לקראת צעדת המיליון

אני די בטוחה שלא יהיו מיליון איש בצעדה, וגם אם כן אף אחד לא יוכל להוכיח את זה כי איך אפשר לספור? זה גם לא ממש משנה כמה איש יבואו לצעוד, מה שמשנה זה שיבואו וידברו על זה וכולם ישימו לב, והעניין החשוב מאוד הזה של צדק חברתי הפך לחלק מהשיח בארץ וכולם מדברים על זה וחושבים על זה. השד יצא מהבקבוק ואיש לא יחזיר אותו יותר חזרה.

אתמול בסופר שוחחתי עם גברת לא צעירה אחת מורה למתמטיקה שנתנה בזמנו ללילי שיעורים פרטיים במתמטיקה. אישה נחמדה מאוד, עולה ותיקה מרוסיה, אישה אמיצה שהפכה מרצונה לאם חד הורית בתקופה שזה עוד לא היה מקובל כי לא רצתה להפסיד את חווית האימהות. הבן שלה כבר מבוגר, נשוי, בוגר טכניון, גם אשתו משכילה מאוד. הם חיים בדירה יפה ושניהם עובדים בהייטק ומרוויחים לא רע בכלל, אבל לא מביאים ילדים כי אין להם די כסף לקנות דירה, והם רוצים לעבוד עוד כמה שנים בפרך כדי לחסוך די כסף לדירה שהם יסיימו לשלם עליה אחרי שהילדים שעוד לא נולדו להם יהפכו אותם לסבא וסבתא.

התחלנו לדבר על המחאה, היא הייתה נגד, "כולם שם מפונקים, לא רוצים לעבוד, רוצים לצעוק כדי שיתנו להם דירה חינם בתל אביב." היא אמרה, אבל כשהוכחתי לה שגם בנה וכלתה שהם לא מפונקים כלל, ועובדים קשה מהרגע שהשתחררו מהצבא, ובכל זאת לא יכולים להרשות לעצמם לקנות דירה, ולא בתל אביב חלילה, אלא בנתניה, או ליד, כי שם מקום העבודה שלהם, היא השתתקה, נבוכה.

שמתי לב שיש עוד הרבה אנשים שמשום מה הם נגד המחאה, למה? באמת לא יודעת, אולי כי זה עושה בלגן ולכלוך? כי שוכני האוהלים לא נחמדים? כי הם לא עשו צבא, או כי הם לובשים חולצות עם תמונה של צ'ה גווארה? או כי הם רוצים להפיל את הממשלה… הממשלה הנהדרת שלנו שרק דואגת לנו ועושה הכל לטובת העם?

כל מיני סיבות מגוחכות ולא הגיונית של אנשים שפשוט פוחדים משום מה משינוי, שמעדיפים את השגרה הגרועה רק כי את השד הזה הם כבר מכירים.

והבוקר מצאתי פתאום במייל שלי משהו שעונה לכל האנשים האלה שפוחדים לעשות גלים כי אולי זה ירטיב להם את התסרוקת. אני כנראה לא היחידה ועוד אנשים בטח קיבלו את המייל הזה. עשיתי לו קצת עריכה ותיקונים כי מה לעשות, אני גם עורכת, לא רק מהפכנית כורסה דה לה שמטה, ותאמינו לי שאם גם אני כבר קמה וכועסת, ומחרימה את תנובה ומתעמקת במדורי הכלכלה סימן שבאמת באו מים עד נפש, וחזירות קפיטליסטית עד גועל נפש.

 

אנחנו חיים במדינה עליה חלמנו אלפיים שנות גלות. בחרנו לגור במדינה מתוקנת וזה אומר שיש בינינו לבין המדינה חוזה. החוזה פשוט מאוד, וחשוב מאוד. אם הוא מופר בראש חוצות לאורך תקופה ארוכה, מישהו צריך לשלם את המחיר, ולחזור לכללים הבסיסיים של החוזה אחרת אנחנו מרגישים שהחוזה הופר בריש גלי ואנחנו לא מוכנים לשתוק על כך יותר.

