על הדבש ועל הכסף

אחרי הפסקה של כמעט שלושה חודשים העסק שלנו התחיל שוב להראות סימני חיים. התחיל פסטיבל הדבש, אנחנו מופיעים באתר של הפסטיבל ויש פעילות ויש אנשים שרוצים דבש ושוב מתחילים לעבוד קשה בשבתות.

זה טוב כי שוב יש פרנסה, אבל משום מה זה אף פעם לא מספיק. אנחנו תמיד בלחץ כספי, תמיד מודאגים, חיים בין הראשון לחודש ובין החמש עשרה. בראשון יורדת ההלוואה והמשכנתה, בחמש עשרה יורד הכרטיס אשראי, ובין לבין יש את הילדים שעוד לא הפנימו שהם כבר בוגרים וצריכים להתחיל לפרנס את עצמם.

כל הכסף שעוגי קיבל מביטוח לאומי, כסף שהוא לא היה מקבל לולא ההתרוצצות שלי ושל ג'ינג'י במשרדים של ביטוח לאומי והטרחה שטרחנו כדי שיקבל את זכויותיו, הלך כבר. תוך שבועיים הוא בזבז 3000 ₪ ומדובר בבחור שלא משלם שכר דירה, ולא קונה אוכל. קיווינו שהוא ישתמש בכסף להוצאות האישיות שלו, נסיעות וכיוצא בזה, הוא העדיף לבזבז הכל על נסיעה לאילת ובילויים.

הייתה מריבה עצומה בינו לג'ינג'י, כשאני מנסה להרגיע – התפקיד הרגיל שלי.

קשה לנו עם הילד הזה, רשמית הוא כבר בוגר אבל הוא עדיין חושב כמו ילד, לא מבין שצריך לתכנן את העתיד, שאי אפשר לחיות בלי חשבון, ומתנהג כאילו שאנחנו עשירים מופלגים ולא חסר לנו כסף לפנק אותו.

טעות! יש לנו קשיי פרנסה כמו לכל עם ישראל, ועם כל הרצון שלנו לתמוך ולעודד יש גבול גם לעומק הכיסים שלנו. היום ניהלתי איתו שיחה קשה מאוד והסברתי לו שהוא חייב לשלם חלק מההוצאות שלו. חשבון הסלולר שלו, נסיעות, ביטוח לאומי – הוצאות שעד היום אני שילמתי, ורק אם יישאר אחר כך כסף הוא יכול לבזבז על עצמו.

בקרוב הוא שוב יקבל משכורת, אני מקווה שהפעם היא תחזיק מעמד ולא תתפזר במהירות כזו כי נמאס לי!

 

צץרץ גם נעשה פזרן גדול, הוא היה בתל נוף כל השבוע שעבר, סוף סוף הוא עבר קורס צניחה, וגם הוא נכנס להוצאות עצומות ופינק את עצמו בשק"ם בהנחה שאבא ואימא ישלימו את החסר לו בבנק. כרטיס אשראי בידים של הילד הזה זה פשוט אסון.

גם הוא חטף על הראש והודענו לו שאין שום סיבה שהוא יכנס למשיכת יתר ושירגיע עם הקניות, הצבא מספק לו אוכל ביגוד ונסיעות ומשכורת של לוחם שמגיעה ל – 700 ₪ שילמד להסתדר עם הכסף הזה בבקשה.

 

הלוואי והיה לי כסף לשפוך על הילדים ולתת להם הכל עם תוספות, אבל אין לי, גם לנו קשה מאוד, והגזרות האחרונות שהפילו עלינו לא מוסיפות כלום. כולם מצטמצמים וגם הם יכולים לעשות אותו דבר.

 

חוץ מזה עשיתי פשלה נוראית עם הורי. הבטחנו לקחת אותם משדה התעופה אחרי הטיול שהם עשו בפולין, ואיכשהו טעיתי ביום ואתמול הם התקשרו באישון לילה ושאלו בכעס איפה אנחנו? רק אז התברר שהם חזרו יום קודם ממה שחשבתי, ובמקום לנסוע ברכב הפרטי שלהם הם היו צריכים לחזור במונית יקרה עד אימה. התנצלתי שוב ושוב ושוב אבל זה הועיל מעט מאוד.

 

היחידה שעושה לי נחת וגורמת לי אושר זו הכלבה החמודה שלנו, מקור להוצאות אבל גם לאושר גדול.  


לוקה עם חברים 

16 תגובות בנושא “על הדבש ועל הכסף

 1. את לגמרי צודקת.
  הילדים צריכים לכסות את הוצאותיהם. זה ברור.
  והמצב באמת לא קל. הגזרות הניחתות… גמני חוששת…
  החברה הקטנה של לוקה כל כך מזכירה לי את פיפה…
  אלא שפיפה לא תשכב בשקט לצידה של כלבה גדולה כל כך…

  אהבתי

  1. לחברה של לוקה קוראים פרינסס ויש לה גם אח בשם מייפל. הם רק גורים אבל הם לא חוששים מלוקה ונהנים לפגוש אותה על הדשא ולשחק איתה. היא גדולה מאוד אבל עדינה וטובת לב ומעולם לא פגעה באף אחד, אפילו לא בחתול.

