שינוי תודעתי

לצערי לא אלך היום להפגנה בפריפריה, עבדנו היום ופשוט אין לנו כוח להתרוצץ ברחובות, אבל למרות שיש לי בית ואני אפילו משכירה חלק ממנו גם לי קשה מאוד לגמור את החודש, ואני ממש ממש בעד צדק חברתי ושינוי המצב הכלכלי בארץ.

מבן אדם שהתייחס למוסף הכלכלה כמו למוסף הספורט – משהו מסובך ומשעמם שנוגע רק לגברים – נעשיתי פריקית של כלכלה. אני מרבה לחשוב על המחאה וגם לקרוא דעות רבות ככל האפשר ולחקור מה באמת קורה בארץ. מאז התחילה המחאה למדתי המון על כלכלה. ישבתי בסבלנות והקשבתי בעניין גדול לכל ההרצאה של ירון זליכה, ג'ינג'י ישב איתי והקשיב גם בעניין רב ואחר כך שוחחנו על ההרצאה ועל העסק שלנו מנקודת מבט כלכלית, היה מאיר עיניים ומרתק.

בחודש האחרונים מצאתי באינטרנט כמה מאמרים פשוט מרתקים וגיליתי כותבים שפקחו את עיני והבהירו לי איפה אני חיה. לא רק מעמד הביניים התעורר אלא גם אני, ולמרות שכוח הקנייה שלי קטן מאוד, ואנחנו בעצם בקושי בעשירון השלישי (בעיקר בקיץ כשאנחנו מוכרים פחות דבש) החלטתי להחרים את תנובה ולקנות רק בסופר הקטן הפרטי ליד הבית ולא ברשתות הגדולות. לא רק ביבי עובר שינוי תודעתי (אני מקווה) אלא גם אני.

ולסיכום משהו נחמד שמצאתי באחת התגובות (אני קוראת המון טוקבקים לאחרונה) שמישהו הגיב למאמר כלכלי במעריב. מצחיק שלפני כחודש לא היה עולה בדעתי לקרוא את זה בכלל והיום אני פשוט לא יכולה להפסיק.

       

קפיטליזם קלאסי
יש לך שתי פרות. אתה מוכר אחת וקונה שור. העדר שלך גדל והכלכלה צומחת. אתה פורש לגמלאות וחי מההכנסות.

קפיטליזם אמריקאי
יש לך שתי פרות. אתה מוכר אחת ומכריח את השניה לייצר פי ארבע מכמות החלב הרגילה. אתה מופתע כאשר הפרה מתה מאפיסת כוחות.

קפיטליזם צרפתי
יש לך שתי פרות. אתה יוצא לשביתה כיוון שאין לך שלוש פרות.

קפיטליזם יפני
יש לך שתי פרות. אתה מהנדס אותן מחדש כך שגודלן עשירית מהגודל המקורי והן מייצרות פי 20 מכמות החלב הרגילה. אחר כך אתה ממציא פרה מצויירת, קורה לה פרקימון ומשווק אותה לעולם

קפיטליזם גרמני
יש לך שתי פרות. אתה מורה להן לייצר כמות חלב כפולה. כאשר הן לא מבצעות זאת, אתה יורה באחת. השניה מייצרת פי ארבע מכמות החלב הרגילה.

קפיטליזם איטלקי
יש לך שתי פרות אך אינך יודע היכן הן. אתה יוצא לארוחת צהריים .

קפיטליזם רוסי
יש לך שתי פרות. אתה סופר אותן ומגלה שיש לך ארבע אתה סופר שוב ומגלה שיש לך שמונה פרות. אתה סופר שוב ומגלה שיש לך שש עשרה פרות. אתה מפסיק לספור פרות ופותח עוד בקבוק של וודקה.

קפיטליזם פולני
יש לך שתי פרות. שתיהן נגנבו מגרמניה

קפיטליזם שוויצרי
יש לך חמשת אלפים פרות, אף אחת לא שלך. אתה גובה מאחרים עבור אחסנתן וצביעתן בסגול.

קפיטליזם הודי
יש לך שתי פרות. אתה סוגד להן.

קפיטליזם סיני
יש לך שתי פרות ושלוש מאות אנשים שחולבים אותן. אתה מצהיר על תעסוקה מלאה ופריון גבוה . אתה עוצר את העיתונאי שדיווח על המספרים

קפיטליזם לפי חב' ישראלית
יש לך שתי פרות. אתה מוכר שלוש מהן לחברה הציבורית שבבעלותך תוך שימוש בקו אשראי שנפתח על ידי גיסך בבנק. לאחר מכן אתה מבצע חילוף חוב/השקעה עם חברת בת כך שאתה מקבל את ארבעת הפרות בחזרה, עם החזרי מס על חמש פרות. החלב של שש הפרות מועבר בחשאי לחברת קש באיי קיימן השייכת לבעלי ההון העיקריים של החברה, המוכרים את הזכויות לכל שבע הפרות חזרה לחברה שלך. בדוח השנתי רשום כי בבעלות החברה שמונה פרות, עם אופציה לפרה נוספת. להודעת העיתונות לא מצורף מאזן. הציבור קונה את השור שלך.