החוזה אומר שחייב לשרור במדינה צדק חברתי – המדינה לוקחת מהאזרח כסף, באמצעות מיסים ישירים כמו מס הכנסה, ביטוח לאומי, ומיסים עקיפים כמו מס ערך מוסף. המדינה מצפה מהאזרח להיות שומר חוק, לשלם מיסים בזמן, להתגייס לצבא ובתמורה היא תספק לאזרח חינוך ראוי, מערכת בריאות תומכת, הגנה מפני פשיעה, המדינה תחלק את משאבי הארץ ואת תקציביה לכולם באופן שווה ותשמור על האזרח שיוכל לחיות את חייו בכבוד.

 • צדק חברתי אומר שאמהות וסבתות שמתאשפזות לא מונחות במסדרון כאבן שאין לה הופכין, אלא המדינה דואגת להן וגם לנו למערכת בריאות ראויה.

 •  

 • צדק חברתי אומר שאנחנו לא אמורים לשלם עוד מיסים מעבר לאלה שאנו כבר משלמים, לחינוך שהמדינה הבטיחה לנו שהוא יהיה חינם. יש לגבי זה אפילו חוק.

 •  

 • צדק חברתי אומר שמי שמרוויח יותר ישלם יותר מס מאלה שמרוויחים פחות, קוראים לזה מדרגות מס.

 •  

 • צדק חברתי אומר שאסור להקים ממשלה של 39 שרים בכנסת של מאה ועשרים חברי כנסת ולא רק זה, מכל 39 עזי המצח אין שר רווחה אחד במשרה מלאה.

 •  

 • צדק חברתי אומר שלא יכול להיות שיש 39 שרים ואין אף שר בריאות אחד – זה פשע אזרחי מהמעלה הראשונה.

 •  

 • צדק חברתי אומר שאת משאבי המדינה מחלקים שווה בשווה בין כולם ולא מעדיפים חלקי ארץ שנויים במחלוקת ובטח לא נותנים ל – 300 אלף תושבים הרבה יותר מאשר לכל ה – 6.3 מליון האחרים.

 •  

 • צדק חברתי אומר שלא יכול להיות שנשים וגברים יעבדו כמו חמורים יום וליל עד גיל 67 ובה בעת מגזר שלם ייצא לפנסיה שכל השאר יכולים רק לחלום עליה, מכספי המס של אלה שעובדים עוד 27 שנים אחריהם.

 •  

 • צדק חברתי אומר שמהכסף הרב שאנו משלמים למדינה היא תדאג גם לדפוקים בחברה, לנשים המוכות, לניצולי השואה, לנוער בסיכון, לשכבות הדפוקות כל כך שאין להם שום ייצוג בשום מקום. המדינה תדאג להם! לא עמותות שאנו תורמים להם שוב כסף. המדינה, זה התפקיד שלה כי כל החלקים האלה הם חלק מאיתנו, הם בשר מבשרנו והם הופכים אותנו לאומה חלשה יותר כשאף אחד לא מטפל בהם, הם הזקנים שלנו שרעבים ללחם וזקוקים לתרופות, זה הנוער שלנו שמתדרדר לסמים וממלא את בתי הכלא שאנו מממנים, זה הנוער שלנו שאונס ורוצח כאילו אין פה חוק ואין סדר.

 •  

 • צדק חברתי אומר, יותר שיטור, יותר שוויון בפני החוק.

 •  

 • צדק חברתי אומר ששר ואו ראש ממשלה לא יעבור לגור פתאום במגדלים מפוארים, או בקיסריה ויקנו דירות במיליוני דולרים, כי הם לא אנשי עסקים, הם נבחרי ציבור.

 •  

 • צדק חברתי אומר ששר שנחקר כבר למעלה מעשור על זה שהוא קיבל מיליוני שקלים מחברות קש, לא ישתלח באלה המבקשים את הצדק ויגיד שהמסעדות מלאות ולא בטייקונים.

