כלכלת בית

אני לא טובה בלעמוד על שלי, אפילו גרועה, בדור שלי חינכו בנות להיות נחמדות, לחייך ולא לעשות בעיות, בעיקר לא לגברים.

חינוך גרוע מאוד, אולי יש מקומות בעולם שזה עובד, אבל לא פה, בארץ אוכלת יושביה הזו.

לקח לי יותר מידי זמן להבין שלפעמים אין ברירה, צריך להפגין מעט אסרטיביות כי עם נחמדות לא הולכים למכולת. זו הסיבה שהיום שוחחתי שוב עם הבחור ששכר אותי לעבודה. רציתי לברר מעט יותר פרטים על המקום שאני עומדת לבלות בו חלק גדול מאוד מיומי. אני חושבת שזה די לגימטימי ואפילו סביר, אבל איכשהו הוא הצליח לתת לי הרגשה שאני סתם מנדנדת ומציקה, וכל הזמן דרש לדעת אם אני באמת רוצה לעבוד, ועשה את זה בטון לא כל כך מעודד.

כדי לא להתקפל שוב הזכרתי לעצמי בשקט שמדובר בגבר צעיר מאוד (יש לי לדעתי איזה עשרים שנה מעליו, ולמה שאני אתרגש מסתם פישר קטן?) בראיון העבודה לא הראו לי את המשרד, רק את חדר הקבלה, ולא ממש הבנתי מה בדיוק אני אמורה לעשות במשך תשע שעות ביום, ולכן חזרתי והבטחתי לו בנימוס שכן, אני רוצה לעבוד, מאוד רוצה, אבל לפני שאני מתחייבת אני רוצה לברר קצת יותר טוב על מה מדובר.

השיחה נגמרה בהסכמה הדדית שאני אבוא בשבוע הבא לביקור כדי לראות איפה בדיוק אני עומדת לעבוד, ובהבטחה שלו שמדובר בחברה מסודרת, ושומרת חוק, ואני אקבל נסיעות, ותלוש משכורת, וביטוח לאומי וכל השאר.

אני עדיין חושבת שמדובר ביותר מידי שעות תמורת מעט מידי כסף, אבל זו עדיין משכורת, משהו שלא היה לי כבר שנה, ואם יש משהו שאני מאוד זקוקה לו מאוד זו משכורת קבועה ומסודרת.

 

אחר כך נסענו יחד, ג'ינג'י ואני, לחתום בלשכה. החליפו לי פקיד וקיבלתי הפעם בחור מאוד נחמד, אתיופי צעיר וחביב מאוד שהתלוצץ איתי, והתפלא איך זה שאני כל כך לא אופנתית וקוראת ספר, והיה ממש חמוד בהשוואה לעלמה החמוצה שהייתה הפקידה שלי עד היום.

בתמורה לחביבותו גיליתי לו שיש מצב שאולי אני אפסיק להיות מובטלת בחודש הבא, והסכמנו שאני אתקשר אליו להודיע לו מה איתי ברגע שאדע בביטחון שאני שוב מועסקת.

אחר כך נסענו לסלקום לברר מה קורה עם התוכנית שלי שמסתיימת בקרוב, ואת מי אנחנו פוגשים שם?

את החשמלאי שלנו! זה שסידר לנו את החשמל במכון.

סיפרתי לו שיש לי כל הזמן בעיות של קצרים בלוח החשמל כשאני מדליקה את תנור האפייה, והוא הסביר לי שזו בעיה של זליגת חשמל בגלל לחות שמצטברת על גופי החימום של התנור.

בחיים לא שמעתי על דבר כזה, אבל עובדה, החשמלאי שלנו הוא בעל מלאכה מיומן ומנוסה ואם הוא אמר אני סומכת עליו שזו הסיבה. בו במקום החלטנו להחליף את תנור האפייה שלנו בתנור אחר שהורי נתנו לי לשמור במחסן שלנו אחרי ששיפצו את המטבח. הם נתנו לי גם כיריים, וגם המקרר שלי היה פעם שלהם.

