אנוסים בעל כורחם

שיוויון בנטל זו ססמא קליטה ומובנת לכל אבל שערו בנפשכם גדודי חרדים עם פאות וכושר של אברכי ישיבה ענוגים מתדפקים על שערי הבקו"ם – לא הקלה נקבל אלא הכבדה על הצבא המסורבל והכבד שלנו ועוד בזבוז מיותר של כסף על כל מיני הקלות וקצבאות וכשרויות למהדרין.

 

אנחנו רוצים אותם בצבא כדי שיהיו יותר ישראליים ופחות חרדים.

 

הם מתעקשים להישאר בישיבות מאותה סיבה בדיוק, ובעצם לא הם אלא הרבנים שלהם. הגדוילים שעל פיהם יישק דבר שמעוניינים להשאיר אותם בורים ותמימים ונתונים לחסדיהם.

 

לא לצבא צריך לשלוח אותם אלא לבית הספר. כיום המדינה מפרה אמנות בינלאומיות ומניחה לאלפי ילדים להישאר עניים ובלי כישורי חיים ויכולת התפרנסות. החרדים פועלים כמו כת, כת מסוכנת ומזיקה, והמדינה הדפוקה שלנו, בגלל הסכמים קואליציונים קצרי מועד מניחה להתעללות הזו להימשך.

 

אני רוצה להפנות את הקוראים לפורום שאני מרבה לעיין בו לאחרונה פורום אנוסים בעל כורחם. חרדים שחיים כמו אנוסים שרוצים לצאת לחופש ולא יכולים.

 

למה עמותת הלל שעוזרת לצעירים ולצעירות האמיצים האלה חיה מתרומות ומהיד לפה?

כי המדינה שצריך להיות לה אינטרס לעזור להם לצאת לחופשי מעדיפה לממן מדגרות של בורות במקום לתת לאנשים האלה אפשרות לחיות חיים מועילים ופוריים.

 

כדי להוציא אותם לחופשי ולתת להם אפשרות להצטרף למאה שלנו צריך אומץ וחזון ודבקות במטרה. כל מה שאין לממשלה שלנו ולעומד בראשה. ברגע שהם יתחילו ללמוד מה שלומדים כל שאר ילדי ישראל הגיוס לצבא יבוא מאליו, בלי צורך באילוצים.

 

כל זמן שאנחנו תקועים עם השלטון הנוכחי זה לא יקרה כנראה, באמת חבל. אוף

39 תגובות בנושא “אנוסים בעל כורחם

 1. אני מסכים לחלוטין. מדוע המדינה מתקצבת את הישיבות ולא עומדת על מינימום תכנים של השכלה כללית ותכנית לימודים מפוקחת? מדוע המדינה לא מממנת את עמותת הלל ומשרד החינוך מממן בעשרים מיליון שקל 6 עמותות מחזירות בתשובה?

  אהבתי

 2. זה לא רק השלטון הנוכחי אשם בזה
  אף אחד מהשלטונות הקודמים לא הרים את הכפפה
  המצב נוח להם
  לא הייתה מפלגה שישבה בשלטון ללא מפלגה חרדית לצידה

  הבעיה העיקרית היא זה שהמדינה נותנת כספים לישיבות
  שבכל מקום אחר בעולם מתקיימות מתרומות

  אין מדינה שמממנת את מוסדות הדת שיש בה – מלבד ישראל
  זה דבר שצריך להיפסק

  אין לי שום דבר נגד הדת היהודית (למרות היותי אתאיסטית)
  אבל הפרדת דת ממדינה היא דבר הכרחי להמשך קיומה של מדינת ישראל
  ואני בעד האמרה איש באמונתו יחיה
  אני לא רוצה שאף אחד יכפה עלי את דעותיו ואמונותיו

  זה מתחיל בחינוך החרדי
  הפחדה
  הפחד של הרבנים שהקהילות שלהם ידעו שיש משהו אחר
  ושהתורה היא לא הדבר היחיד הנעלה בעולם
  אולי נעלה מבחינה רוחנית, אבל יש עוד דברים מסביב
  מפחדים שיפקחו עיניים
  מפחדים שיהיה שינוי

  ובאמת שלא צריך חרדים בצבא
  זה רק יגרום לעוד בעיות של אי שיווין שיש גם ככה בין נשים לגברים בצה"ל
  שיעשו שירות לאומי חובה
  לפחות בשירות לאומי הם יכולים לתרום לקהילות שלהם
  וזה גם סוג של מצווה

  אהבתי

 3. מסכימה עם כל מילה. צריך לעודד חינוך, השתלבות, ולעזור ליוצאים לחופשי. מי שאשם בכל המצב הן הממשלות והקואליציות גועליציות שלנו. מי שנותנים לו – לוקח. צריך היה מזמן לנהל את העניינים אחרת. מצדנו.