 •  

 • צדק חברתי אומר שלא יכול להיות שנתב בנמל ירוויח פי עשר ממורה. כי בידי המורים אנו שמים את היקרים לנו מכל: את הילדים שלנו, כי המחנכים מטפלים באחד מהיסודות הכי חשובים לעתיד שלנו כעם ומדינה והנתב סך הכל מקבל סחורה, ומי כמו היהודים כדי לדעת כמה השכלה היא היא הנותנת.

 •  

 • צדק חברתי אומר שאין מקום לכך שחלק קטן מהעם יקבע לחלק גדול מהעם מי צריך לזכור את הנופלים, אלוהים או העם שלשם תקומתו בארץ מולדתו הם נפלו.

 •  

 • צדק חברתי אומר שהמדינה צריכה לשמור על האזרח מפני קרטלים, מפני הבנקים שמרוויחים מיליארדי דולרים כל שנה, מוותרים לבעלי חוב גדולים ואת האזרח הפשוט הם רודפים עד חרמה. שהמדינה צריכה למסות את רווחי הענק של החברות האלה כי הם מגיעים ישירות מהכיס של כל אחד ואחת מהאזרחים הפשוטים.

 •  

 • צדק חברתי אומר שאתם לא תהפכו אותנו למדינה של אומרי הן ותשלטו לנו על המחשבות, לא תחליטו עבורנו את מי להחרים ואת מי לא. אנחנו דמוקרטיה. זו הזכות שלנו וזו חובתנו האזרחית להתריע.

תעבירו את זה הלאה בבקשה. המסר לא הובן. מאה אלף או מאתיים אלף או שלוש מאות אלף. הם לא הבינו את זה עדיין.

תעבירו את זה הלאה,עם קרדיט בלי קרדיט, זה באמת לא משנה.

רק תעבירו כי אנחנו לא נוותר הפעם הזו.  

39 תגובות בנושא “לקראת צעדת המיליון

  1. המחאה זה לא כוכב נולד, לא צריך לספור מסרונים, אני בטוחה שעל כל מפגין יש עוד כמה שיושבים בבית ומוחאים כפיים ומסכימים.
   ולממשלה העלובה שלנו נגיד רק – ניפגש בקלפי, או בעצם ניפרד מכם שם, וברוך שפטרנו.

   אהבתי

 1. לגמרי צודקת
  אני חושבת שרוב רובו של העם שייך למה שהיה פעם מעמד הביניים
  היום הוא פשוט לא קיים
  אני זוכרת שלפני קצת יותר מעשור שנתניהו היה שר אוצר והוא שינה משהו בחוקים כבר אז אמרנו שמעמד הביניים יעלם
  והנה, אנחנו רואים מה קרה

  אני לא חושבת על צדק חברתי בתור מדינה 100% סוציאליסטית
  אבל כן כל הדברים שהזכרת שמבחינתי הם דברים מנימליים ובסיסיים בכל מדינה דמוקרטית שדואגת לאזרחיה

  עוד לא החלטתי אם אני אלך להפגנה, אני חולה קצת (מי חוטף 3 וירוסים במכה ועוד באמצע הקיץ???)
  ואם כן זה בטוח לא יהיה לזו שבתל אביב
  אלא בטח בעיר המנומנמת הקרובה

  אהבתי

  1. מה שבאמת חשוב זה לא מספר המפגינים אלא העובדה שעם שלם קם ואמר את דברו בלי לגמגם.
   ושלא יסמכו על זה שלאנשים יש זיכרון קצר, אחרי עשרים שנה שדפקו אותנו בלי סוף לא נשכח כל כך מהר מי אשם.
   החשבון יוגש בזמן הבחירות, ואז הם כבר יוכלו לספור מי באמת מאס בהם ולא רוצה אותם יותר, אני כבר לא יכולה לחכות

   אהבתי

   1. תראי, היום אין מפלגה שהיא סוציאליסטית או שהיא תומכת בסוציאליזם
    או מפלגה שתגידי שהיא מפלגה חברתית (ולא ש"ס היא לא מפלגה חברתית היא דואגת רק לסקטור שלה)
    פעם זו הייתה מפלגת העבודה
    אבל היום… לא ברור לי ממש מהי מה שנשאר ממפלגת העבודה

