חמותי ואני – קציצות וחביתיות

אתמול בערב חמותי התקשרה והזמינה את עצמה לביקור אצלנו. מצאה לה זמן! דווקא ביום חמישי זה כל משק הבית הקטן והמנומנם שלנו התנער ונעמד קוממיות על רגליו האחוריות, מוכן ומזומן לקבל את ההסתערות התלת שבועית של צץרץ ולילי על שגרת היום יום המנומנמת שלנו.

כמובן שלא אמרתי לה שרק היא תהיה חסרה לי היום, אלא נחפזתי להכריז שזה רעיון נהדר ואני אשמח מאוד לארח אותה.

חמותי כדרכה מביאה את האוכל איתה, מצד אחד זה כאילו יפה מצידה ומצד שני – את באמת חושבת שתרעבי אצלי אם לא תביאי אתך אוכל? – והפעם היא הבטיחה להביא בשר לקציצות, וגילתה לי בהתרגשות שהיא למדה סוף סוף לעשות חביתיות מוצלחות, והיא מאוד רוצה ללמד גם אותי.

אני מכירה את האישה הזאת למעלה משלושים שנה, היא הייתה יותר צעירה ממני כשנפגשנו לראשונה ביום חורפי אחד בחורף 77 ולמרות כל מאמצי ומאמציה מעולם לא הצלחתי להרגיש נוח במחיצתה.

לכאורה יש לה כוונות טובות, היא מלאת נדיבות ובאמת משתדלת, אבל משום מה זה אף פעם לא הולך, ואני תמיד נושמת לרווחה כשהיא מסתלקת סוף סוף.

היום היא הגיעה עם אחיו הצעיר של ג'ינג'י שהשאיר אותה אצלנו, והסתלק ללמוד עם חברים למבחנים. אחיו של ג'ינג'י הוא עובד חברת חשמל והוא מתאמץ מאוד – בעידוד ובמימון של חברת חשמל – לעשות תואר מהנדס, וזה לא קל לו.

חמותי הביאה קערה מלאה בשר לקציצות. הבשר היה טחון ומתובל כהלכה, ובאמת יצאו קציצות נהדרות, אבל קודם החביתיות. היא באמת למדה את המלאכה כהלכה ויצאו אחלה חביתיות, דקות ורכות וגמישות, אבל היא הייתה חייבת לקלקל הכל כשהכריזה בשתלטנות הרגילה שלה שלא, סירופ מייפל זה לא טוב, הוא מלא סוכר וחומרי מאכל (כאילו, דא? למה את חושבת שהוא טעים כל כך?) ודרשה שנקנה קונפיטור דובדבנים למילוי החביתיות. קנינו ובאמת היה טעים להפליא, אני ממליצה בכל פה, אבל למה היא לא יכולה להגיד את דעתה בנחת, למה תמיד להיות זו שיודעת יותר טוב מכולם?

כמובן שלוקה שלנו לא נשאה חן בעיניה, והיה לה מה להגיד על זה שהיה גרה בבית ושבגללה הכל מלא שערות, ובסוף נאלצתי לטאטא ולשטוף את הקומה התחתונה כי היא התלוננה שלכל הבית יש ריח של כלב. היא הסכימה לנוח על הספה רק אחרי שפרשתי עליה מגבת וזה למרות שהכלבה לא שוכבת על הספות, רק על הרצפה, וממש במקרה כיבסתי את הכיסוי של הספה בשבוע שעבר, ואפילו הוספתי מרכך לכביסה למרות שלדעתי זה מיותר, אבל חמותי החליטה שחייבים מרכך ותבעה ממני לקנות בקבוק מרכך כשעשינו קניות יחד לפני כמה שבועות. 


 

אני חושבת שמה שמעצבן בה בעיקר זו הגישה השתלטנית וההנחה שהיא יודעת הכל יותר טוב מכולם. היא מסוג האנשים שיש להם דעה על כל דבר וחייבים תמיד להעיר ולהגיד כל מה שעולה במוחם בלי לחשוב אולי זה מעליב, ואולי זה מיותר.

כמובן שאם תנסה להתנהג איתה באותו אופן, ולהגיד לה מה אתה חושב עליה, זה לא ייגמר טוב – ניסיתי וזה נגמר רע מאוד.

לשמחתי ג'ינג'י לקח אותה לבסוף למכון וגם שם היא כמובן מצאה שהכל מלוכלך ומלא אבק, וחייבים לנקות מיד הכל, ורצוי גם לצבוע את הקירות (פה אפילו ג'ינג'י נשבר מעט ואמר שלא נראה לו שזה יקרה בקרוב), אבל הואילה להסכים שהתיקון של הסככה יצא מוצלח מאוד, ודווקא טוב שקיצרו אותה מעט ונכנס עכשיו יותר אור.

לסיכום – הצלחתי לעמוד גם בביקור הזה בגבורה, שתקתי כשהיא עמדה והכינה אחרי הצהרים עוד ערמה של חביתיות, ומילאה את כל הבית בריח טיגון, והתמוטטתי רק אחרי שהיא עזבה סוף סוף.