אני מניחה שזה נשמע פתטי, כאילו אני משתמשת בדברים ישנים ועלובים, אבל הפעם זה ממש לא נכון – הורי החליפו לפני כשנה את כל הציוד במטבח שלהם למרות שהוא היה במצב מצוין. הם תמיד עושים דברים כאלה, ולקבל מהם משהו משומש זה כמעט כמו לקנות חדש.

ג'ינג'י מעיר כל הזמן שהם בזבזנים נורא, וסתם מחליפים דברים בלי צורך רק כי הם אוהבים לקנות ולהתחדש. יש בזה משהו אבל מאחר ואנחנו מרוויחים מהבזבזנות שלהם אין טעם להתלונן.

 

אחר כך התיישבנו מול הנציג של סלקום לברר מה המצב, וזה המקום לגלות שאני מרוצה מהתוכנית שיש לי בסלקום, היא מתאימה מאוד להרגלי השיחה שלי ונוח לי איתה. לא מתאים לי לרוץ לקנות כל חודש כרטיס טלקרד שתמיד נגמר ברגע הכי פחות מתאים כמו שקורה לג'ינג'י, אבל כשניסיתי לשכנע אותו לנטוש את הטלקרד שלו ולעבור לתוכנית בסלקום הוא סירב בתוקף. הוא פשוט שונא את חברות הסלולר, ולא מוכן להתחייב אפילו להם אפילו ל – 18 חודש למרות שהשיחות בטלקרד יקרות יותר. אחרי שיחה והסברים החלטתי להשאיר את המצב כמו שהוא, וחזרנו הביתה. בבית בדקנו את החשבון ואחרי שקראנו את האותיות הקטנות שהסתתרו בשולי הדף התברר שאם הייתי מחליטה לעזוב את סלקום זה היה עולה לי 300 ₪ למרות שסיימתי את ההתחייבות שלי.

אם זו לא חוצפה אני לא יודעת מה כן, ובעוד אני מתרגזת על סלקום מתקשרת אלי מישהי מאורנג' כדי לשאול למה שלחתי אליהם מייל תלונה ומה מטריד אותי.

מטריד אותי שלא די שהחצופים האלה המשיכו לגבות ממני שנתיים תמימות כסף על מכשיר שאבד לי בגלל שחתמתי על התחייבות הם ניסו להמשיך את הסידור המתועב הזה (הם מרוויחים כסף תמורת אפס שירות גם אחרי שעבר זמנם) בטענה שהיה עלי להתקשר ולהגיד להם שאני לא רוצה להמשיך את ההתחייבות.

לשאלתי למה שארצה קשר עם חברה שגובה ממני כסף על טלפון שלא נמצא ברשותי כבר כמעט שנתיים לא הייתה לנציגה שלהם תשובה הגיונית חוץ מזה שככה זה אצלם.

נכון, לא מדובר בהרבה כסף אבל למה שאתן שלושים ₪ בחודש על שום דבר?

מזל שקלטתי את העניין אחרי חודשים, ולא רק שצעקתי עליהם וכעסתי ודרשתי שיפסיקו לקחת ממני כסף גם טרחתי להתקשר לחברת האשראי שלי ולדאוג שיפסיקו לי את ההתחייבות כלפי אורנג'. למרות הבטחתם אני כבר יודעת שמילה שלהם זו לא מילה, המסכנים מתקשים להיגמל מהמנהג המגונה של דחיפת ידיהם לחשבונות בנק של אזרחים תמימים.

 

ובאותה הזדמנות שמנו לב שחרש חרש, ובלי הנד עפעף, חברת האשראי גובה מאיתנו ריבית רצחנית שהם מסתירים בזהירות בפרטי החשבון שהם שולחים לנו. כל כך קל להיסחף ולשכוח שגיהצת את הכרטיס, ואם אתה לא מקפיד ומשגיח ועוקב כל הזמן אחרי החשבונות שלך אתה נכנס לסחרור נוראי ומאבד שליטה.

