אבל אימא אמרה

הילד החמוד שאני מסיעה כל בוקר לגן הוא רק בן ארבע וקצת ואוהב את אימא בכל ליבו. הוא הילד הכי צעיר במשפחה, מעליו יש בן ובת, וכמו כל בן זקונים גם הוא קצת מפונק, ומרגיש שהוא בעל זכויות יתר במשפחה, בעיקר על אימו, ושיסלחו לו הכל כי הוא הכי קטן וחמוד.

כל בוקר הוא נפרד ממנה בטקס גדול, הולך אתה עד לחניה ומחכה עד שתיסע לעבודה, ואם קורה ואחיו הגדול נוסע עם אימא, לרופא השיניים בדרך כלל, הוא מוחה בתוקף וכועס ואפילו בוכה. הוא מאוד רכושני כשזה נוגע לאימא, ואוי ואבוי אם הוא ידע שאחיו מבלה עם אימא בעבודה עקב ימי החופש הבלתי אפשריים של מערכת החינוך בארץ, או שחלילה אימא שולחת אותו לגן ונשארת בבית בלעדיו. אם יש לה יום חופש היא מעמידה פנים שהיא נוסעת לעבודה כדי שהעריץ הקטן לא ידע שהיא העזה לבלות בבית בלעדיו.

כשאימא בבית הוא בקושי מסתכל עלי, אבל כשהיא עוזבת הוא מואיל בטובו להתייחס מעט גם אלי, ואפילו להקשיב לי. עם הזמן הילד התרגל אלי והתחיל לתת בי אמון ובזמן הקצר שאנחנו יחד אנחנו מנהלים שיחות די משעשעות על כל דבר ועניין תחת השמש. אתמול למשל הוא החליט שהוא צריך לסדר את שערותיו (הארוכות מידי לדעתי) כדי שלא יפלו לתוך עיניו. הוא נעמד מול הראי במקלחת, הרטיב את שערו וסירק אותו לאחור בקפידה, וכשהערתי לו שכדאי שיסתפר הוא אמר שלא, הוא לא יכול כי אימא אוהבת את התלתלים שלו ולא מסכימה לו לספר אותם.

הוא ילד נבון ובעל כושר ביטוי מעולה, בדרך כלל אני נהנית לדבר איתו, אבל לפעמים הוא מצליח לעצבן אותי קצת, בעיקר כשהוא מנסה לתת לי פקודות כי לדבריו – אימא שלו משלמת לי משכורת ואני חייבת, לדעתו, לעשות כל מה שהוא רוצה.

אם הוא היה יותר מבוגר ופחות חמוד הייתי אפילו נעלבת, אבל למדתי מניסיון כמה טיפשי ומיותר להיעלב מילד תמים. עדיף לנסות לחנך ולהסביר ולא לכעוס.

היום למשל הוא ניסה לשכנע אותי שאני צריכה לשאוב את השטיח בסלון כי לטענתו זה מה שאימא אמרה.

"אז למה היא לא אמרה לי כלום על השטיח?" התפלאתי, ניקוי הבית אף פעם לא היה חלק מהעבודה שלי, רק הכנת הילדים לבית הספר, ארגון המטבח, והתעסקות עם הכביסה.

"היא שכחה." השיב הקטן, "אבל היא אמרה לי ואת חייבת לשאוב, אימא משלמת לך ואת צריכה לעשות מה שאומרים לך." הכריז, ורץ להביא את השואב מחדר הכביסה.

הייתה לי כביסה לקפל, וכיור מלא כלים שהייתי צריכה להכניס למדיח, וכמו שאני מכירה את הבוסית החביבה שלי היא לא הייתה שוכחת להגיד לי לשאוב אם פתאום היה נעשה לה דחוף לשאוב את השטיח, שאגב, לא היה מלוכלך יותר מהרגיל.

יכולתי להתקשר אליה כמובן אבל אני שונאת לנדנד לה בטלפון. אני מתקשרת רק אם זה מקרה באמת דחוף, ומניסיון ידעתי שאם אתעקש ואתווכח הקטן יתחיל ליילל, ויעשה דווקא. במקום להסתכן בסצנה מורטת עצבים החלטתי לזרום איתו. חיברתי את השואב, הפעלתי אותו, והנחתי לילד לשאוב אותו לבד בעוד אני עוסקת בשאר העבודות.

אחרי שסיימתי הכל ועזרתי לו לקפל את השואב שיבחתי אותו על חריצותו ושאלתי אותו אם הוא אוהב לשאוב, והוא אמר שכן, ומרוצה מאוד ממעשה ידיו להתפאר הודה לבסוף ששאיבת השטיח הייתה רעיון שלו – הוא רצה לעשות לאימא הפתעה כדי שתבוא הביתה ותמצא שטיח נקי.