  אהבתי

  1. על מצב כזה נאמר – אבן שזרק טיפש אחד לבאר, אלף חכמים לא יצליחו להוציא.
   את האבן זרק בן גוריון, מתוך טיפשות ותמימות וסנטימנט לישראל סבא.
   אנחנו נשארנו עם בעיה ענקית, שלנו ושלהם.
   עכשיו צריך אומץ ונחישות לפתור את הבעיה.

   אהבתי

 4. אני אוהבת את כולם בעם ישראל ומשתדלת לכבד את דעות כולם. אהבת ישראל זהו ערך עליון בעיניי ושנאת חינם בעמנו שלנו כואבת לי מאוד. במיוחד היום- יום יז’ בתמוז יום צום יום שקרו בו 5 אסונות וביניהם שבירת לוחות הברית (בעקבות חטא העגל). יום שמתחיל תקופה לא קלה עבורנו, שלושה שבועות שמסתיימים בט’/תשעה באב ימי בין המיצרים, ימים של חרבן ימים של כאב, ועלינו לתקן את שנאת החינם שיש בתוכנו ולבנות בכך את בית המקדש השלישי. מצער אותי שדווקא היום עשו הפגנה שמפלגת ומוסיפה חרבן. בואו נחשוב אהבה ואחדות.

  כואב לקרוא את שנאת החינם שנוטפת בפוסט ובתגובות. חבל

  אהבתי

   1. אני לא חרדית, אני דתייה לאומית אבל כנראה אינך מבדילה כמו רבים וטובים. אני כן אוהבת אותם ומכבדת את דרכם המתקדמת האמתית והנכונה. אם היית מכירה אותם באמת ונפתחת (ולא מסתגרת בגטו הסטיגמטי) היית רואה אותם ומבינה כמה הם מתקדמים. אני מכירה מקרוב. 
    את מייחסת את החילונים כבעלי קידמה, תשאלי את עצמך:
    האם דיבור לא יפה ולא מרוסן הוא קידמה? האם ריכול ולשון הרע הוא קידמה? האם חוסר צניעות היא קידמה? האם חוסר ידיעת תורה זו קידמה? 

    אהבתי

   2. גם את לא מבדילה בין כל החילונים ורואה בכולם חבר פוחזים, חסרי צניעות ורכלנים.
    זו טעות ובכלל, הויכוח הוא לא על מי צדיק יותר, אלא על כלכלה.
    אחרי שסיימתי צבא הלכתי ללמוד על חשבוני, לא קיבלתי שום דבר מהמדינה חוץ מתביעות ודרישות תשלום.
    זה פשוט לא צודק, ונמאס לנו לממן בטלנים.
    פשוט מאוד.

    אהבתי

   3. אני מבדילה הרי אני חיה בתוך עמי יש לי חברות מכל גווני הקשת הפוליטית והדתית כי אני אדם שמסתדר עם כולם ומקבל את כולם. חס וחלילה אני לא רואה בחילונים חברה פוחזים, אלא אנשים חרוצים שאפתנים ועושים מה שבראש שלהם ובגלל זה כתבתי על חוסר צניעות והדיבור כי אין חוק שיעצור.   

    הם לא בטלנים. בחברה החרדית לומדים תורה עד שמביאים את הילד הראשון, והרוב יוצא לאחר מכן לעבוד. מי שלא, אז אשתו עובדת ומפרנסת את המשפחה והוא חולק אתה את עול המשפחה (בעלים מאוד טובים ששותפים לגידול ולחינוך הילדים ולעזרה בבית). מה שמחזיק להם את הבית זו התורה ושניהם יודעים את זה. בגלל זה הם חיים את התורה ממש להעריץ את ההקרבה שלהם למענה, ואל לנו לזלזל בכך.

