כמה מתיקות אפשר לבלוע?

אנחנו נמצאים בתקופה היסטורית והרת גורל, מעצמות נופלות, עריצים ששלטו עשרות שנים מודחים מכיסאם, כל סדרי עולם משתנים. אני עוקבת כמובן בעניין ובנשימה עצורה אחרי מה שקורה בעולם הגדול, אבל עדיין, אדם קרוב אצל עצמו, ולמרות הכל מה שבאמת כואב לי ומעיק עלי אלה הבעיות הפעוטות כל כך שלי.

בראשון לספטמבר שוב אהיה מובטלת, ואין לי באמת מושג למה. משום מה הם נמלכו במקום העבודה שלי בדעתם והחליטו לסלק אותי מעל פניהם ולצערי זה יקרה עוד לפני שסיימתי שנה אחת בעבודה ככה שאפילו דמי אבטלה לא מגיעים לי.

כל הסיכומים שהיו לי לפני שהתחלתי לעבוד כאילו נכתבו על קרח והכל השתנה אם כי למרות כל מאמצי לא הצלחתי להבין למה. מה היה דחוף להם כל כך להחליף אותי? אני בספק אם יש מישהו שם שיכול לתת לי הסבר מנומק. כל המקום מנוהל בצורה לא מסודרת, ובלי מחשבה לטווח ארוך. יותר מידי ידיים בוחשות במרק הזה וטעמו דלוח, ואני לא ממש אוהבת לעבוד שם, ובכל זאת זה היה מקום עבודה נוח, ונכנסה משכורת מסודרת… משהו שאי אפשר לזלזל בו בימים טרופים אלו.

אם הייתי עוזבת ביזמתי ולפי נוחיותי ניחא, אבל פתאום הוחלט שעלי לעזוב, בהתחלה אמרו שאין תקציב וזה היה עוד סביר איכשהו אבל התברר שגם זה לא נכון, כמו כל מה שאמרו לי ורמזו וגיבבו וקשקשו, העיקר לא להגיד מילים ברורות ומפורשות.

רק אתמול התברר שמחליפים אותי בגבר ועיקר חטאי הוא שאני אישה, זה כואב ומרגיז – ולדעתי גם לא לגמרי חוקי. אין לי מושג למה אבל פתאום המנהלת ששבה בספטמבר אחרי חופשת מחלה ממושכת (רק כדי ללכת מיד אחרי החגים לניתוח שמי יודע מתי תחלים ממנו) החליטה פתאום שבעצם היא רוצה אב בית, לא אם בית וזה ממש חיוני וחשוב שיהיה אב בית שיכול לעשות תיקונים קטנים ולהרים דברים כבדים. ראיתי היום את המחליף שלי, נראה לי בן אדם נחמד אבל די נעבעך, ממש לא בעל גוף רב כוח, במה הוא יהיה טוב ממני?

אה? רק אלוהים יודע.

ובכלל, אני פשוט לא מבינה את האישה המוזרה הזו, מצד אחת היא מתוקה אלי עד גועל נפש, מסבירה ומפרטת, ומצד שני הרי אני אמורה להסתלק בעוד שבוע? אז מה הטעם? כשניסיתי לתהות על התעלומה היא השיבה לי בנאום ממושך ומבלבל שלא אמר בעצם כלום. יכול להיות שאני נעשית סתומה לעת זקנה? אין לי מושג, אבל כל הערפל התקשורתי הזה שמרחף סביבי מורט את עצבי.

עצבני

בשבוע האחרון, וגם בזה שיבוא, אני לבד כי גודי בחופש עד סוף החודש, ואני מודה, הכי טוב לנהל הכל לבד, בלי הבלבול מוח והרעשים שהיא מפזרת סביבה. חבל רק שהבוסית נכנסת כל פעם בשעות לא צפויות, בין סידורים ועניינים שיש לה, רק כדי להגיד שלום ול"עזור" לי ועל הדרך למרוח אותי במחמאות שהצביעות נוטפת מהן למרחוק.

לא אוהבת אותה, ולא אוהבת את ההתנהלות המבולגנות והקריזיונרית שלה, ושל המקום הזה, ובכל זאת, למרות שלא אתגעגע שם לכלום, אני חשה עלבון וכאב כי מעיפים אותי מהעבודה בלי שום הסבר הגיוני.