   אהבתי

 2. אז באמת לא קיבלתי הודעה על הפוסט הזה כי לא קראתי אותו עד עכשיו.
  את מרשה לי לתת לך עיצה קטנה?
  תרצי תקראי לא תרצי את יכולה לשלוח אותי לכל הרוחות (אבל בעדינות בבקשה..)
  אורן שלנו, בן 22 עוד מעט 23 , נועה בת 19 עוד מעט 20 לאף אחד מהם אין כרטיס אשראי. ואנחנו מיופיי כוח על החשבונות בנק של שניהם.
  כשהבנק הציע להם כרטיס אשראי דיברנו איתם והסברנו להם כמה זה קל להוציא כסף עם כרטיס פלסטיק. ועד שלא תהיה להם משכורת קבועה המכסה את כל ההוצאות שלהם ועוד קצת, אנחנו ממליצים להם לא לקחת כרטיס אשראי. (המלצה בסגנון המאפיה , את יודעת, הצעה שאי אפשר לסרב לה)
  כמו כן חשבונות הבנק של שניהם חסומים למשיכת יתר. נגמר הכסף אי אפשר להוציא יותר מהכספומט.
  אין כמו לעבוד במזומן, ולעבוד עם הגבולות שהבנק מציב לך בשביל ללמד לחיות בתוך תקציב.
  םג הילדים שלי, תאמיני לי בזבזנים גדולים, אבל ככה לפחות אנחנו יודעים שהם לא יעשו לנו ברוך פיננסי שאנחנו נצטרך לכסות.
    

  אהבתי

  1. אלו עצות טובות וגם אנשים מבוגרים כדאי שיישמו אותן. הבזבזן הכי גדול אצלנו הוא עוגי שעושה הכל באימפולסיביות ומתקשה לחשוב שני צעדים קדימה.
   בגלל זה שכנענו אותו לפתוח חשבון בבנק הדואר ולמרות שכרטיס האשראי שם מאוד מוגבל גם אותו אנחנו מונעים ממנו להוציא.
   אולי נצטרך לקחת גם מצץרץ את כרטיס האשראי אם כי הוא קצת יותר מרוסן.
   בכל מקרה זה ייקח הרבה זמן ומאמצים ללמד אותם להתנהל כלכלית בצורה נבונה

   אהבתי

   1. דרך אגב, אם כבר – הזכרתן לי:

    כשהייתי סטודנטית, שלוש שנים הסתובבתי רק עם מזומנים. בלי אשראי, כי אין לו כיסוי.

    כששוכנעתי להוציא אשראי, הוא נשאר בבית. הוא יצא רק כשסיימתי את  התואר והתחלתי להרוויח.

    זה עזר, בשביל לדעת כמה יש לי. וכמו שאמרתי, זה היה מחוסר ברירה. כי ידעתי שאין מי שיכסה לי את החשבון.

    אהבתי

 3. המצב הכלכלי מקשה על כולם זה בטוח
  כשאחותי אחי ואני היינו בצבא היינו מקבלים מההורים "דמי כיס" שבועיים של 100 ש"ח לשבוע, בגלל שהמשכורת הצבאית לא מספיקה לכלום.
  אני בתקופת הצבא שילמתי את הסלולרי שלי, אבל במקרה של אחי ואחותי ההורים שילמו עד אחרי שהם השתחררו מהצבא (במקרה של אחי הרבה אחרי, הוא הספיק לעבוד 9 חודשים לנסוע לחו"ל ל9 חודשים ולחזור ועדיין המכשיר היה על חשבונם).
  ואחי היה קרבי, ככה שהוא קיבל יותר מהצבא מאתנו הבנות.
  האמת שאחי ואחותי שניהם חורשים על הטלפונים שלהם ועד שלא היו המבצעים המשתלמים שיש היום, הם היו מקבלים חשבונות של מאות ש"ח שההורים שלי היו משלמים (העיקר שאבא שלי תמיד זוכר לי שהוא פעם שילם לי חשבון של 400 ש"ח – החשבון סלולרי הכי גבוה שאי פעם הגעתי אליו, אבל לא את החשבונות העצומים של אחי ואחותי).