    יוצא לי לעקוב אחרי שלי יחימוביץ’ היא היחידה באמת שהאג’נדה שלה מעניינת
    השאלה הנשאלת היא באמת כמה מתוך זה ייצא אל הפועל

    רוב הדברים שקורים במדינה שלנו עכשיו
    זה לא בגלל הממשלה הנוכחית, אלא בגלל התנהגות של ממשלות קודמות
    כל אחת הוסיפה עוד רעה חולה
    כך שהמצב הגיע להיות בלתי נסבל

    בינתיים אני עדיין חושבת שבבחירות הבאות יהיה רוב ימני בכנסת

    אהבתי

  1. מרגיז אותי שלקח לנו כל כך הרבה זמן להתקומם, ועכשיו כמובן מנסים לספר שמי שאחראי למחאה הם כל מיני גופים שמאליים מסתוריים וחורשי רע.
   אולי זה נכון אבל לא אלי ולא אל אף אחד שאני מכירה לא הגיע איזה שמאלן עם קרניים וזנב להסית אותנו.
   בלי קשר למי שהתחיל הכל רוב המוחים הם אנשים כמוני וכמוך שפשוט כועסים!

   אהבתי

 2. אני אגיב כאן על מה שאני חושבת שלא נכון –
  א. יש מדרגות מס. רציניות. שעובדות. מה לעשות שעל כל שקל שאנחנו משלמים במדינה הזאת בערך 40% הולך על ביטחון.
  ב. מותר להקים ממשלה של 39 שרים. במי זה פוגע? להיפך, היא בנויה כך כדי שכל הנושאים יטופלו, ובממשלה הנוכחית, הרבה נושאים טופלו בצורה טובה – סער הגדיל משכורות המורים באופן משמעותי, כחלון נלחם בקרטלים באומץ מטורף שלאף שר עוד לא היה פה.
  ג. שר הרווחה הוא כחלון. יש לו צוות מספיק גדול כדי לעשות את זה במשרה מלאה.
  ד. שר הבריאות, לידיעתי, הוא ראש הממשלה. גם לו יש צוות מספיק גדול כדי לעשות את זה. ובל נשכח את כל משרד הבריאות.
  ה. אף מגזר לא יוצא לפנסיה. החרדים מקבלים גרושים. זה שהם מוכנים לחיות בצמצום מטורף לא אומר שהם חיים כמו מלכים, כי הם לא. הם חיים בדירות שני חדרים עם 11 ילדים. לא נראה לי שמישהו מאיתנו היה מוכן לעשות את זה.

  אהבתי

  1. ו. כל שר וכל ראש ממשלה יכול לגור בבית שהוא בוחר לגור בו, בתנאי שזה לא מגיע מכספי הציבור. אם ביבי עשה כסף מייעוץ עסקי כשהוא לא היה בכנסת באף כובע של נבחר ציבור – יופי לו, וזה לא עניינו של אף אחד. אנחנו לא מממנים את זה. המשכורות בכנסת הם ממש לא להיט, תאמיני לי, לא מזה יש לו בית בקיסריה, כולנו ראינו את התלוש משכורת שלו לפני כמה חודשים.
   ז. יש סיבה לזה שליברמן כבר נחקר למעלה מעשור. אין להם קייס, אחרת כבר מזמן היה קורה עם זה משהו. לגבי היציאה המטומטמת שלו – את צודקת.
   ח. לא הבנתי את הקטע עם הנופלים.
   יש כאן עוד כל כך הרבה בעיות שלא ראיתי שאף אחד מתייחס אליהם – מדוע בית המשפט העליון יכול לפסול חוקים? הוא נבחר בצורה כלשהי? מדוע הפרקליטות היא כל כך שמאלה במפה הפוליטית? זה כן הגיוני למישהו?