האמת, זו אשמתנו בלבד – בזמנו עשינו טעות חמורה והסכמנו למין סידור כזה של תשלום קבוע בלי קשר לכמה כסף הוצאנו, זה עובד עד גבול מסוים. יום אחד אתה מתעורר ומגלה שאין ארוחות חינם, אתה חייב הון לאנשים הנחמדים מחברת האשראי, והם לוקחים ריביות שלא נופלות מאלו של השוק האפור.

בושה לגלות שרק עכשיו, בגילנו המתקדם, גילינו שלא רק זמן שווה כסף אלא גם כסף שווה כסף, הרבה כסף.

אני מקווה שבעזרת המשכורת שאקבל והקיצוצים שנעשה בהוראות הקבע ובהוצאות נצליח לצאת מהבוץ ונפסיק להעשיר את חברות האשראי, הסלולר והבנקים. 

30 תגובות בנושא “כלכלת בית

 1. אני רוצה להציע לך  לעשות טבלה מפורטת בהוצאות והכנסות (בטח הרוב הוצאות ,כמו אצלנו)
  בטבלה את רושמת את ההוצאות וגם את אלה העתידיות ויש לך ככה מעקב אחרי התנועות בחשבונות שלכם
  זה עניין של כמה דקות לעדכן את זה כל יום וגם יש שליטה על ההוצאות
  ברב הדברים שכתבת אני שותף לדעתך
  חברוןת הסלולר והכבלים שוחטות  את הלקוחות וחשוב לשים לב
  כי החולירות מעלים מחירים בלי שנשים לב לקטע הזה

  אני מציע לא לקחת בכל מחיר את העבודה ולעמוד על זכותך לברר את מהותה גם אם  זה  יפגע באפשרות שלך לעבוד שם

  אהבתי

  1. אני תוהה אם זה רק אני או שכולם שמים לב שהכל מתייקר בזמן האחרון, לא רק דברים שאפשר לחיות בלעדיהם כמו כבלים או סלולריים אלא גם אוכל ודלק וחשמל ומים.
   צריך לרוץ מהר כדי לעמוד באותו מקום, נעשה קל מידי לגלוש מתחת לקו העוני ולא מספיק לעבוד קשה ולא לבזבז כדי לחיות ברמת חיים סבירה.

   אהבתי

   1. המלצה שלי למרות שאני לא מייסמת אותה בגלל הבן שלי שחובב כל מיני תכניות מטופשות
    ישנה אפשרות להוריד ללגמרי את התכניות כבלים ולהסתפק בערוץ אחד שתיים ועשר, ונדמה לי שגם חינוכית שיש בה סדרות מאד יפות. במקום זאת, הוא מנוי בספרית סרטים. יוצא לה הרבה יותר זול. משמעותית.

    אהבתי

  2. אני מסכימה עם מה שטליק כתב ורוצה להרחיב אותה מעט, לכן אני משרשרת את התגובה שלי לתגובה שלו.
   יש לי טבלת אקסל שבה אני מנהלת את כל ההוצאות וההכנסות ברמה חודשית ושנתית. 
   כל שנה בינואר אני פותחת קובץ חדש ובו טבלה לכל חודש.
   אחרי כמה שנים אני כבר יודעת מה ההוצאות הצפויות לנו בכל חודש בכל תחום: מזון, דלק, חשמל, סלולר וכו’. אז אני מכינה מראש לכל השנה טבלה של הוצאות צפויות בכל חודש. אני יודעת שיש חודשים שהם קשים יותר, למשל החודש שבו עושים טסט לאוטו או מחדשים את ביטוח הרכב. אז אני רושמת מראש את ההוצאות המתוכננות בטבלה. ברגע שהכל מסודר מול העיניים קל מאד לעשות חישובים.
   בשנה הראשונה צריך להשקיע קצת מאמץ, אבל זו תשתית לניהול כלכלת הבית בכל השנים הבאות.