מצד אחד הם לא מפסיקים לספר לי שאני כל כך יעילה ונחמדה ומועילה (למרות שיש לי את החוצפה להיות ממין נקבה) ומצד שני קיבלתי מכתב הפסקת עבודה. אז מה קורה פה?

הלוואי ומישהו יפסיק כבר את מצעד הצביעות, יפזר את מסך הערפל ויגיד דברים ברורים וכנים. שיגידו שאני חרא של עובדת, ושאני לא מתאימה כי ככה וככה, ודי! מצידי אפילו שיצעקו עלי, עדיף זה על כל ההתלקקויות המעושות והמאוסות הללו.

הנחמדות המזויפת הזו שלהם עולה על עצבי, ואם, כמו שהמנכלי"ת רמזה לי, הם באמת ינסו לעשות לי איזה אירוע פרידה אני אתגבר על הפולניות הטבועה בי מלידה, ואגיד לה שלא, לא מתאים לי, ואני לא מעוניינת.

במקום זה עדיף לי שיגידו לי סוף סוף את האמת לאמיתה אפילו אם היא תהיה צורבת וכואבת ומעליבה, מוטב להיעלב מאשר להתבלבל.

כך או כך אני מתחילה שוב לחפש עבודה חדשה, ונוכחת שוב לדעת שבגילי ההיצע קטן להפליא, וכנראה שרק בעלי יסכים להעסיק אותי שזה מצד אחד לא רע, אבל מצד שני לא יכניס לי משכורת.   

 

41 תגובות בנושא “כמה מתיקות אפשר לבלוע?

 1. ותקליטי אותם אומרים את האמת, ותתבעי את האמ-אמא שלהם, ותחיי ברווחה עד קץ הדורות.
  (שלחתי לך מייל בפרטי, מממש כרגע, איזה תזמון)

  אהבתי

 2. אם מפטרים אותך סמוך לסיום שנת העבודה הראשונה [אפילו שלא מלאה שנה לעבודה] יתכן שעשו זאת רק כדי להמנע מתשלום פיצויי פיטורים ויכול להיות שבנסיבות אלה מגיעים לך פיצויים בכל זאת. אם מפטרים רק בגלל שאת אישה זו גם אפליה שאוסורה ויתכן שאת זכאית לתבוע. תפני ליעוץ דחוף ואל תוותרי על הזכויות שלך!

  אהבתי

  1. אני מניחה שאפשר לעשות את זה אבל רק המחשבה על כל ההתרוצצות והבירוקרטיה…
   זו סך הכל חצי משרה קטנה עם משכורת מינימום, מעדיפה להתקדם הלאה ולא לבזבז עליהם אנרגיות.

   אהבתי

 3. גם אני חשבתי את מה שכתב פילבוקס מעלי. מאוד אופייני למקומות לפטר לפני שלעובד יש ותק של שנה וככה להמנע מתשלום פיצויים. אגב, אם יש לך 11 חודש אז כבר מגיע לך פיצויים. תבדקי את זכויותייך.
  מעצבן ביותר.
  מקווה שדברים יסתדרו.

  אהבתי

  1. עבדתי בדיוק שמונה חודשים, זה מלכ"ר, לא עסק ולדעתי ההתנהלות האידיוטית שלהם נובעת מטיפשות וחוסר מודעות ולא מניסיון ערמומי לחסוך כסף.
   אני יכולה לעשות רעש ומהומה ולריב עם כולם אבל אימא שלי עובדת שם שנים כמתנדבת וחלק גדול מהאנשים במקום הזה הם מכרים וידידים שלה, לא רוצה בגלל המשכורת הקטנה הזו להסתבך במריבות.
   אני מאמינה שגלגל הקארמה הגדול או מה שזה לא יהיה ישיב למי שפגע בי רעה תחת רעה.
   אני אמשיך קדימה בחיים שלי, עדיף ככה.