   אהבתי

   1. הקטע עם הנופלים היה בקשר לנוסח של הנאום שאומרים ביום הזיכרון על חללי צה"ל.
    והממשלה לא אמורה להיות גדולה כל כך, זה פשוט יקר מידי. וגם אם ביבי לא היה עסוק כל הזמן בריצוי אשתו הפסיכוטית אלא מקדיש את כל זמנו לעבודה הוא לא יכול להיות גם ראש ממשלה וגם שר הבריאות.
    ליצמן הוא שר הבריאות בפועל והוא גרוע, מתנשא, חושב רק על הקהל המצומצם והפאנטי שלו ולא מוכן להיות שר בפועל בגלל הדעות הדתיות האנטי ציוניות שלו ועל העסק של בית חולים ברזילי שנתקע בגלל קברים פרה היסטוריים אני בכלל לא רוצה לדבר.

    אהבתי

   2. הפנסיה שהמייל שקיבלתי מדבר עליה היא הפנסיה של אנשי קבע שיוצאים לפנסיה בגיל ארבעים וחמש.
    גם אם בפועל זה לא ממש משנה זה מנקר עיניים שהם גרים בבתים מפוארים ובמגדלים יוקרתיים וזוגות צעירים לא מצליחים לקנות דירונת מסכנה.
    עצם העובדה ששרים נתנו לעצמם תוספת ביגוד של 4000 ש"ח ויצאו לחופש של שלושה חודשים זה מקומם ברמות, אותי זה פשוט מטריף מכעס ומרגיש לי כאילו ירקו לי בפרצוף ואחר כך השתינו עלי.
    אני מתפלאת שהמחאה כל כך אנמית ואין יותר אלימות כי לי בהחלט מתחשק להרביץ למישהו

    אהבתי

 3. לצערי נתקלתי באנשים שמתקשים לגמור את החודש ואשר הם נגד המחאה, בטענה שהיא פוליטית. למשל אדם  צעיר (החובש כיפה סרוגה – מייד יובן מדוע אני מציין זאת), שבוכה על המשכורת שלו, על ש- 70% ממנה הולכים על משכנתא, שאין לו מספיק כסף לשלוח את ילדתו לחוגים, אך יוצא לנופש שבוע באילת, שאינו מבין מדוע קמה מחאת הקוטג’, כי אפשר להסתפק בגבינה למריחה – טוען שלמחאות מגיעים אנשים בגלל הופעות הבידור בהן. הוא גם כועס שבמחאות מערבים את עניין גלעד שליט ואיפוא היו כל המוחים "הצבועים" כאשר פינו מתיישבים מבתיהם….

  הסקר האחרון שפורסם מצביע על כך שאילו התקיימו הבחירות כיום, מפלגות הימין שומרות על כוחן ואפילו מתחזקות. אם כך, אולי באמת מגיע לעם הזה את מה שהוא מקבל?  

  אהבתי

  1. הבחור שסיפרת עליו מזכיר לי אחד שחותך את האף כדי להרגיז את הפרצוף.

   ואגב, למרות שסיימתי את המשכנתא בכל זאת קשה לי לחיות, מתיש אותי להיאבק כל הזמן לגמור את החודש, ומעליב להזדקק לעזרת ההורים בגילי, והכי מרגיז – לא הצבעתי אפילו פעם אחת לביבי, תיעבתי אותו אינסטינקטיבית מהרגע שראיתי אותו בלי לדעת אפילו למה, עכשיו אני יודעת.

   ואני לא מציעה לאף אחד לנבא מה יקרה כשיהיו בחירות, מניסיוני כדאי לנבא את העתיד רק אחרי שהוא מתרחש. המחאה תפסה כל כך טוב ומהר כי הבסיס שלה אמיתי, זה מה שחשוב, באמת קשה פה וסוף סוף אנשים קולטים שדופקים אותם, הגיע הזמן.

   אהבתי

   1. הבעייה שהאנשים שסובלים, כואבים וקולטים – מגיעים לקלפי ומצביעים מהבטן גם כשהיא רעבה….
    לפיכך,  כנראה כל עוד לתשובה וחבריו טוב, ביבי יכול להשאר זחוח.