    אני מבינה שקשה לך אבל לכולם קשה ולא נפיל את הקושי שלנו על אחרים, אלא ניקח אחריות ובטוחה שצמחת מהקשיים 🙂   
        

    אהבתי

 5. ברור שלא כולם יכולים להתגייס לצבא, ואת צודקת בנוגע לבזבוז המיותר של הכסף, אבל מה בדבר שירות לאומי?
  הרי חרדים יכולים לעשות שירות לאומי בתוך הקהילות שלהם, ואז לא תהיה שום בעיה של כשרות או כפירה או מה שזה לא יהיה.
  ועוד דבר, עד היום יש לחרדים 2 אופציות: צבא או לימודים. מי שלא עושה צבא חייב ללמוד בישיבה, ואני חושבת שהגיע הזמן לנתק את הקשר הזה.
  אני בטוחה שיש הרבה אברכים שאילו חרב הצבא לא הייתה מונחת על ראשיהם היו הולכים לעבוד ולפרנס את משפחתם, ונראה לי שבסופו של דבר לזה בדיוק אנחנו צריכים לשאוף – שהחרדים יעבדו ויפרנסו את משפחותיהם.
  אמנם השוק לא בדיוק מחכה להם, וספק אם הרבה ארגונים ירצו להעסיק אותם בלי לימודי ליבה וכו’, אבל אז יופעל לחץ חזק על לימודי ליבה כדי שהילדים יוכלו לעבוד, וחוץ מזה, הם יוכלו להקים חברות משל עצמם, ולהעסיק עובדים חרדים ובדרך הזאת המשק רק יצמח ויתפתח. 

  אהבתי

  1. חלק גדול מהם באמת עושים את זה תוך שהם מעמידים פנים שהם אברכי ישיבה.
   הגיע הזמן להפריד את הדת מהמדינה ולא לממן יותר לומדי תורה.
   עדיף כבר לממן סטודנטים שלומדים משהו שיועיל למדינה.
   הרעיון שמי שלא מתגייס לפחות לשירות לאומי לא יכול להצביע מוצא חן בעיני מאוד.

   אהבתי

 6. התמונה שאת מציירת יש בה הרבה מן האמת, אני מסכימה איתך, בעיקר בכל מה שקשור לאשמת ממשלות ישראל בהנצחת המצב. כמה שהמצב הזה יימשך ככה יהיה יותר קשה לשנות אותו לצערי.
  איפה שאני לא מסכימה איתך זה ב-2 דברים. אחד, שכל החרדים רק לומדים בישיבות כל הזמן. זה לא כך. רוב החרדים כן יוצאים לעבודה, אחרי הגיל איפה שכבר לא מגייסים אותם. הם נשארים בישיבות ללמוד עד גיל מסויים, אבל לרובם יש עבודה, אפילו אם חלקית, כדי לפרנס את המשפחה. יש שעובדים וגם לומדים ומקבלים קצבה מהכולל כדי ללמוד. יש כמובן חלק שרק לומדים. המצב כן משתנה ויש היום מכללות חרדיות איפה שלומדים משפטים ומחשבים באווירה ובתנאים שמתאימים לאורך החיים החרדי.
  הדבר השני שאני לא מסכימה איתך הוא שמדובר בעניין כלכלי בלבד. זה לא ככה. מדובר בעניין חברתי חשוב ביותר כי המצב הנוכחי הוא כך שמתפתחת כאן מציאות לא בריאה של אחים שאין ביניהם קשר והבנה ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו מצב כזה.

  אהבתי

  1. אני יודעת שמעטים באמת ממיתים את עצמם באוהלה של תורה אבל ככה הם מציגים את עצמם.
   זה מרגיז, עוד יותר מרגיזה ההתנשאות הזו, הם עגלה מלאה והחילוניים חסרי ערכים, חבורה של הוללים ופוחזים.
   הם רואים אותנו ראיה פשטנית ולא מדויקת ואנחנו חוטאים באותה צרות אופק.
   באמת חבל