   אהבתי

   1. ם לנו,גם לנו יש בדיוק טבלה כזאת אכסל !
    שבעזרתה אנחנו עוקבים את צ’קים שנתנו (בעיקר לצופים שאף פעם לא שבעים לכסף)
    כשאנחנו פותחים את האכסל נפרשת לנו כל השנה וזוגתי הטובה שמנהלת את הטבלה בחריצות וביד רמה רואה לפניה את כל ההתנהלות ויכול לחזות מצבים כלכליים קדימה

    אהבתי

  3. בקשר לכרטיסי אשראי – אני לא קונה בתשלומים.
   לא מוכנה לחלק, לא רוצה לשלם ריבית קרדיט, לא רוצה תשלום קבוע ודחיית חובות. לא רוצה טובות שעולות לי הרבה כסף.
   אני עובדת על בסיס המוטו: יש כסף – קונים, אין כסף – לא קונים.
   במשך החודש אני עושה מעקב באמצעות האינטרנט אחרי חשבון כרטיסי האשראי של בעלי ושלי. אני עוקבת אחריו בשבע עיניים וכבר קרה שגיליתי חיובים שגויים או כפולים. זה נוח מאד לדעת בכל רגע נתון כמה עומד לרדת בסוף החודש, בעיקר כשיש לי את טבלת האקסל מול העיניים ואני יכולה להעריך את הצפוי מול המצוי.

   אהבתי

   1. האמת שאחרי הרבה זמן שקנינו בתשלומים ונכנסנו ללחץ כלכלי לקחנו הלוואה החזרנו את כל תשלומי האשראי ועכשיו אנחנו משלמים בישראכרד אבל במזומן כאילו,לא פורסים תשלומים,זה לא קל אבל אין ברירה ואנחנו כמובן עוקבים באינטרנט אחרי החשבון והחיובים וכל הווג’ארינה הזאת
    ואנחנו עם היד על הדופק
    השאיפה הגדולה להתנהל בלי כרטיס אשראי על סמך כסף מזומן בלבד
    כמוכם
    אבל לזה עוד לא הגענו

    אהבתי

 2. שיהיה הרבה בהצלחה בעבודה! אני ממש מקווה שיהיה לך טוב שם (ושהם גם יחליטו לשפר את התנאים מתישהו), ואני שמחה שכמו שהוכחת בעבודה הקודמת במכבסה את לא מוכנה שידרכו עליך .

  אהבתי

  1. את לא היחידה, אני שואלת את עצמי לפעמים אם הם מודעים לזעם ולתיעוב שהם הצליחו לעורר בציבור.
   הם מנסים לתקן את זה עם פרסומות אידיוטיות במקום פשוט לתת שירות הוגן ובלי לרמות.
   חבל
   לא יודעת בקשר לעבודה, נחיה ונראה.

   אהבתי

 3. חברות הסלולר
  אם את לא נמצאת בדיל עסקי לרוב עושקים אותך במחיר
  אני עד עכשיו הייתי בדיל פרטי שעלה לי לא מעט
  ולפני חצי שנה עברתי לדיל עסקי (קשור למושב שאני גרה בו) ופתאום אני לא עוברת את ה150 ש"ח
  פתאום אני משלמת 19 אג’ כולל מע"מ לשיחה ולא 50+ לא כולל מע"מ
  פתאום אני מקבלת שירות מעולה
  יחי ההבדל הקטן

  צריך תמיד לדעת לקרוא את האותיות הקטנות
  במיוחד בחברות שגובות ממך כסף על שירות מסויים

  אהבתי

  1. לצערי אני רק אזרחית בודדה בלי שום גב של איגוד חזק מאחורי
   מצד שני אני גם פטפטנית קטנה מאוד, מאה ש"ח לחודש זה הכי הרבה שאני מוציאה וגם זה רק לעיתים רחוקות.