     

    אהבתי

 4. אינך מבינה דבר בכלכלה או בניהול מדינה,
  דברייך מביישים אותך ויש להסירם מבמת האתר במהרה.
  המחאה הזו מסכנת את קיומנו ומנסה לערער את השלטון אף על פי שביבי פועל מתחילת כהונתו למען העם והצליח להגיע להישגים רבים בכל תחומי החברה.

  אהבתי

  1. אני באמת לא מבינה כלום בכלכלה ובניהול מדינה אבל אני מבינה בניהול משק הבית הפרטי שלי.
   מה שמבייש אותי זה המצב הכלכלי הנוראי שלנו, אם ביבי כזה מוצלח למה כשהייתי צעירה ואני ובעלי היינו בתחילת הדרך לפני שלושים שנה יכולנו לרכוש בית ואפילו לנסוע לחו"ל לטיול וכיום למרות ששנינו עבדנו כל כך הרבה שנים אני במצב כלכלי הרבה יותר גרוע ולא אוכל לעזור לילדי כשהם יתחתנו וירצו להקים משפחות?
   אני יכולה למחוק את הבלוג שלי אבל זה לא ישנה במאומה את העובדות בשטח.

   אהבתי

 5. דבריך רק מראים למה המחאה פוליטית. את כורכת בה סוגיות שבכלל לא קשורות – כמו היזכור לנופלים, והכול ברוח השמאלנית של המחאה. 
  ומדרגות מס קיימות מאז קום המדינה.

  אהבתי

  1. ועכשיו גם תגיד לי איך למחות ומה לכתוב?
   רק לביבי ולחבר הנוכלים שלו מותר להיות פוליטי, לי אסור?
   ומדרגות המס שלו מדרדרות אותנו לעוני, הוא והטייקונים מתעשרים ואנחנו מתענים, תמשיך להעריץ אותו וניפגש בבחירות.

   אהבתי

 6. כל מילה שלך בסלע.
  את יכולה להיות במשרד פרסום. הכותרת של "הכל דבש" מתאימה לך בכל המובנים.
  באמת שעם כל הדבש שיש לכם מגיע לך ללקק אותו כעת.

  אהבתי

 7. אחלה של שינוי בכותרת.

  אני לגמרי בעד המחאה רק שהתחושה שלי היא של פיזור. כמה שאני למשל בעד שיחרורו של גלעד שליט אני לא מסכימה עם כריכת הנושאים יחד.
  אני ויתרתי על ילד רביעי בגלל כסף, פרנסה – ומזל שעשיתי כך , לא הייתי מסתדרת.
  כתבת מדוייק.

  אהבתי

  1. המחאה מפוזרת כי אחרי כלכך הרבה שנים של שתיקה ובושה אנשים פתאום יוצאים לאור, מאווררים את כל הצרות שלהם והם רבות ומגוונות, כאילו לא קשורות אבל הא בהא תליה, יש הרגשה שגנבו לנו את המדינה מתחת לידיים וצרה אחת כרוכה בחברתה, עלבון אחד מצטרף לשני והכל ביחד כאב לב ומרמור אחד גדול שמתפרץ בבת אחת מהלב ומהבטן

   אהבתי

  1. המחאה וההפגנות זה יפה מאוד אבל זה לא יעזור, לא באמת, יש בממשלה אנשים עם אג’נדה שאי אפשר לשנות, תקועים שם כמו משקולת על החיים שלנו.
   צריך להעיף אותם בבחירות ולפנות לדרך יותר אנושית ושפויה.

   אהבתי

   1. אני חוששת שאת צודקת. השינוי הוא בבחירות.

    אבל כשיש מודעות,אולי גם יהיה לה ייצוג מתאים בבחירות (אני צריכה לבדוק איך מצביעים לשלי בפריימריז. טרחתי והתפקדתי להם הפעם. אין לי כח להתעסק בזה, אבל צריך).

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s