אני רק שאלה…

בזמן האחרון אני מבלה יותר מידי מול המחשב והטלוויזיה. סופגת דעות ומידע ללא הרף. מנסה להבין מה קורה פה, מי טועה, מי צודק, מי יקבל צל"ש ומי יעמוד בפני וועדת חקירה?

זה לא קל כי מעיון מעמיק בפייסבוק ובאתרי חדשות ואקטואליה יש רושם שמתנהלות פה שתי מלחמות – אחת, מלחמה צודקת ומרה באויב אכזר וערמומי שמנצל את אזרחיו הלא כל כך תמימים כדי להגן על חייליו, ועל הדרך להשמיץ אותנו.

ואילו המלחמה השנייה היא של צבא כיבוש אכזר ומרושע שדורס בלי התחשבות עם קטן, מסכן, כבוש ונצור שרק מנסה לנשום קצת. הכובש האכזר רוצח בלי רחמנות ילדים ותינוקות, מפגיז משפחות שלמות והורס בתי ספר ובתי חולים, ועוד מתפאר שהוא הצבא הכי מוסרי בעולם ושהוא נתן אזהרה שלעולם לא מספיקה לפני שהוא רומס שכונות שלוות של אזרחים אומללים, רעבים, צמאים ושואפים לשקט.

האמת אני מניחה היא אי שם באמצע, או שלא?

קשה לדעת.

ואני רק רוצה לשאול שאלה אחת קטנטונת – נניח שגם בעזה יש קבוצה של אנשים טהורי לב ויפי נפש שחושבים שזה לא בסדר להפגיז אזרחים גם אם הם יהודים, זה פשע מלחמה לשלוח להם רקטות ולנסות להרוג אותם ולסגור להם את שדה התעופה ולהרוס להם את השגרה האזרחית השקטה, חבורה של מין שוברים שתיקה כזאת אבל של מוסלמים, כמה זמן אתם חושבים הם היו נשארים בחיים אחרי שהם היו מפרסמים את הדעות שלהם במקבילה העזתית של עיתון 'הארץ'?

אה, אין להם עיתון כזה?

באמת, נורא מוזר. איך זה שאין להם איזה גדעון לוי מוסלמי כזה שהיה טוען שהרעים לחמאס ושלחטוף אנשים תמורת כופר זה לא הגון ולא מוסרי?

איך זה שאף אחד אצלם לא אומר שזה פשע מלחמה להפגיז אזרחים?

אולי כי אצל העזתים המסכנים והתמימים מעשה כזה שקול להתאבדות? 

סתם חומר למחשבה.

 

תוספת מזעזעת מהדף של הלל קנינגסברג שאיכשהו עונה על השאלה ששאלתי  –

37 תגובות בנושא “אני רק שאלה…

 1. אני לא חושב עליהם בכלל, במלחמה הזאת אני באמת מתמקד בצד שלנו,בחיילנו ובמה שקורה בעורף
  זו בחירה מודעת ואני שלם איתה

  אהבתי

 2. האמת שאני לא מצפה מהם לשום דבר.  המצב שלהם כל כך גרוע,  מכל הבחינות ומכל הצדדים,  שהרבה לא יכול לצאת משם,  בטח לא עכשיו.  אני כן הייתי מצפה מערבים בארצות אחרות (כולל ישראל) שיגידו גם איזו מילה על החמאס.  לא רק מסיסי,  שיש לו כנראה חשבון אישי אתם, אלא גם מכל אלה שמציגים תמונה שיש בה כביכול שני משתתפים בלבד:  ישראל האכזרית ופושעת המלחמה מצד אחד,  והפלסטינים המעונים מצד שני.  כאילו אין בכלל חמאס.
  ואני מסיקה מזה שביקורת פנימית  –  שמופנית למישהו מהקבוצה של המבקר  –  היא הרבה פחות פופולרית בעולם הערבי מאשר אצלנו.

  אהבתי

 3. גם אני יושבת יותר ליד הטלויזיה והחדשות ומאזינה כל שעה…לגבי ביקורת הראו בטלוויזיה יום אחד בחור מעזה שמגנה את החמאס ויש עוד ודאי שאנחנו לא יודעים עליהם, אבל מה זה עוזר…
  ברור שכולנו מתנגדים להרג  ילדים חסרי פשע ואנשים , אבל כשאני רואה לנגד עיני את התמונה של חיילים שנושאים כלב שנפצע בפעילות מבצעית על אלונקה זה מעיד על צבא מוסרי (ראית את הצילום)!!