אני בטוחה שאחרי עוד שלושים שנה איתה אני כבר אהיה מחוסנת לגמרי, ואפסיק לקחת אותה ללב.

35 תגובות בנושא “חמותי ואני – קציצות וחביתיות

 1. אחחח,הקציצות נראות נהדר
  ואני יודע להכין קציצות !

  מזל גדול שאין על על הראש אף חמות או אמא כי  בקוצר סבלנותי הייתי מחרב את היחסים חיש מהר:-)

  אהבתי

 2. אני חושבת שכל חמות דומה בדיוק לכל רעותיה,  בלי יוצאות מן הכלל.
  שזו מחשבה מפחידה מאוד,  שהרי יש סיכוי שגם אני אהיה פעם חמות 🙂

  אהבתי

 3. 🙂 בהתחלה, כשחמתי היתה מגיעה הייתי משתגעת ומנקה את כל הבית , אחר כך היא היתה אוספת את הגדול פעם בשבוע מהגן ואני בערב לפני הייתי עושה פה מסדר המפקד, לאט לאט היא אני הפסקתי לעשות מסדרים והיא התחילה להיות יותר מרוצה.. אבל היא גרה רחוק יחסית וכל ביקור כרוך בהתראה ארוכה, ויש לי תחושה שככה טוב לשתינו.
  האוכל אגב, נראה מעולה, ויש סירופ מייפל טיבעי, בריא ויקר, אבל טטעים בטירוףףף

  אהבתי

  1. גם חמתי גרה רחוק יחסית ואני מקווה שזה יישאר ככה תמיד, בעלי מאיים שבחורף הבא נביא אותה אלינו ואני תוהה מי מאיתנו פוחדת יותר מהרעיון הנורא הזה

   אהבתי

 4. האמת שבצד של ההורים שלי
  יש קטע כזה
  אמא שלי לא ממש מתה על אחות של אבא שלי
  היא בן אדם מאוד ביקורתי ומעצבן
  מהסוג שמתאים לו המשפט "הגמל לא רואה את הדבשת של עצמו"
  ואבא שלי לא סובל את אחות של אמא שלי
  כי היא בן אדם מעופף לא מסודר ויותר מדיי מרוכזת בעצמה
  ואה כן היא הפייבוריטית של סבא שלי והיא מקבלת ממנו כמויות של כסף (שנוזל לה מהידיים) בעוד אמא שלי מקבלת…. כלום

  אז את אחות של אבא שלי באמת אנחנו רואים רק פעם ב…
  היא גרה במושב באיזור חיפה ואנחנו פה (איזור מודיעין)
  וזה איך לומר – רחוק
  אחות של אמא שלי זה משהו אחר
  לפעמים היא פה כל שבוע ולפעמים לא רואים אותה חודש

  אין מה לעשות אנשים לא מושלמים

  ואה, כן אני מתה על חביותיות שנים לא אכלתי כי ההורים שלי לא עושים

  אהבתי

 5. גם אני הכנתי היום קציצות עם קצת עלי מנגולד  קצוצים בפנים
  מה שמת פטרוזיליה ?

  אי חושבת שנדיר מאוד יחסי חיבה ואהבה בין כלה וחמותה ( כמו אצל רות המואבייה) .

  אהבתי

 6. צרות של עשירים דרלינג, אני הייתי מתה שפעם אחת מישהי (חמותי או אפילו אימא שלי) יבואו ויבשלו לי. ממילא אין לי בעיה עם זה שהן חושבות שהן יודעות הכל יותר טוב, סביר להניח שברוב הדברים הן גם צודקות בטח בבישול ובאחזקת הבית. 
  יקירתי, לא למדת שבחיים צריך שמיעה סלקטיבית? מה שלא צריך לא חייבים לשמוע.
   

  אהבתי

 7. לי יש מזל גדול עם חמותי. אני אוהבת אותה מאד, ואני יודעת שגם היא אוהבת אותי. היא אף פעם לא מתערבת לי בחיים, תמיד רק תומכת ומפרגנת ונותנת.
  ובלי כל קשר – הקציצות נראות עסיסיות להפליא והבלינצ’ס נראים כאילו יצאו ממטבח של מסעדה. ממש נהדר!
  איזה בשר יש בקציצות? ומה התיבול?

  אהבתי

  1. לא נעים להודות אבל הצילומים הם רק אילוסטרציה שמצאתי בגוגל אם כי גם הקציצות האמיתיות נראו לא פחות טוב.
   וגם החביתיות היו נהדרות, אגב קשה מאוד לצלם אוכל וצלמי אוכל משתמשים בכל מיני תחליפים שמצטלמים טוב אבל אי אפשר לאכול אותם.

   אהבתי

 8. קחי עוד מנה מהחיסון של 30 השנה…

  ברור שמבחוץ נראה שונה מאיך שנראה בעינייך – אבל יש לך גם במה להתנחם , ולא צתמיד מדטבר בדבר הברור מאליו בהקשר של חמות…

  אהבתי

  1. למרות הקיטורים שלי על חמותי אני מאוד מכבדת אותה וחושבת שיחסית לחיים הקשים מאוד שהיו לה היא הצליחה להפליא ובכלל, לך תכעס על אישה בת 86 זה פשוט לא לעניין.