   אהבתי

   1. אחרי שנים בחברות סלולר
    כי יש לי מכשיר מגיל 15 בערך
    החברות הישראליות נותנות שירות גרוע לכלל הציבור
    סלקום במיוחד
    אורנג’ עוד נמצאים על קו הסביל

    אם את לקוח עסקי לעומת זאת, פורשים לך שטיח וכו’

    מבחינת כסף
    אני יכולה להגיד לך שלפני כמעט 15 שנים שילמתי 19 אג’ לדקת שיחה
    5 שנים אחר כך זה עלה לסביבות ה30-35 אג’ לדקה
    והיום משלמים 50-60 אג’ לדקת שיחה (שזה פי 3 בערך)
    ואם את משתמשת בכרטיסים למיניהם זה יותר משקל לדקה

    יש לי היום מכשיר שנמצא באורנג’ שאני בקושי משתמשת בו
    נראה לי החודש זה החודש האחרון שאני משלמת על המכשיר (חילקתי ל36 תשלומים)
    וגם במעט שאני משתמשת בו (להוציא הודעות מהתא קולי) אני מגיעה ל100 ש"ח

    במכשיר שיש לי בו דיל עסקי, אני מדברת קרוב ל1000 דקות בחודש ולא מגיעה ל150 ש"ח (וזה כולל לשלם על המכשיר שעולה בערך 100 ש"ח לחודש, אבל מתקזז ככל שאני מדברת ביותר כסף, כולל גלישה באינטרנט וכולל תשלום קבוע על הGPS)
    רק לצורך ההשוואה

    אהבתי

   2. בכיף הייתי עושה דיל עם איזה חברה אבל לא נראה לי שזה יקרה בגלגול הנוכחי.
    חברות הסלולר שרפו את עצמן מבחינת הציבור, שונאים אותן יותר מאשר את הבנקים.
    יום אחד מישהו שם יתעורר ויבין איזה נזק תדמיתי הם עשו ואולי אז המצב ישתפר.

    אהבתי

 4. לי יש בלגן עם הסלולר והוט ובזק… יותר מידי דברים שצריך לטפל בהם ואין לי סבלנות.
  אבל לגבי חשבון הבנק אני עוקבת אחריו במחשב באקסל. לא לכל אחד זה מתאים, אבל זה מאוד עוזר.
  אני לא יודעת איך את מסכימה לעבוד 9 שעות בשביל כזה שכר (בפוסט הקודם כתבת 3,500 ?) אבל אם את מרגישה שזה משדרג את מצבך בשקלול הכללי, אז יופי, ושיהיה בהצלחה! ♥

  אהבתי

 5. אני כבר ממזמן חתכתי מחברות הכבלים והפסקתי לגהץ את האשראי ואני באמת תוהה איך אנשים אחרים מסתדרים כשיש להם ילדים ועוד בארצנו הקטנטונת שסוחטת ממך את כל המיצים והכספים.

  בנוגע לעבודה, כשהעברתי את העסק וכמה עובדים לא יכלו להמשיך איתי בגלל המרחק נסיעה, אמרתי להם שכל עבודה שהם ינסו להתקבל אליה אני אדאג לכתוב להם מכתב המלצה ולוודא שהבוס החדש יעריך אותם. התחננתי בפניהם שרק יעשו לי טובה אחת, שלא יעזו לעבוד למישהו שנודף ממנו ריח של ניצול. אין דבר כזה משכורת התחלתית של מתחת למינימום או התלמדות בחינם. אני יודעת שקצת זה יותר מכלום וגם אותי תפסו ברגעי שפל בתור מהגרת חדשה ונאלצתי להפוך לעבד ולא לעובדת, אבל תחשבי על העתיד ואיך רואה את עצמך עם הבוס הזה והעבודה הזו בהמשך.

  סופ"ש נעים! 

  אהבתי

 6. אני לא יודעת מאיפה לקחת את המשפט הזה: בדור שלי חינכו בנות להיות נחמדות, לחייך ולא לעשות בעיות, בעיקר לא לגברים.
  אותי לא חחינכו להיות נחמדה לאף אחר לעמוד על זכויותי זה חלק מהעניין. במיוחד כשמדובר בגברים.