"היית צריך להגיד לי מיד שאתה רוצה לעשות לאימא הפתעה ולא לנסות לסדר אותי ולהמציא סיפורים." הוכחתי אותו בעדינות, והוספתי שזה שאני מקבלת משכורת מאימא שלו לא אומר שהוא יכול לצוות עלי לעשות כל מיני דברים, וגם אם הוא רוצה שאני אעשה משהו עדיף לבקש יפה ולא לתת פקודות.

הוא הקשיב בשקט, ולמרות שלא אמר כלום אני חושבת שהוא הפנים. אחר כך מצאתי את הנעליים שלו שנעלמו בבלגן בחדר הילדים, ונסענו כרגיל לגן.

 

38 תגובות בנושא “אבל אימא אמרה

    1. קל לי יותר לשמור על קור רוח דווקא כי הוא לא הילד שלי וזה לא הבית שלי.
      כאן אני צופה מהצד ונמצאת עם הילד רק חצי שעה ביום. כאימא הייתי פחות מוצלחת והגבתי הרבה פעמים בעוצמה חזקה מידי ולא בחוכמה.

      אהבתי

  1. ילד מניפולטיבי וחמפונק. בטוח אמו מפצה אותו על "גורלו המר". הילדים שלי גדלו אצל מטפלת שהיית בבית והיה לה מעמד יותר מאשר לי. הכל ענין של חינוך.

    אהבתי

    1. אימא שלו עושה כמיטב יכולתה בתנאים לא קלים בכלל.
      אני לא ממש מטפלת, רק מביאה אותו לגן.
      החלטתי מראש לא להתערב ולא להגיד מה דעתי.
      אם המשפחה היא גברת נבונה ודעתנית והיא בטח לא צריכה את העצות שלי.
      בדרך כלל הוא ילד ממש מתוק ואני די נהנית לשהות איתו.

      אהבתי

  2. מגיע לך צל"ש, על התבונה והסבלנות. ברור שאמא שלו מפנקת אותו / מתעצלת להתאמץ בחינוך שלו וסיבותיה עימה…..
    אבל קלטת אותו והוא באמת נבון, ונראה לי שמהר מאד הוא מבין עם מי יש לו עסק, ושכדאי לו להתנהג אלייך יפה…

    אהבתי

    1. הוא הכי קטן והוא באמת חמוד מאוד, ילד מלא קסם ורב תושייה.
      אם הוא יצא בפוסט הזה קצת מפלצת זו אשמתי בעיקר, בדרך כלל הוא ממש בסדר.
      אני צופה לו גדולות ונצורות כשיגדל ויתנתק מהסינר של אימא.

      אהבתי

      1. הוא לא יצא מפלצת בפוסט, הוא יצא ילד קטן מניפולטיבי מקסים שמשקף את היחס והחינוך שהוא מקבל מאמא שלו 
        ומאחלת לו שיתנתק מהסינר הספציפי הזה מוקדם ככל האפשר…

        אהבתי

  3. הילד הזה קצת מזכיר לי את הילדים בתכניות של סופר נני. אני קצת מרחמת עליו. מזל שיש לו אותך שמכניסה קצת שפיות לחיים שלו.

    התיאור של טקס הפרידה מאמא הוא תיאור של ילד אומלל וחסר בטחון שצריך לשמור על העולם שלו שלא יתפרק כי אף אחד לא שומר על גבולות העולם שלו בשבילו.

    אהבתי

    1. אני לא חושבת שסופר נני הייתה מוצאת שם הרבה מה לעשות. זו משפחה אוהבת ומתפקדת אבל לרוע המזל אין אבא, בגלל תאונת דרכים, וזה לא קל, בעיקר לאימא שבכל זאת מתפקדת ומחזיקה את כל המשפחה עם הרבה אהבה.
      היא טיפה מפנקת את הקטן אבל גם שמה לו גבולות כשצריך, אני מאוד מעריכה את הכוח והאומץ שלה.
      לא חושבת שאני הייתי מצליחה להתמודד עם אסון כזה.

      אהבתי

  4. באמת נשמע ילד אומלל, נשמע שהוא מרגיש שהדרך היחידה להיות לגיטימי זה להעלות את עניין הכסף. מישהו אבל בטוח אמר לו את זה, לא נראה לי הגיוני שילד בגילו ימציא על דעת עצמו את זה שאת חייבת לעשות הכל בגלל המשכורת. אני בהחלט מורידה בפנייך את הכובע, לא בטוחה שהייתי עומדת בילד שאומר לי דבר כזה בתור בייביסיטר. 