  אהבתי

 4. צופה יקרה את שואלת שאלה רטורית. ואני שואל מדוע אני לא שומע בארצנו הדמוקרטית חבר כנסת ערבי אחד שמגנה את מעשיו החמאס (ולא הגמגום "אני מגנה כל הרג"),שלא לדבר על כאלו שתומכים בחמאס. יאמרו שזו לא דעתם של כל ערביי ישראל, אבל בל נשכח כי כל חבר כנסת ערבי נבחר על ידי 30,000 אנשים…

  אהבתי

 5. כשאני הייתי בגן ובבית ספר יסודי לימדו אותי שישראל מושיטה יד לשלום לאויביה בסיפורים, שירים ודיקלומים. חינכו אותי לשאוף לשלום ולרצות שאהבה תשרור על פני הארץ.
  אני חוששת שלא לא חומר הלימוד של ילדי עזה ושאר פלסטינים. אולי זו סיבה אחת.

  אהבתי

 6. לא בטוחה שהיו מסיימים תאת המשפט. כפי שהבנתי אנשים שם חיים תחת טרור ובעוני. ואנשים עניים עסוקים במלחמת קיום. לא הייתי רוצה להתחלף אתם. אני בטוחה שהם היו רוצים שלום ואפילו לבוא לעבוד אצלנו כדי שהמצב הכלכלי שלהם ישתפר. אני רואה את הילדים שם מסתובבים בין החורבות ולא רוצה לחשוב איזה אנשים הם יגדלו אם הם ישארו בחיים.
  אותי מענינת שאלה אחרת, מדוע אנחנו לא עוסקים יותר בהסברה שיבינו את הצד שלנו. כי לפי מה שהבנתי, ההסברה שלנו כמעט לא קיימת.

  אהבתי

  1. העזתים הם המסכנים העיקריים בכל העסק הזה.
   והכי מרגיז זה שהמפקד שלהם, זה שקובע ומחליט חי בכלל בקטאר בתנאי פאר.
   אנשים דפוקים ומסכנים שכמותם 

   אהבתי

 7. אני לגמרי יכולה להבין אמפתיה לצד השני
  אבל יש משפט שחשבתי עליו "העזתים בחרו בחמאס כמו שהגרמנים בחרו במפלגה הנאצית"
  אני לא יודעת אם בבחירה שלהם הם התכוונו למה שיצא בסוף
  אבל זה מה שיצא, וזה הגיע מבחירה שלהם

  אגב, כן ראיתי מישהו שמגנה את ההתנהגות של החמאס, הנסיך הירוק, הבן של אחד ממייסדי החמאס
  יש איזה סרטון שלו שמסתובב באינטרנט
  הוא מבין הקולות הבודדים השפויים שמדבר
  (אני בטוחה שיש עוד שעסוקים בשתיקה)

  אהבתי

  1. הם לא בידיוק בחרו בחמאס, כמובן שיש כאלו שתומכים בהם אבל הם לא זכו באופן דמוקרטי. אני מאוד ממליצה על הספר ״בנו של החמאס״ (לא יודעת אם כך קוראים לספר בעברית), בשביל להבין קצת יותר את המצב שבו הפלסתינאים נמצאים.

   אהבתי

 8. אני בהחלט יכולה להבין אפתיה לאנשים שאינם מרצחים, לילדים שנהרגים, לאמהות ואבות שכולים. אני גם מצטערת בשבילם שאין להם אפשרות להביע קול, שהם מפחדים.

  והאמת שגם כאן לפעמים קשה להביע עמדה שהיא לא פופולרית, ומשלמים מחירים כבדים בשל כך. 

  אהבתי

 9. למרות שאני מחשיבה את עצמי מאוד הומאנית… ממש אין לי רחמים לאף עזתי בשלב הזה. אילו הם היו מצליחים באחוז אחד ממה שתכננו לעשות הייתי גם בעד לשטח את כל עזה ולזרוק אותם לים… הדאגה שלי היא קודם כל לתושבי ישראל ואנחנו רחמנים בני רחמנים. הייתי רוצה לראות איך מי מאומות העולם המתחסדים למינהם היו מגיבים במצב דומה לזה.
  וכשירגע עשן המלחמה… חייבים לדבר, חייבים לחפש את קמצוץ האנשים השפויים שיש שם – אבל חלילה לא בהתרפסות, ובתקווה שפעם יהיה פה שקט.