   אהבתי

 4. ואוו!!!
  זה בכלל בכלל ממש לא נעים
  הבעיה של אנשים ובמיוחד נשים באיזור הגיל שלך
  את קרובה לאמא שלי בגיל
  ובעבודה שלה (היא עובדת באותו המקום כבר 12 שנה) לא מוכנים להעלות לה את המשכורת אפילו לא לשכר מינימום החדש (היא עובדת ב85% משרה)
  והיא יודעת שאף אחד לא ירוץ לקחת אישה בגילה לאף עבודה.

  והרי יודעים היטב שלנשים מעל גיל 40 קשה למצוא עבודה
  שלא לדבר על נשים בכלל כי אוטומטית מקטלגים אותנו לתפקידי פקידות ו/או שירות לקוחות (תאמיני לי את השוביניזם בחברה הישראלית אני מרגישה היטב, לפני שבוע הייתי בראיון קבוצתי, 25 גברים ואישה אחת – אני)

  ומה לגבי מה שלמדת, שקשור בעיתונות? את מחפשת?
  ומהעבודה הנוכחית שלך, אם הם כל כך מרוצים ממך, תבקשי מכתב המלצה כתוב.

  אהבתי

  1. למדתי עריכה לשונית ואני עובדת בעבודה די חלקית ככותבת תוכן שיווקי.
   לבקש המלצה זה רעיון יפה, לא חושבת שאעשה יותר מזה, לא מתאים לי לריב ולעורר מדנים.
   אם לא רוצים אותי אז לא צריך, החיים שלי קצרים מידי בשביל לבזבז אותם על סכסוכים.

   אהבתי

   1. נו זה לא רע, את עובדת בתחום הזה ותופסת ניסיון – זה גם חשוב
    ואחר כך אולי תוכלי לעבוד במשרה קצת פחות חלקית
    אולי שווה לחפש בזה עבודה?

    לבקש המלצה (כתובה) נראה לי סוג של א-ב כזה
    מעבר לזה שום דבר
    לא רוצים אותך לא צריך
    לא צריך לעשות יותר מדיי רעש ובלאגן סביב זה
    זה לא נעים שמפטרים, בטח לא כשהסיבה נשמעת מצוצה מהאצבע
    אבל זה המצב

    אהבתי

  1. יש שם יותר טיפשות וחוסר תכנון מסודר מאשר זדון או רצון להרוויח.
   יש מאבקי כוח בין המנהלת בפועל שמנסה לחזור לשליטה ובין המנכלי"ת ששכרה אותי בפועל כשהמנהלת הייתה בחופשת מחלה.
   אני מועפת כדי שהיא תוכיח שהיא הבוס. זו ההשערה שלי, קיבלתי כזה מיאוס מכל ההתנהלות שלהם עד שבאמת לא אכפת לי, רוצה רק להיפטר מהם ומההתנהלות המעצבנת שלהם.

   אהבתי

 5. מצטער לשמוע. אל תתפלאי אם בעוד פחות משנה ירצו להחליף את אב הבית באם בית. לשיטתם הם חוסכים הרבה כסף על פיצויים.

  אכן בגילך ובמיקום הגאוגרפי שלך, יקשה למצוא עבודה לא ניצול. שווה להתייעץ לגבי אפשרות של יזמות פרטית.

  אהבתי

  1. העובדה היא שרק עובדת אחת שהיא שפוטה של המנהלת ואישה טיפשה באופן יוצא מגדר הרגיל מחזיקה שם מעמד שנים. השאר באים והולכים ודי ברור למה.
   למרבה המזל אני ישנה כבר שלושים שנה עם יזם פרטי נמרץ מאוד שישמח להעסיק אותי תמיד.
    נכון שהוא לא משלם לי משכורת אבל אני מלקקת אצלו דבש בלי הגבלה ויכולה לצלול לקופה שלו מתי שמתחשק לי.

   אהבתי

 6. מאוגד מאוד מרגיז
  אולי שווה לברר עם הפיטורים חוקיים
  וואת בטוחה שאם לא עבדת שנה לא מגיע חלך דמע אבטלה? כמה נשאר לך לסיים שנה?
  אם את כל כך טובה והם כל כך אוהבים אותך אולי הם יכולים לתת לך לעבוד אם ההפרש בין מה שאת עובדת לשנת עבודה הוא קטן

  אם זה לא יסתייע אני מקווה שתמצאי משהו מהר
  אני יודע כמה קשה בגילינו למצוא עבודה חדשה

  אהבתי

 7. חוצפה. ניצול. גועל נפש.
  עכשיו את מבינה למה הצעירים מתמרדים? הם מתמרדים נגד אוסף זקנות/ים מגעילות/ים שמנהלות/ים את המדינה כמו עיירה קטנה בפולניה. גועל נפש.
  בהצלחה בתור עצמאית עורכת לשונית.