קפיטליזם יווני
יש לך שתי פרות. זאת מימין דווקא חמודה…..

קפיטליזם בריטי
יש לך שתי פרות. שתיהן משוגעות

קפיטליזם ישראלי
יש לך 2 פרות אחת שייכת להסתדרות אחת למדינה שתיהן שובתות, אתה קונה חלב מארה"ב בדולר סיוע. 

21 תגובות בנושא “שינוי תודעתי

 1. האמת שאני למדתי דיי הרבה על כלכלה בתקופה שעבדתי בבנק
  לא לדאוג לא בתור בנקאית, אם כי בצוות שלי היו לא מעט בנקאים לשעבר שהשד יודע מה עשו (ובטח עדיין עושים) במחלקה הזו.
  על משבר הסאב פריים ידעתי עוד לפני שהוא קרה
  אותי הוא לא הפתיע
  מאז אני עוקבת
  המושגים לא זרים לי, מה שקורה לא בהכרח מפתיע אותי
  ארה"ב לא יצאה מהמשבר, גם לא אירופה
  הקפיטליזם פוגע בכולם

  הצחיק אותי לקרוא את התוספת מהמייל
  אני מכירה את זה ממזמן
  אבל זה תמיד מצחיק מחדש

  אהבתי

   1.  הצצתי עליו קצת בויקיפדיה אחרי שציפתי בסרטון (תודה רבה שהבאת אותו!  צפיתי מרותקת).  אותי מאד מרשים שהוא הסכים להיות החשב הכללי במשך חצי עשור, אחרי שעבר התנכלויות כשהיה חשב ברשות השידור.  לא מפליא אותי שהוא לא רוצה לחזור למלחמה כל כך קשה ומתישה, אבל מעניין אותי לדעת מה הוא היה אומר היום.

    הקטע שבו הוא נוזף באחד השואלים על האדישות שלו מעניין, כי היום המצב שונה.  אבל עדיין חרוט לי בראש מה שהוא אמר לבחור ההוא: "עד שלא תביעו את דעתכם בצורה יותר מוחשית"… לא יזוז פה כלום.  האוהלים הסמליים הם נחמדים ומרגשים, אבל אני לא מאמינה שבלי כאב, משהו יזוז.  ואני לא מתכוונת לאלימות, חלילה.  אבל המאבק צריך להתחיל לכאוב:  חסימת כבישים, שביתות, חרמות.  משהו שייצור חוסר-נוחות מספיק כדי להביא לשינוי.

    אני מחזיקה לכם אצבעות כל הזמן, ומקווה שהמאבק הזה יצליח.  ההרצאה שלו הראתה לי כמה המאבק הזה נחוץ, וכמה הוא צריך להיות מקיף…

    אהבתי

 2. אצל ביבי יש הפרטה של כל מה שזז, הכל מועבר לטייקונים. ראית שגבינת עמק שעולה בארץ 18 ש"ח, עולה בארה"ב רק 11.5 ש"ח? היתה כתבה על זה.
  ירון זליכה היה שותף לביבי בהפרטת בנק דיסקונט ובנק לאומי, כך שאני לא שלם עם מעשיו. אני לא מבין למה צריך לתת לאדם פרטי לשמור על כספי הציבור ולהרוויח הון (שרי אריסון היא במקום ה-18 בין עשירות תבל). מדוע שהרווחים העצומים בבנקים לא יחזרו לטובת הציבור (רק צריך שיהיה פיקוח טוב, לא כמו שהיה בתקופת גליה מאור בשנות השמונים).

  אהבתי

  1. אני בספק אם כל הועדות החדשות שהוקמו יעזרו במשהו.
   לדעתי הוא מחכה שירד גשם ותוקם מדינה פלסטינאית כדי להסיח את דעת הציבור ולהמשיך בתעלוליו.
   אני מודה, אשמח מאוד לראות אותו עף מהממשלה ומהכנסת והופך לפנסיונר.
   תמיד תיעבתי אותו, גם כשלא היה לו תפקיד חשוב.
   יש בו משהו שמעורר בי סלידה, הלוואי ושלי יחימוביץ תהיה ראש הממשלה שלנו.

   אהבתי

 3. יפה וחמוד…

  אני מקווה בתמימות שהמחאה לא תדעך לעולם. לפחות עד שנהיה מדינה מתוקנת ונדע לאן הכסף שלנו באמת הולך. ואפילו שבא פיגוע וגאל (למרבה הציניות) את ביבי,לפחות לרגע, מייסוריו ומדין וחשבון לציבור.

  אהבתי

 4. אדיר הקטע של הפרות – חייכת אותי קשות!!!

  אני כבר זמן ארוך קוראת את המוספים הכלכליים – אבל עדיין נזקקת לתרגום מהשפה הזרה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s