   אהבתי

 7. הרבה ממה שכתבת, נכון.  אבל הרוב, ממש לא.
  "אנוסים" הוא אתר עם אינטרסים משלו, שרוב כותביו מסתתרים אחרי אנונימיות לא אמינה, ואין סיבה לקבל את כל מה שהם אומרים כאמת צרופה. נהפוך הוא.
  אולי תסכימי איתי שתגובתך:"תעשי לי טובה, כל המתיקות הזאת"…היא לא ממש ארגומנט משכנע בויכוח.
  בשורה התחתונה, החרדים אינם אנוסים, וזה מה שהחילוני הממוצע לא מוכן לקבל. רובם המכריע חי בעוני גדול, מבחירה, אבל מתוך אמונה עמוקה, ולא בגלל כפיית הרבנים. קצת קרדיט, תאמיני לי, הם לא ילדים מפגרים שנלכדו שם.
  אישית אני בטוחה שהם טועים, לא באמונתם, אלא באי יציאתם לעבודה ככל האדם. גם לי נמאס חוסר האיזון הזה. גם אני מממנת באי הסכמה מוחלט ישיבות, כמוך, אבל גם תיאטרון והצגות וקרנות קולנוע שמעלים מחזות מעוררי קבס כנגד המדינה, ומחלקות שלמות באוניברסיטאות שמובילים קו אנטי ישראלי הקורא להחרים אותנו בעולם.גם זה נמאס לי באותה מידה, ואני לגמרי לא בטוחה איזה מהם מאוס עלי יותר.
  אני יודעת שבויכוחים האלה אף אחד לא יזיז אף אחד מדעתו המקובעת.
  אבל היי, לפחות אמרתי את זה.

  אהבתי

  1. חרדים בעל כורחם הוא לא אתר אינטרנט, הוא פורום. אנשים כותבים בו על דברים שמעיקים עליהם. מה שמעיק עליהם זה המצב של אניסות. הם כבר לא חרדים, חלקם אפילו לא דתיים ונאלצים בגלל החלטות שגויות של הממשלה ומבנה החברה החרדית להעמיד פני חרדים.
   החרדים מתנהלים ככת, יהודים, אבל כת ששוטפת את המוח לחבריה, מונעת מהם קשר עם העולם החיצוני, לא מניחה להם לחשוב לבד וכל מי שכן מצליח לגבש לעצמו דעה עצמאית נרמס ונדרס ומוקא מתוכה באלימות.

   ואחר כך הטיפשונת הזו מספרת לי סיפורים מתוקים על כיבוד הזולת ורוח היהדות, נו, באמת…

   אהבתי

   1. כמו שכתבתי, אפחד לא יזיז מדעתו מתווכח נחוש .
    אגיד רק כדי שגם אני אשמע כאן: אנוסים ודאי קיימים פה ושם, כמו שיש זוגות נשואים רבים שלכאורה מתנהלים בנחת ובשלום, אבל בתוך הבית רע-רע-רע, והם היו שמחים לעזוב הכל ולברוח, רק שזה קשה מאד בחיים האמיתיים. גם הם אנוסים, לא פחות.
    אבל מתוך היכרות פנימית מאד עמוקה ורבת שנים עם העולם החרדי, האנוסים הם מיעוט. רוב הציבור הזה, תתפלאי,  לא שבוי ולא נעליים, וצריך לקבל את העובדה שיש אנשים החושבים אחרת מאיתנו, גם כשמבחינתנו זה ממבו-ג’מבו גמור.
    כמובן, כל עוד זה נעשה על חשבונם, ולא על חשבון זולתם, וזו לדעתי הבעיה.

    אהבתי

 8. אני רוצה להגיד כמה דברים.
  1. הסיבה שרוב החרדים בוחרים במסלול לימודים בישיבה ומנציחים את הבורות שלהם בתרבות והידע החילוניים היא: זה נח יותר, פשוט יותר, ולא מצריך מאמץ.
  כל אלו שבגיל מאוחר יותר יוצאים לשוק העבודה, מצליחים להשלים קצת את הפער, לפחות כמה שהם צריכים לעבודה, אבל הם לא מסכנים את חייהם בצבא, ולא נדרשים לממן את הלימודים בישיבה וכו’.
  2. "האנוסים", מהפורום, אנשים אמיתיים לגמרי, ואמינים למרות האנונימיות, הגיעו למסקנה שהעולם החרדי מושתת על "לא אמת", או בעברית מדוברת "יצאו בשאלה" אבל בגלל נסיבות חייהם (אשה, ילדים, משפחה וכו’) לא מצליחים לצאתת לגמרי.