  אהבתי

 10. המלחמה הזו קשה, לא משנה מאיזה צד מסתכלים. אני תומכת בצה״ל במיליון אחוז, בו זמנית קשה לי לראות את כמות ההרוגים בצד השני אבל איך אפשר למנוע את זה? לצערי זה בלתי אפשרי.

  אהבתי

  1. גם לי קשה מאוד עם ההרג של אזרחים, חבל שאי אפשר להוציא את האזרחים לאיזה מקום ניטראלי אבל כמו שהחמאס מנסה לפגוע בלי היסוס באזרחים שלנו ככה הוא מתעקש לערב את הנשים והילדים בלוחמה שלו.

   אהבתי

 11. נראה לי שהלל עונה לשאלה שלך. הסיפור שהוא כותב מצמרר. 
  אמנם הוא לא מפתיע, כי אנחנו שומעים בתקשורת על דברים כאלו כל הזמן, אבל כשיש שמות זה נשמע אחרת. 
  עצוב. זה מאד עצוב. 

  אהבתי

 12. לצערי אני לא יכולה לראות את הקישור כי אני לא רשומה לפסייבוק, אז אני אסתפק בלתהות על השאלות הנכונות ששאלת. אני כבר כל כך המומה מכל האינפורמציה, כאילו אני המומה מאשכרה טיל שנחת עליי. מצד אחד אני לא יכולה לסבול את זה יותר, מצד שני אני לא יכולה פשוט לכבות את הטלוויזיה ולהתעלם. כולנו פה נמצאים במצב בלתי אפשרי, גם אנחנו וגם העזתים. בואי נראה איזה פתרון מרתק הממשלה שלנו תציע למצב הזה…

  אהבתי

 13. בניגוד לפייסבוק, בישראבלוג אין אפשרות של תגובת "לייק", שמעבירה את המסר – שתדעי שקראתי את דברייך…. ושאני מסכימה…. או משהו כזה….. דווקא לפעמים היה מתאים לי כאן פשוט "לייק", כשקשה להתנסח מעבר לכך…. והרי יש גם כךבכל מקום  מלל אינסופי על "המצב", ומה כבר עוד אפשר להוסיף, אין חדש תחת השמש….
  אבל בכל זאת אייצר עוד קצת מלל:
  והרי ברור ששם רוצחים את כל מי שמעז להשמיע ביקורת פנימית. ובכלל, ביקורת פנימית ועצמית היא באופן כללי דבר חסר בתרבות/חברה הערבית. עובדה ידועה, לא?  ואנו לעומת זאת בצד ההפוך על הסקאלה: עסוקים בנבירת ביקורת עצמית אינסופית (והרי לא כל דבר תלוי בנו! יש גם עמדות ובחירות וכוונות של הצד השני, ויש היסטוריה שהכתיבה את המצב שלא נוצר "יש מאין").
  לא יודעת. נקווה לטוב.

  אהבתי

 14. נראה לי שאם מישהו מעז להגיד משהו רע על החמאס הם לא יהססו להוריד אותו ואת בני משפחתו
  ראיתי ראיון באיזה ערוץ חדשות מקומי בארה"ב עם בחור צעיר שהוא "הבן של" אחד מגדולי מנהיגי החמאס. הוא ציין שמגיל 5 הם גדלים לשטיפת מוח ושבשביל לצאת מהטירוף הזה הוא איבד את הכל…. את כל רכושו וכל קשר למשפחתו. מניחה שצריך הרבה אומץ ללכת נגד. 
  היה גם ראיון עם עזאתית שהיתה צריכה לתת תשובה לשאלה האם חמאס הוא ארגון טרור… היא ניסתה בכל כוחה להעיף את אשמת הטרור על ישראל והמראיין התעצבן עליה שהיא מסלפת את האמת והעיף אותה מהשידור. זכור לי המבט שהיה לה בעיניים שניה לפני שסגרו את המצלמה, כאילו היא יודעת שפישלה והולכת לשלם על זה ביוקר. 

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s