הנערים החטופים

אני מרגישה צורך לכתוב משהו על הטרגדיה הזו אבל כל מה שקופץ לי לראש אלו פסוקים שלמדתי אי אז בבית הספר – 'והמשכיל בעת הזו יידום כי עת רעה היא' מתאים לי לגמרי.

וגם הפסוק החכם הזה – 'אוי לרשע ואוי לשכנו' הולם את המצב, ולמרבה הצער יש לנו שכנים רעים מאוד שמדרדרים גם אותנו להתנהגות של רשעים.

נורא מציק לי הרעיון שדווקא שיחת הטלפון הזה שלמרבה הצער משמיעים אותה שוב ושוב היא שגרמה למותם של הנערים אם כי רוב הסיכויים שהם היו נרצחים בכל מקרה. למה היה חשוב כל כך להשמיע את ההקלטה הגורלית ההיא בכל אמצעי התקשורת? 

אני למשל יכולתי להסתדר יפה מאוד בלעדיה.

כואב הלב על צערם ואבלם של משפחות הנרצחים ונורא מרגיז פסטיבל האבל הזה שעושה התקשורת סביב הלוויות. מרגיז אותי גם שפה ושם יש מתלהמים שמכנים את הנערים שנרצחו הקדושים. מותם של השלושה ההוא טרגדיה איומה ופשע מזעזע, אבל הוא לא הופך אותם לקדושים. 

הודעתי לג'ינג'י שאם חלילה ארצח בנסיבות כאלה שלא יניח לתקשורת לסקר את הלוויה שלי ושיחכה עד סוף השבעה לפני שהוא מתראיין.

הוא אמר לי להפסיק לדבר שטויות וכנראה שבצדק, יש סביבנו מספיק ודי אנשים שלא מפסיקים לדבר ולברבר בלי שהם ידעו בעצם כלום. אף אחד לא יודע מי באמת חטף אותם ואם התכוונו לרצוח אותם מיד או לסחור בהם תמורת אסירים, ואם חמאס אשם או לא. 

מה שבטוח זה שביבי ניצל את ההזדמנות להצטלם בפוזה קרבית עם מפות ולנאום נאומי גבורה ציוניים, הצבא הרס ורמס, אם זה את תשתית הטרור או סתם
בתים זה עניין לפרשנות, הימניים מצאו סיבה מצוינת לבנות עוד התנחלויות, והשמאל מטיף כדרכו לשמור על קור רוח ולא להפסיק לחתור לשלום ולסיום הכיבוש, ועל הדרך רומז רמזים עבים מאוד שהנערים נרצחו באשמתם ובאשמת הוריהם שהניחו להם לנסוע בטרמפים ועוד במקום מסוכן כל כך שאין לישראלים מה לחפש בו.

כולם נואמים בלהט ומשוכנעים בצדקתם, ורק השלום שותק ונראה רחוק יותר מתמיד.

37 תגובות בנושא “הנערים החטופים

 1. בודאות. בודאות אני יכולה להגיד שהחיים שלי היו טובים יותר לולא שמעתי את ההקלטה האיומה הזו. יש מקומות שעדיף לא להיות בהם, בעיקר בגלל שאין מה לעשות והידיעה עצמה לא מספיקה כדי לתקן או לשפר את המצב.

  אני לא יודעת מה יכול לתקן את המצב, אם יש בכלל משהו כזה. אני לא יודעת אם התנחלויות או הבלגה ישנו משהו. אבל אני בטוחה שיהיו כאלו שיעשו הון פוליטי על החשבון.