  3. חשוב שתדעו מה הוא הלימוד החשוב כל כך בישיבה, שיש מהמגיבים והקוראים כאן שמעריכים:
  דיון ארוך במבנה הציצי של נערה, והאם אפשר על ידי מישוש, בחינת צבע או גמישות הפיטמה, או הקפל התחתון של הציצי – לקבוע אם היא כבר ראויה לנישואין, או בוגרת בלשון התלמוד
  דיון נוסף וויכוח סוער, האם ילדה מתחת לגיל 3 שקיימה יחסי מין, בתוליה חוזרים ומתרפאים, או שכלל לא נקרעו, ואם מתרפאים, תוך כמה זמן.

  אהבתי

  1. המשך…

   וציטוט למשל המראה איזה פנטזיונרים היו חזלנו: 
   תניא אבא שאול אומר קובר מתים הייתי פעם אחת רצתי אחר צבי ונכנסתי בקולית של מת ורצתי אחריו שלש פרסאות וצבי לא הגעתי וקולית לא כלתה כשחזרתי לאחורי אמרו לי של עוג מלך הבשן היתה תניא אבא שאול אומר קובר מתים הייתי פעם אחת נפתחה מערה תחתי ועמדתי בגלגל עינו של מת עד חוטמי כשחזרתי לאחורי אמרו עין של אבשלום היתה ושמא תאמר אבא שאול ננס הוה אבא שאול ארוך בדורו הוה ורבי טרפון מגיע לכתפו ור’ טרפון ארוך בדורו הוה ור"מ מגיע לכתפו רבי מאיר ארוך בדורו הוה ורבי מגיע לכתפו רבי ארוך בדורו הוה ורבי חייא מגיע לכתפו ורבי חייא ארוך בדורו הוה ורב מגיע לכתפו רב ארוך בדורו הוה ורב יהודה מגיע לכתפו ורב יהודה ארוך בדורו הוה…..  
   ואלו דוגמאות רק מהמסכת הנדמלת בימים אלו, ותאמינו לי, הלתמוד מלא שטויות והבלים עד בלי די

   אהבתי

 9. בוודאי שיש לדרוש מהחרדים לעשות שירות לאומי. בסביבתם. ויש להכריח אותם ללמוד לימודי ליבה.
  אלא שהממשלה שלנו לא מעוניינת בכך באמת.
  והמנהיגים שלהם לא מעוניינים בכך.
  ומגיעים לשורש הדברים: ראש הממשלה שלנו אינו מנהיג, והמדינה איננה שמה גבולות ואיננה משליטה את עצמה על מי שצריך. חרדים הם רק אחת הדוגמאות. אגב, כל מה שכתבתי, נכון גם לגבי הערבים. גם הם חייבים לעשות לפחות שירות לאומי בחברה שלהם. ושוב, מנהיגיהם אינם מעוניינים בכך…
  ונוצרו שתי חברות עניות, ועבודה שחורה.. ומדינה שאיננה רוצה לשנות. ואיננה שולטת.
  וביבי.. אותו ביבי..

  אהבתי

 10. אני חושב שאנחנו לא נותנים לביבי מספיק קרדיט, אני באמת מתחיל להאמין שיש לו מנת משכל יוצאת מגדר הרגיל. לסובב ככה את כל המדינה על החרדים כשהמחאה מתחילה לצוף מעלה בחדשות זה חתיכת תרגיל מבריק, ועוד לכנות את ההפגנה "צו 8", וואו.. לא יאמן. פוף! כולם מדברים על חרדים. זה פשוט מדכא כשחושבים על כמה שזה מבריק.

  אהבתי

  1. ביבי אכן מבריק ושמעתי לא פעם את התאוריה הזו על השתלחות בחרדים כדי להפסיק את המחאה אבל סך הכל מדובר בשני צדדים של אותה מטבע.
   אחת הסיבות שהנטל על מעמד הביניים החילוני כבד כל כך היא החטוטרת החרדית שהוא נאלץ לשאת על גבו הכפוף.
   אני לא מאמינה שמישהו באמת שונא את החרדים, אולי כועס על הסחטנות של המנהיגים שלהם, אבל הם אנשים כמונו, לכודים בנסיבות בלתי אפשריות.
   אם נשחרר אותם נשחרר גם אותנו ולכולם יהיה מעט יותר קל.

   אהבתי

 11. מ  19:42 18/4/2012 לא הייתי כאן??? טוב, השלמתי החסר, זה בגלל שלא קיבלתי עידכונים. ואני עדיין לא מקבלת, אז שמעתי בעצת עדה ק. והוספתי לקבועים, אבל אותך מצאתי רק היום !!!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s