   אהבתי

 9. רציתי לפצוח במחמאות על הצילומים שהרי זה מקצועי ואני יודעת להעריך צילומים טובים…אז תרשי לי להמיחא לך על מציאת תמונות מרהיבות שכאלה ואם הקציצות היו רק בקצת דומות לתמונה אז נראה לי שהן היו שוות לאללה!
  חמותך ממש נופת צופים ליד מה ששלי, אני הצלחתי להיות נחמדה 25 שנים ובחמש שנים האחרונות למרות שהיא בגילה של חמותך כבר לא יכולתי. כנראה שאו שהיא יותר "מוכשרת" מחמותך או שאת הרבה הרבה יותר סבלנית ממני. אני אולי פעם יקדיש לה איזה פוסט למרות שיש סיכוי שאפילו זה יעצבן אותי לגמרי….היא לא מעירה לך שהבן שלה לא אוכל מספיק טוב?

  אהבתי

 10. יש לי הרגשה שמה שהיא לא תעשה החמות- יהיה לך משהו להגיד
  לא שאני מאשימה אותך… זו בטח השתלשלות היחסים בינכן
  זה דווקא נחמד שהיא מביא את האוכל- ככה את לא צריכה לטרוח

  אהבתי

  1. מאחר והיא חמותי היחידה אני לא יודעת אם זו אני או היא אבל אני מרגישה שהיא שואבת ממני אנרגיות ואני שמחה שהיא מביאה אוכל, היא בשלנית טובה, אבל בכל זאת… זה טיפה מעליב.

   אהבתי

 11. חייכתי במשך כל קריאת הפוסט. אז כנראה שהמצב לא ממש נורא.
  כולנו אוהבות לקטר.
  אני מתגעגעת לחמותי, שאיננה כבר שלוש שנים. לקח לי זמן ללמוד לעכל אותה, אבל אז היחסים היו נפלאים.
  והיא באמת ידעה טוב ממני לנהל בית, ולבשל.. ומה הפלא? היא עברה את השואה, ועניין האוכל היה קדוש בעיניה.
  ועכשיו אני חמות… ומעניין מה היו כותבים עלי  (כותבות) אילו היה להן בלוג.

  אהבתי

 12. היא נשמעת כמו אישה לא קלה ומותר לך לקטר.

  מה גם שבאמת כיף כשמישהי באה ומבשלת בשבילך וביחוד כשיוצא טעים!

  למזלי חמותי הטריה היא אישה נהדרת שאני מאוד אוהבת ואין לה גם מה לומר לי בעניני בישולים. אבל גם זה שאמרת שהיא בת 86 ועדיין מבשלת זה די מדהים.

  אהבתי

 13. תסתכלי על החצי כוס המלאה, לפחות נשאר לך אוכל טעים אחרי הביקור.
  יכול היה להיות יותר גרוע, חמות שכל הזמן מבקרת ולא מביאה כלום.

  האמת, כבר מפחיד אותי הרעיון להיות חמות, עם כל הסיפורים ששומעים. לי לא הייתה חמות כי היא נפטרה בגיל מאד צעיר ולא הכרתי אותה, אבל אני ממש חוששת כי אני תמיד אומרת מה שאני חושבת ואני חסרת טקט לחלוטין.

  אהבתי

  1. אני מקווה שיהיו לך יחסים טובים עם בני הזוג של הילדים שלך, ותזכרי את הכלל שאם אין לך דבר נחמד להגיד אז עדיף לשתוק, זה לא קל אבל זה עדיף על מריבות ורגשות פגועים.

   אהבתי

 14. לי יש חמות נהדרת! היא אישה מאוד קשה, אבל למדתי לקבל אותה כפי שהיא, אני מודה לה כל כך על כל העזרה (והיה המון עזרה, מכמה סוגים) שהיא העניקה לנו, כך שאני רק מרגישה כלפיה יחסי אהבה והארכה. קשה לי לסבול לפעמים את השתלטנות שלה, את הבוטות, את החוסר טקט שלה. אבל למדתי שעדיף לשתוק ולנסות ולהסתדר יחד – וככה זה עובד אצלי. רק שתהיה לי בריאה, עד 120 שנה, אמן!

  אהבתי

  1. זה בדיוק מה שאני מרגישה כלפי חמותי. מאוד אסירת תודה לה, מעריכה אותה מאוד, מכבדת אותה, מתפעלת אפילו, היו לה חיים מאוד קשים, התבגרה במשפחה מאוד ענייה במלחמת העולם השנייה ברומניה, זה לא היה קל בכלל, אפשר להגיד שדי הרס לה את החיים, אבל בכל זאת התחתנה וגידלה שני ילדים לתפארת ותמיד עבדה ופרנסה את עצמה. רק בשביל להחזיק מעמד 60 שנה עם אבא של בעלי ז"ל מגיע לה צל"ש.
   אנשים מהדור שלה היו קשים לעצמם וגם לאחרים. אני מקווה לעזור ככה לילדים שלי אבל עם פחות ביקורתיות.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s