  אהבתי

 8. אלוהים סוגר דלת אחת ופותח אחרת. את יודעת כמונו שאת טובה ויעילה ושזאת רק תקופה קצרה עד שתמצאי עבודה אחרת. אל בואי לא נקח ללב יותר מדי, ונחכה עד שיגיע העיסוק הבא. נ.ב. לפעמים הבוסים מחפשים עובדים פחות מוצלחים שלא יאפילו עליהם. משום מה מקום העבודה הנוכחי נראה לי כזה. אז את רוצה להיות בינונית מינוס ולהשאיר את המוח בבית לפני שמגיעה לעבודה? מאמין בך וביכולתך. הצלחה תגיע. עוד טיפה של סבלנות. מדדי

  אהבתי

 9. אני חושב שדווקא יהיה טוב אם תעבדי יחד עם הג’ינג’י. אמנם לא תהיה לך משכורת נפרדת אבל תוכלו כך להתעסק ביתר קלות ויעילות בדבש, לטפל ביותר לקוחות ואולי אפילו לצאת בקמפיין להגברת המכירות.

  אהבתי

 10. בהתחלה חשבתי שכדאי לך לתבוע אותם, אבל אחרי שעיינתי בתגובות וראיתי מה דעתך על כך חשבתי על משהו יותר חיובי.
  אולי את יכולה להכין לעצמך מודעת פרסומת, ובמקום לחפש עבודה להודיע ברבים שאת מחפשת ולהזמין מעסיקים פוטנציאליים לפנות אליך.
  מתפנה בקרוב – צופה מהצד!
  מוכשרת מאד ב X Y Z.
  אדיבה, נעימה, חרוצה.
  מחפשת עבודה ב: א,ב, ג…. באיזור: ……

  את יכולה לפרסם בעיתון המקומי, או לפזר פליירים בין העסקים הקטנים אצלכם. אני בטוחה שיהיו כאלו שיעריכו את המקוריות והתעוזה ויציעו לך עבודה.

  אהבתי

 11. אני גם מהפולניות – לא רוצים לא צריך רק אל תעשו לי מסיבות פרידה שאני ארגיש דבילית – ככה עשיתי במקום האחרון שפוטרתי ממנו לפני 4 שנים. אמרו לי שאני עובדת מצויינת אבל פיטרו אותי ועוד שלוש והשאירו בחורה אחרת בגלל שהיא עושה קפה לבוס כל שעתיים.
  מאחלת לך הצלחה כעורכת לשונית – אם זה מה שאת אוהבת לעשות צריך להשקיע פה בחיפוש ומנסיוני גם בכל מה שנלווה לתחום הזה (אני לא מבינה בעריכה לשונית אבל בטח יש עוד משרות שסמוכות לזה או משרות אחרות בחברה שעוסקת בזה)
  בהצלחה יקירתי, עד כמה שזה לא פשוט -לוקחים אויר וצוללים עמוק למים.

  אהבתי

   1. את צודקת אבל אנחנו כבר גדולות ולמדנו שלא כל מה שעושים בחיים אוהבים.
    אני שונאת את זה אבל שכללתי את השיטות…

    אהבתי

 12. מעניין לקרוא תלונות על צביעות בישראל.  ההבדל הוא שאצלכם זה חריג, ואצלנו זו דרך חיים.  לעולם לא יגידו לך מה הבעיה כאן.  תצטרכי להיות סופר רגישה ולנחש לבד.
  ומצד שני, לא יעיזו לפטר מישהי בגלל שהיא אם ולא אב הבית.  תיכף ומיד תנחת על סיפם תביעה ודרישה לפיצויים.  אני מבינה למה במקרה שלך את לא עושה גלים (מה גם שזה הרבה אנרגיה ולמי יש כוח). 