  אהבתי

 4. עוגי צריך להתחיל לממן את עצמו
  אז הוא לא משלם שכר דירה חשמל ומים
  אבל בדיוק כמו שאני למשל עכשיו גרה על חשבון ההורים שלי, אבל אני משלמת על הכבלים שלי, האינטרנט, הסלולרי, נסיעות שלי.
  ובחודשיים שהם לא היו פה אני גם שילמתי חלק מהחשבון חשמל (כי בבית גם עבדו עם מכשירי חשמל וגם העובדים הפעילו את המזגן 12 שעות כל יום)
  אם אני צריכה לקנות משהו לעצמי, אני משלמת

  משהו למשל שההורים שלי לא לימדו אותי, זה ההתנהלות הכלכלית, שזה משהו שקשה ללמוד לבד ובלי הכוונה. כי עושים מלא טעויות בדרך.
  ובראש ובראשונה זה לא להוציא יותר ממה שמרוויחים
  ולא לחלק דברים ל20 אלף תשלומים
  אני למשל לפני חצי שנה קניתי מחשב נייד שעלה לי 4 אלף, והציעו לי אפילו 12 תשלומים (חברה של ידיד) ואמרתי לו מה פתאום רק 2

  איך הולך לעוגי עם הקורס טבחות?

  אהבתי

  1. זה בדיוק מה שאני אומרת לו, שקודם ישלם את ההוצאות שלו ואחר כך אם יישאר כסף שיבזבז אבל כל זמן שהוא יודע שיש לו את הגב שלנו הוא מתפרע.
   נצטרך להיות תקיפים יותר איתו. הוא לא חייב לאכול בחוץ ולבלות כל כמה ימים.
   נדמה לי שהוא מסתדר בקורס ושזה מתאים לו אבל הוא מהטיפוסים האלה שמספיק עם מישהו אומר לו מילה אחת לא במקום ומיד הכל אצלו מתהפך.

   אהבתי

 5. נו לא קיבלתי עידכון על הפוסט הזה
  אנחנו גם מצמצמים,הילד האמצעי בן ה17 מצא עבודה
  הילדה בצבא מקבלת משכורת צבאית לשמחתנו הוצאותיה מצומצמות כי היא נוסעת כחיילת חופשי באוטוהוסים,אבל נעודד אותה להשתמש בכסף שהיא מרוויחה לצרכיה וגם במכוניות אנחנו משתדלים לצמצם,לא פשוט להחזיק 2 רכבים בעידן הזה ואני חושב שלא רחוק היום שנמכור את האוטו הישן

  אהבתי

  1. הלוואי והייתי יכולה לותר על רכב אחד, זאת פשוט שחיטה אבל אין לי דרך אחרת להגיע לאלוני אבא

   אני נדהמת לפעמים מהכמויות של הכסף שהילדים מבזבזים על שטויות. למה כל בילוי שלהם יוצא כל כך יקר, יש תרבות בילויים כזו שחייבים ללכת למועדון ולשתות שם ולאכול בחוץ וזה יוצא יקר מאוד.

   אהבתי

 6. לא קיבלתי הודעה במייל על הפוסט הזה אז אני מגיב עכשיו.

  כמו חלק מהמבוגרים, יש גם ילדים שמסוכן לתת להם כרטיס אשראי. כנראה הם יצטרכו להתמודד עם הגבלת סכום אשראי (הגבלת בנק) כדי ללמוד איך להסתדר עם זה. לבת שלי הייתה חברה בצבא שההורים שלה הגבילו את הטלפון שלה לקבלת שיחות בלבד ולשיחות יוצאות רק אליהם. כשהיא הייתה צריכה לבקש טובות מחברות שלה שיתנו לה לשוחח מהטלפון שלהן שיחה דחופה – היא ידעה לסיים את השיחה תוך פחות מחצי דקה והייתה עושה את זה במשורה. בשיחות נכנסות, כמובן שלא הצליחה להגמל מהפטפטת.

  אהבתי

 7. הממ. פוסט מעניין, כי ילדים שמבזבזים זו תופעה.

  1.למה צץרץ צריך כרטיס אשראי פתוח שהוריו משלמים עליו? לכל היותר אתם יכולים להעביר לו סכום כסף קבוע לבנק (נניח,כמה מאות שקלים). אני לא רואה סיבה לתת לילדים פתח לבזבז, כי הם ישתמשו בו

  (ואת צודקת, אין לי ילדים. אבל אני יודעת מה הורי עשו כשהייתי בצבא, ובכלל עם כספים. כעסנו עליהם תמיד, עד היום, אבל למדנו שאם לא נפרנס את עצמנו, הם לא יעשו זאת עבורנו).

  2. ועוגי?  -זה באמת גדול עלי לייעץ. הבחור צריך לבנות הערכה עצמית מחדש ולמצוא דרך להתפרנס בעצמו וכו’. הדבר היחיד שהייתי מממנת לו הוא טיפול פסיכולוגי יסודי ומקיף. לא משלם על הטלפון? -שלא יהיה לו טלפון. פעם היו מכשירי "מנגו" שרק מקבלים שיחות. בטח עדיין יש. ואז, אין סכנה שהוא יסתבך עם חובות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s