, ובכל זאת, שלוש לוויות תוך שבועיים זה באמת יותר מידי.


מצד שני מה אני מתלוננת? הרי הייתי רק בלוויה אחת, איך זה קרה? פשוט – ללוויה של השכן ממול שנפטר לא הלכנו כי גילינו שהוא נפטר מאוחר מידי, כבר אחרי הקבורה, ואת הלוויה של אבא של אחד מהקולגות בעבודה החמצתי כי באותו יום לא הלכתי לעבודה ולכן נודע לי עליה רק למחרת.


היום עוד לפני שבע בבוקר התקשרו להודיע לי שאחת העובדות אצלנו – שבעצם כבר שנה שלמה לא עבדה כי נאבקה בסרטן לא עלינו – נפטרה. ללוויה הזו שכולנו ידענו שהיא צפויה בקרוב כן הלכתי, בעצב ובלב כבד, אבל בהרגשה שאני רוצה להיות שם כדי לחלוק לה כבוד אחרון וגם הג'ינג'י שהכיר אותה בא איתי.


היא חלתה לפני שנה ומשהו וכל הזמן היינו בקשר עם בעלה ועקבנו אחרי מצבה. חלק מהעובדים גם ביקרו אצלה בבית החולים ואפילו בבית. מאוד חיבבתי אותה אבל לא הייתי קרובה אליה כמו חלק מהעובדות הותיקות יותר ולכן לקראת הסוף נמנעתי מלהעיק בביקורים והסתפקתי בדרישות שלום.


למרות שידענו שזה צפוי קשה לי להאמין שהוא מתה, היא הייתה צעירה ממני בעשר שנים והספיקה מעט מידי בחיים, עוד לא הגיעה זמנה למות. אני עוד זוכרת איך צחקנו יחד בטיולים, נאבקנו בעוד פרוסת עוגת טירימסו שהייתה אהובה על שתינו, ריכלנו על הבוס ועל הבנים והכלות שלו, קיטרנו יחד על הילדים והבעלים והדיאטה … הכל התחיל באיזה נפיחות לא מוסברת בבלוטות הלימפה ומהר מאוד הידרדר והידרדר עד שנגמר.


אם בהתחלה עוד פיללנו שהטיפול יצליח, שהיא עוד תשוב לעבודה לאט לאט נעשה ברור לכולם שזה כבר לא יקרה.


עשו טיפול כזה, וטיפול אחר, ואחר כך טיפול ניסיוני בתל השומר שסיפרו שעזר למישהי שהייתה במצבה, אבל שום דבר לא עזר, מצבה הלך והורע ולבסוף היא אושפזה בטיפול נמרץ, משם הועברה להוספיס וממנו יצאה כבר ישר לבית הקברות.


למרות שידענו שלא נשאר לה עוד זמן רב בכל זאת כולנו מזועזעים וכואבים. היא הייתה צעירה מידי למות, עוד לא זכתה לראות את הבנים שלה הופכים לגברים, עוד לא הספיקה לעשות ולחוות דברים רבים כל כך… ביום שישי זה היה צריך להיות יום הולדתה ה – 43 לפני שנה חגגנו יחד איתה בעבודה עם עוגה וברכות ואיחולי בריאות ושמחה והשנה היא כבר איננה.


 


זו הייתה לוויה קשה, נכון, אין לוויות שמחות, אבל כשמת אדם שהגיע לגבורות הצער מרוכך בהשלמה שזו דרכו של עולם, יש עצב, אבל הוא לא קורע לב, פה המצב היה שונה, בלוויה שלה אנשים בכו וכאבו גם עליה, שסבלה זמן רב כל כך לפני מותה, וגם על בניה שנותרו יתומים מאם.


ש. המסכנה, היא כל כך אהבה את החיים, אהבה בגדים יפים ואוכל טוב, אהבה לצחוק, לשתות בירה ולספר בדיחות ברומנית, ויותר מכל אהבה את שני הבנים שלה שהיו בבת עינה. מראה הבן שלה קורא בבכי קדיש על קברה שבר את הלב, אף ילד בכתה ז' לא צריך להגיד קדיש על קבר אימו.


ואם כבר מדברים על זה למה הלוויות היהודיות כל כך נטולות הדר וסדר?