  מקווה שהמקום הבא יהיה יותר מסביר פנים.  לי נראה ברור שאת במגמת עליה.  למרות כל החסרונות, נראה שכל מקום טוב לך מקודמו.  לאט לאט תגיעי למקום המושלם

  אהבתי

  1. מה, כולם שם באוסטרליה כל כך נחמדים?
   נורא ואיום
   נחמדות זה יופי אבל צביעות וזיוף עושים לי רע, מעדיפה שיצעקו ויכעסו אבל שזה יהיה אמיתי.
   כנראה שהמקום הזה לא מתאים לי.
   מילא

   אהבתי

   1. כמבון שלא כולם נחמדים כל הזמן (הרי יש לנו גם מהגרים – סתאאם סתאאם). אבל רמת הנימוס הבסיסית כאן והנורמה הרבה יותר נחמדים מבארץ.  בהתחלה זה מסחרר, ונדמה לך שהגעת לארץ האנשים הנחמדים, ולוקח זמן לגלות שלא תמיד הנחמדות הזו מצביעה על משהו אמיתי.  
    אני חושבת שכישראלים מאד קשה לנו להתמודד עם הזיוף והצביעות שכאן הם חלק מהתרבות.  בגלל שאנחנו כזה עם שמעריך "דוגרי", נורא מוזר לנו שיש עמים שמעריכים משהו אחר.

    אהבתי

 13. מעצבן מאד, אין לי מילים.
  תדאגי לקבל מכתב המלצה מהצבועים האלה, לא יזיק שיהיה לך מכתב כזה ביד.

  תפרסמי את עצמיך כעורכת לשונית, תשימי מודעות על לוח המודעות לסטודנטים במכללות באזור שלך וגם באוניברסיטה הקרובה. הרבה פעמים כותבי עבודות זקוקים לעורכת. בהצלחה.

  אהבתי

 14. אוף, באמת מרגיז.

  אין צדק. הייתי הולכת לברר, בהסתדרות או במקום אחר, אם זה חוקי לפטר אותך כי אינך גבר. מרגיז. ותיקונים קטנים גם את יכולה לעשות. ולהרים דברים כבדים? זה עניין גם של גיל העובד. אני מניחה שהוא לא ממש צעיר..

  אני לא יודעת אם יש באמת דרישה מהקשישים לכל הדברים האלה שציינת. הם לא בסדר איתך. ודאי אין לך כבר חשק לתבוע, אבל בכל זאת הייתי שוקלת ובודקת אפשרויות. ולו בשביל ההרגשה שלך.

  את גם יכולה, בהליך די פשוט וזול, לתבוע זכויות שמגיעות לך בבית דין לעבודה. אני מציינת את זה כיוון שיש סיכוי שהם גם מפרים, או יפרו, חוקי עבודה. סה"כ זה מקובל במחוזותינו.

  אהבתי

  1. אם מדובר בהחלפות נורות ושטויות כאלה גם אני יכולה אבל לכי תדעי מה הסיבה האמיתית?
   האמת, אפילו הוקל לי מעט כי לא ממש אהבתי את העבודה הזו, בעיקר בגלל שהאנשים שם לא היו לטעמי, צביעות ובלגן לא באים לי טוב.
   ממשיכה הלאה

   אהבתי

   1. כן, אבל דברים כאלה מרגיזים. ומציק לי לחשוב שבנוסף לכל חוסר הביטחון הכלכלי שיש בשנים האחרונות בארץ, לנשים מבוגרות קשה יותר למצוא עבודה מלגברים. כל חוסר שוויון מציק לי. וזה מסוג הדברים שיום אחד גם אני אצטרך להתמודד איתם.

    אוף.

    אהבתי

  1. אני מניחה שכן, אני יכולה לעשות מהומה ובעיות אבל אין בי די אנרגיות לזה.
   הרי אם לא רוצים מישהו לא חשוב מאיזה סיבה אפשר תמיד לספר שהוא לא היה בסדר ופישל ולא התאים וכיוצא בזה ולך תוכיח שזה לא נכון.
   לא מתחשק לי לריב ולהתווכח, לא רוצים אז לא, שונאת מקומות מלאי תככים כאלה. חבל לי רק על הקשישים שלי, כל מי שסיפרתי לו שאני עוזבת הצטער מאוד ואמר שחבל.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s