  אהבתי

 2. מהרגע הראשון לא הייתי מסוגלת לשמוע את הברבורים ברדיו ובטלוויזיה על הפרשה הזאת…..בלה בלה בלה ממלאים את החלל וכל אחד רוצה להישמע ואף אחד לא דובר אמת – או כי הוא משקר או כי הוא לא יודע כלום
  כך או אחרת, נמנעתי מזה כמה שיותר
  עקבתי ברמת – סטאטוס. האם מצאו? או לא.
  סבלתי יחד עם המשפחות
  מההתחלה היה לי ברור שהם כנראה לא בין החיים. עכשיו, מששמעתי את ההקלטה אני לא מבינה איך המשפחות לא הבינו זאת גם הן……
  עצוב עצוב עצוב עצוב
  וכל הדיבורים מסביבי על mute….לא מוכנה לשמוע לא את ימין ולא את שמאל, לא את המתלהמים ולא את המפנטזים על מציאות שלא קיימת
  עצוב עצוב עצוב

  אהבתי

 3. או! ענית לי על השאלה ששאלתי את פועה בבלוג שלי. הייתה לי תחושת בטן שההקלטה הזאת לא הייתה נחוצה לציבור הרחב. ההורים שמעו אותה שישה ימים אחרי החטיפה ומי שהיה צריך לשמוע שמע גם. ואז חשבתי שאולי זה איכשהו מעוגן בזכות של הציבור לדעת או משהו כזה. 

  אהבתי

   1. די די די לא נכון. די. 
    איך זה יכול להיות? הרי יש צנזורה ואסור לצלם. 
    (אני חושב שלגבי "לא לדעת" יוצאים מנקודת הנחה שאת לא חייבת להסתכל או להקשיב. אני באמת לא יודע. בכל מקרה, אני מאלה שמעדיפים לחסור מיקיריהם מראות והקלטות מהסוג הזה. אבל לא אני הוא זה מחליט על חוקי המשחק)

    אהבתי

   2. איזה צנזורה ואיזה נעליים, גם לי יצא להתקל בתמונות של גופות בני משפחתי אחרי שנרצחו. לתקשורת אין שום חמלה או התחשבות בבני משפחת הנרצחים.

    אהבתי

   3. אבל זאת כנראה לא תקשורת. כי תקשורת מכבדת את צו האיסור ואינה מפרסמת דבר בעיתונות ישראלית. אבל אני לא מבין מנין מגיעות ההדלפות לשאר פלטפורמות. גם השיחה של הנערים בלבלה אותי לחלוטין. אני בכלל שמעתי הקלטה אחרת מזו שפרסמו בתקשורת. 

    אהבתי

 4. גם אני רציתי לכתוב משהו, והרגשתי שאני בעצם לא יכולה, מכל מיני סיבות. בסופו של דבר, אני נאלמת מול האלימות האיומה של המציאות שבה אני, אנחנו, חיים. תודה על מה שכתבת את.

  אהבתי

 5. אני יכולה להגיד שממש לא אהבתי את הקרקס שהיה סביב זה
  מה גם שהיום יודעים שכבר אחרי יום או יומיים ידעו שמחפשים גופות ולא אנשים חיים
  העיקר שהתקשורת עשתה ספקולציות מפה עד הודעה חדשה

  אהבתי

  1. גם בלי לדעת כלום היה לי (ובטח גם לאנשים אחרים) ברור שהם נרצחו זמן קצר אחרי החטיפה.
   מצד שני תמיד היה סיכוי שאולי אחד לפחות נשאר בחיים. 

   אהבתי

  1. כואב לי שבמהלך המלחמה הממושכת בינינו לבינהם לאט לאט אנחנו נעשים כמותם, אלימים ומתלהמים וחסרי רגישות.
   אני בטוחה שהרוב, גם אצלנו וגם אצלם הם אנשים שפויים ששואפים לחיות בשקט, אבל משום מה אנחנו מניחים לחבורת מטורפים פאנטיים לדרדר אותנו לתהום.