    אהבתי

    1. בדרך כלל הוא לא שתלטן כזה, רק כשהוא רוצה שאני אעשה מה שהוא זומם.
      האמת, גם אני התעצבנתי ברגע הראשון ואפילו נעלבתי אבל הוא רק בן 4 והכלל הראשון בטיפול בילדים זה לשמור על קור רוח ולזכור תמיד שאת המבוגר האחראי.
      אולי בגלל שיש לו מחסור בדמות אב הוא קשור מאוד לאימא אבל אני מניחה שזה יעבור לו כשיגדל קצת.

      אהבתי

  5. מצטרפת לכלם. שאפו ענק על ההתנהלות. וגם, אני זוכרת שאחד הילדים שלי פעם אמר משהו על העוזרת, שחייבת לסדר לו את החדר כי משלמים לה, ומאז הקפדתי שהוא יסדר את החדר לפני הגעתה. לא חושבת שזה בא ממקום אחר, זו חשיבה פשטנית שמאפיינת ילד בגילו. כך הוא מבין שהעולם מתנהל, שאת מקבלת כסף ולכן את צריכה לעשות כל מה שאמא שלו אומרת. ואת כל כך צודקת שאת שמה את זה בפרופרוציה!

    אהבתי

    1. הרבה יותר קל להישאר רגועה והגיונית כשאלו לא הילדים הפרטיים שלך.
      הילדים הפרטיים שלי אגב לא זכו אף פעם לראות עוזרת אצלנו בבית.
      אף פעם לא היה לי תקציב לעוזרת 

      אהבתי

    1. מצד אחד זה באמת קשה, אבל מצד שני קל יותר כי אחרי הכל זה לא הילדים שלי.
      אני פחות לוקחת ללב, זה לא ממש אישי.
      אני הרבה יותר רגועה כשזה לא הילדים הפרטיים שלי.

      אהבתי

  6. אני לא הייתי אוהבת את נושא השכר שהוא העלה, וגם כמוך הייתי מציעה לו לשאוב בעצמו ומחמיאה לו שזה נהדר שרצה להפתיע את אימו.

    ( אגב; אני לא מצליחה לראות את התמונה שהעלית)

    אהבתי

    1. גם אני התעצבנתי קצת מזה שילד בן ארבע מדבר על זה שמשלמים לי, אבל סך הכל הוא צודק.
      באמת משלמים לי וזה לא משהו שצריך להתבייש בו וגם לא סיבה לתת לי פקודות ולהתנשא עלי.
      אני מקווה שהוא הבין את זה.

      אהבתי

    1. לא צריך להיסחף, אני לא ממש מגדלת אותם, רק עוזרת קצת וסך הכל הילד צודק, אני עושה את זה כי משלמים לי, אבל מה שרציתי שהוא יבין זה שגם אדם שמקבל שכר על העבודה שלו ראוי ליחס הוגן וצריך להיות מנומס כלפיו.
      הוא ילד מאוד פיקח, אני בטוחה שהוא הבין.

      אהבתי

  7. ילדים הם ילדים הם ילדים …לא צריך כנראה לקחת הכל ברצינות תהומית – חוץ מזה שעולם המושגים שלהם חומרי הרבה יותר ממה שהייתי רוצה שיהיה. אין ספק שהתמודדת איתו יפה ועוד יותר יפה שאת מספיקה לעשות בחצי שעה את כל הרשמה שפרטת שם 🙂
    האחיינית שלי פעם ראתה אותי מנגבת אבק בבית ושאלה אותי למה אני עם הסמרטוט….מה? את העוזרת?….

    אהבתי

    1. ילדים הם יצורים די חומרניים ובכלל לא מלאכים תמימים ומתוקים כמו שהיינו רוצים לחשוב.
      אני לא עושה כל כך הרבה, קצת מזה וקצת משם ואחרי שנים כל כך רבות כעקרת בית ואימא אני די יעילה, עניין של ניסיון.

      אהבתי

    1. אני לא אתפלא על זה בכלל. יום אחד הוא יסתובב עם חליפה הדורה ויחלק פקודות לאנשים אבל אני תמיד אדע שמתחת לזה יש ילד קטן שרוצה את אימא.

      אהבתי

    1. אין לי מושג איפה הוא למד לדבר ככה, אולי הוא חשב על זה בעצמו?
      הוא ילד פיקח 

      אני שמחה שהצלחתי לצאת מהעניין בלי לריב איתו ואולי אפילו לימדתי אותו משהו על החיים.

      אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s