איפה הלוויות המכובדות של הנוצרים ואיפה הלוויות שלנו? אצלנו כולם עומדים בבגדי חול, חלקם לא הולמים כלל לוויה כי אנשים הגיעו ישר מהעבודה, שם התבשרו על מותה, במקום לשבת בצורה מסודרת המתאבלים עומדים צפופים סביב הקבר, דורכים אחד על השני ועל קברים ומצבות של אחרים. והקבר עצמו מוקף ערמות חול ודליי עפר, וכולם מצטופפים סביב, בוהים ברב הלבוש שחורים שממלמל מילים לא ברורות בארמית, ממצמצים באור השמש הקופחת, מנגבים זיעה ודמעות עוברים מרגל לרגל ומייחלים למעט צל.


הכול מסביב נראה כל כך עלוב וגשמי ולא מכובד, ומה הקטע הזה (בבית הקברות של תל רגב) של קבורה בקומות?


שמעתי שזו האופנה האחרונה בגלל מחסור באדמה, מסדרים שלוש קומות של קברים מוערמים זה על זה כמו ארונות משרדיים, זה נראה מוזר, מקברי.


חוץ מזה הכול שם כל כך עלוב, אין עץ ואין פרח, אין טיפת צל, השמש קופחת באכזריות על זרים נובלים, מצבות שיש עם תמונות של נפטרים מוטבעות עליהם ועטיפות צלופן מתגוללות סביב…


למה זה צריך להיות ככה? למה בית קברות  יהודי צריך להיראות כמו ספק אתר בנייה, ספק מזבלה?


בטח יש לזה הסבר דתי ראוי אבל הסך הכול לא מכובד לא מסודר ומשאיר תחושה נוראית.


חזרתי הביתה מותשת ומזיעה ובדרך החלטנו הג'ינג'י ואני שחייבים למצות מהחיים כל רגע, ואסור לבזבז את הזמן על תלונות וקיטורים. מה הטעם לבזבז זמן על דאגות כשאפשר פשוט לחיות ולצחוק ולאהוב?


חייבים לחיות מתוך שמחה ורצון ולהשקיע את המרץ רק בדברים שגורמים הנאה ושמחה כי מי יודע מה יהיה מחר וחבל על כל רגע שמבזבזים במריבות קטנוניות כשאפשר להתחבק ולשמוח בחיים.


אנחנו אומרים את זה כל פעם שחוזרים מלוויה, כמה חבל שאנחנו שוכחים הכל מהר וחוזרים אחרי כמה ימים לשגרה.

22 תגובות בנושא “כבוד אחרון

 1. אני לא מכיר אותך אבל אני מזדהה אים התחושות שלך באמת אבל אולי לסתכלי על זה ככה שזו דרכו של עולם  גם אם זה בגיל תצעיר יחסית צר לי על העצבות שבך ועל הילד שאת מתארת אבל הוא יגדל ויתגבר וגם את ותמשיכו לחיות 
  תאמיני לי אני יודע מה אני אומר
  טוב מקווה שלא חפרתי יותר מידי
  GUTT

  אהבתי

  1. דרכו של עולם היא שאיש לא חי לנצח אבל היא הייתה צעירה מכדי למות.
   הילדים שלה יתגברו וימשיכו לחיות כמובן אבל תמיד יישאר איתם הצער הזה …
   באמת כואב.

   אהבתי

   1. אולי לא צער אלא זיכרון ככה היתי מגדיר את זה כשאדם הולך אפילו לא מת אלא הולך למקום אחר תמיד תמיד נישאר הזיכרון
    GUTT

    אהבתי

 2. עצוב בהחלט

  אני חושב שבית קברות הוא באחריות חברת קדישא  המקומית ועצוב שהיא מרשה הזנחה שכזאת
  היום קוברים בקומות,זה יותר זול וחסך מקום

  אהבתי

 3. זה בטח קשור לתפיסת היהדות שלא מקדשים את המת ומה שחשוב זו הנשמה..
  וחוץ מזה, ראית פעם משהו שקשור בדתיים ונראה טוב?
  הכל אצלם מוזנח. גם בית הקברות…

  אהבתי

 4. מצמרר. היא היתה מבוגרת ממני בסך הכל בחצי שנה. זאת באמת טרגדיה. כל כך לא מובן, כל כך מפחיד.