   אהבתי

 6. וזה לא הסתיים
  עדיין התקשורת ממשיכה
  אני לא הייתי מסוגלת אפילו לכתוב והעליתי רק צילום שבו הבעתי את תחושת העצב הנורא…

  אהבתי

 7. הקלטת היא פורנו. 
  והיא משרתת אינטרסים של כל מיני גורמים.
  והיא לא פורסמה בהתחלה כי זה שירת את "הנחת העבודה" שהם בחיים. ואת המתח הזה ואת הדאגה ההמונית הזו. אבל כשנמצאו הגופת אז שידע העום. אנחנו פחות מעניינים. אנחנו כלים על הלוח…

  אהבתי

  1. לא ברור לי מה בדיוק הם חשבו, האלה שניהלו את כל החיפוש, אבל לי היה די ברור שרוב הסיכויים הם שהחטופים נרצחו מיד אחרי החטיפה.
   אולי קיוו שלפחות אחד מהם נשאר חי או שהם רק נפצעו?
   אין לי מושג.

   אהבתי

 8. אני מסכימה עם הרוב ואני מזמן נמנעת מחדשות כי הם רק צהובים ומגבירים חרדה
  הנערים האלה לא קדושים ולא גיבורים אבל בהחלט ליבי על המשפחות ויש משהו במה שנאמר שאם היו מתקשרים לאמא ולא למשטרה היא כבר היתה מקפיצה את כל הכוחות.

  דבר אחד מעצבן אותי במה שכתבת וזו ההיתייחסות לביבי- גם בעלי החמוד ממשיך לטעון דברים דומים כאילו ביבי הזמין את החטיפה כדי לצאת מלך (לא באמת אבל אם הוא משתמש בחטיפה עדיין לא אומר שבאה לו טוב). הטרור הפלסטיני ממשיך לפעול ממרכזי אזרחים ופוגע באזרחים- השלום באמת רחוק מתמיד כי אף אחד לא מעוניין בו והוא לא משרת אף צד.

  לגבי עניין הטרמפים- מנסיוני בצבאבאיזורים הללו התחבורה הציבורית מחורבנת למדי- אין מנוס מטרמפים

  אהבתי

  1. ברור שהוא לא הזמין את החטיפה או שהוא אפילו מרוצה ממנה אבל מרגיז איך הוא מנצל כל משבר כדי לצאת ממנו טוב.
   לא יודעת, אני פשוט סולדת מהאיש הזה, הוא לא בא לי טוב והרגשתי ככה עוד לפני שהוא נבחר לראש ממשלה. במקרה שלו זו הייתה שנאה ממבט ראשון 

   אהבתי

 9. הברברת של התקשורת מתחילח הארוע פשוט נוראית. לא פחות מהמחדלים של המשטרה. והכי גרועה הממשלה שנתנה למשפחות תקווה, בעוד שהם ידעו שמחפשים גופות.

  אהבתי

  1. האמת שאף אחד לא יכול היה לדעת בוודאות שכולם מתים, כל אחד שעיניו בראשו ידע שרוב הסיכויים שהנערים נרצחו מיד אחרי החטיפה, אבל איך אפשר להגיד דבר כזה עד שלא רואים גופות?

   אהבתי

 10. אכן כן – השלום לא נראה מעולם רחוק יותר , מה שלא אומר שמחר יוכל להיראות רחוק הרבה יותר…

  קיווינו שיהיה פה שלום יום אחד , אך "קץ ההסטוריה" של הפרופ’ פרנסיס פוקוימה התנפצה כבר מול עינינו מזמן , ועכשיו , עם ההתרחשויות בקרב העולם הערבי , מתנפצת עוד לחתיכות קטנות יותר.

  אולי לא לנצח נאכל חרב – אבל יש לנו עוד כמה דורות לפחות קדימה…

  אהבתי

 11. מציאות הזויה, אחרי רונאל פישר והנהג משועפת כבר לא אכפת לי אם מדברים, שידברו, יש אנשים שזה עוזר להם, למדברים למקשיבים, מה עוד נותר חעשות, אני פותחת רדיו או טלויזיה פעם ביום ודי

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s