  אני לא מסכימה איתך לגבי הקבורה היהודית. אני חושבת שהבלגן, העפר, הזיעה זה הופך את המוות לחלק טבעי מהחיים, ומה לעשות שהחיים הם בלגן אחד גדול (ובסוף מתים).
  אני חושבת שהלוויה נועדה בשביל האנשים שנותרו בחיים, ומטרת הטקסים היא לעזור להם להתמודד עם האבל. איכשהו נראה לי שהטקסים הנוצריים (שאני מכירה אותם רק מהסרטים) הם סוג של אירוע חברתי שצריך לראות ולהיראות, ולהשאר מאופקים.

  אהבתי

  1. אין ספק שלוויה היא בעיקר טקס אבל היא נועדה לתת הזדמנות להיפרד מהמת וקשה לעשות את זה בצורה נאותה כשאין מקום לעמוד ואין טיפת צל וצריך להידחק בין קברים של מתים אחרים…
   במקום טקס ראוי מקבלים אווירה של עמידה בתור. הרגשה איומה.

   אהבתי

 5. אני גרה בחו"ל ויצא לי להיות נוכחת בהרבה הלוויות לא יהודיות. אני חייבת להגיד שבשבילי, האוירה הקרה והמנוכרת ובעיקר המאופקת בכנסיה, לא מדברים אליי. יש משהו מאד אמיתי בעמידה הזאת סביב הבור, בבכי, בקריעה. אצל הנוצרים הלוויה ניגמרת בסדביצים ותה בכנסיה, כולם הולכים הביתה והחיים מצופים להמשיך כאילו כלום.

  אהבתי

 6. הסקת מסקנה שאין נכונה ממנה – לחיות מתוך שמחה ולקבל באהבה את כל מה שבא כי ממילא הכל הוא בחירה שלנו, הן חיינו והן מותנו על כל הטוב ועל כל הטוב יותר שבהם.

  אם איני טועה (איני מומחה לענייני הדת היהודית) לא נהוג לטעת צמחים בבתי קברות כי צמחים משמחים לבב אנוש ואנחנו הרי אמורים להיות שם באבל.
  בבתי הקברות הצבאיים החליטו לפסוח על הנוהג המטומטם הזה.

  שנשמע רק בשורות טובות

  אהבתי

  1. נעשה עסק, מוותרת לך על הפרחים והעצים בתנאי שלא יאפשרו לשים את המצבות האיומות האלו עם תמונות של קשישים גרוזניים…
   לא כתוב באיזה מקום לא תעשה לך פסל ומסכה?
   למה בית הקברות נראה לאחרונה כמו אלבום תמונות גרועות?
   ואיך לעזאזל הם עושים את זה? מטביעים תמונות של הנפטרים על המצבות?
   ולמה?

   אהבתי

 7. למיטב ידיעתי, הסיבה שלא משקיעים בבית קברות יהודי, כי זה מקום זמני מאוד, שהרי הנה הנה בא המשיח וכולם יקומו לתחיה.
  אז בשביל יום או יומיים שווה לנטוע ולטפח?

  אהבתי

 8. באמת עצוב,  וההחלטה שלכם בדרך הביתה היא החלטה מאד נכונה.  חבל שאנחנו (כולנו) נוטים תמיד לשכוח החלטות כאלה.
  כנראה תלוי איזה בית קברות  –  בעיר שלי הכל מטופח ומסודר.  נכון שאין צל,  אבל יש המון צמחיה.  זה אמנם לא מקובל כל כך אצל יהודים,  אבל אני מניחה שלחברה קדישא נמאס להתווכח והם פשוט נכנעו לדרישת הקהל.
  והקומות  –  זה מחוסר מקום.  המצב הולך ומחמיר,  פשוט אין ברירה.

  אהבתי

  1. גם בקריה שלנו בית הקברות קטן אמנם אבל מטופח ונעים מאוד, גם הנוף משם מאוד יפה וגם שם התחילו לקבור בצורה צפופה יותר, שניים בחלקה אחת.
   ואני מקווה שאצליח לזכור את מה שהחלטתי אתמול לפחות עוד שנה אם לא יותר.

   אהבתי

 9. עצוב

  גם אני כתבתי פוסט ( לא מזמן) על כלתה של שכנתי בת 37 ,
  שנפטרה לאחר 7 שנות מחלה , והשאירה שני ילדים קטנים.
  כל כך עצוב

  לא נראה לי שיש לבוא בלבוש חגיגי כמו שאנו רואים בסרטים של הנוצרים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s