  אני מסכימה לעצות שנתנו לך המגיבים מעלי. לנהל רישום מסודר של ההוצאות (במיוד אלה הקבועות) זה דבר שעושה סדר ומאפשר לדעת מתי אפשר להוציא קצת יותר ומתי צריך להתכווץ..

  אהבתי

  1. כנראה שקיבלנו חינוך שונה
   שימי לב גם שאני מבוגרת מעט ממך.
   אני עוד זוכרת איך צחקו על הפמינסטיות הראשונות בארץ.
   ואני מנהלת רישום מאוד מסודר של ההוצאות הקבועות שלנו, מקצצת איפה שאפשר אבל חייבים לשלם ארנונה חשמל מים ולקנות דלק ואוכל ולשלם על טלפון ואינטרנט, מה שלא חייבים אנחנו לא קונים אבל יש דברים שפשוט אין ברירה.

   אהבתי

   1. נכון שצחקו על הפמניסטיות הראשונות בארץ
    אבל זה לא היה החינוך שקבלתי בבית.

    נשמע לי שאתם מתנהלים נכון. 
    עוד משכורת תוסיף משהו לכלכלת הבית וגם תתן לך יותר עצמאות שזה דבר שהוא לא פחות חשוב בעיני

    אהבתי

 7. מאחל לך שתמצאי באמת מקום נוח ומעניין באותה חברה ושתתחילי לעבוד לשביעות רצונך.

  ובכלל, אני חושב שהגיע הזמן לזרוק את הסלולרים לים ולשוב לתקשורת האינדיאנית באמצעות סימני עשן.
  אבל אז יעלו את מחירי הזרדים…

  אהבתי

  1. תתפלא אבל עד גיל ארבעים לא היה לי סלולרי.
   לא הבנתי בכלל למה צריך את המכשיר המשונה הזה, יש קצת התמכרות אליו בארץ, עובדה שחיו לא רע גם בלעדיו.
   וגם בלי אינטרנט, ובלי טלוויזיה, קשה להאמין אבל זה בהחלט אפשרי.

   אהבתי

 8. אין לי טלפון נייד ולא לבעלי. אנחנו רק עם טלפון קווי. משתדלים לא לקנות בתשלומים. אוכל אני קונה בכלל במזומן, הכי הרבה בכרטיס לחודש הבא אם מסיבה כל שהיא אני עושה הזמנה במחשב. לפעמים אין ברירה.
  נכון, הכל מתייקר, אני מרגישה זאת באוכל.
  ובקשר לחינוך. נכון, אותי חינכו שלא יפה לדבר על כסף, ונשים היו צריכות להיות נחמדות. אגב, גם כעת. גבר הוא אסרטיבי ואשה היא גסת רוח אם היא עומדת על שלה או מדברת בתקיפות.
  זו לא בושה לעמוד על שלך ולדרוש משכורת הוגנת לפי החוק.

  אהבתי

  1. את צודקת, אין שום סיבה לראות אישה אסרטיבית כגסת רוח אבל אני ענייה ומבוגרת מידי בשביל לתקן את העולם, אני רק רוצה להתפרנס בכבוד.
   וניידים זה דווקא המצאה טובה אם משתמשים בהם רק כשבאמת צריך ולא סתם לקשקש שטויות.

   אהבתי

 9. וואו, כל הכבוד לך שהתעקשת על עניין העבודה.  גם אני מוצאת מעסיקים פוטנציאליים מאד מאיימים וקשה לי לדרוש דברים לגיטמיים, מחשש שלא יתנו לי את העבודה.

  אני מקווה שזה יסתדר לטובה.  בהצלחה!

  אהבתי

  1. להתחיל מקום עבודה חדש זה כמעט כמו להתחיל רומן חדש.
   מרגש ומפחיד אבל חייבים לקבוע את החוקים והכללים כבר מהתחלה, אחר כך הרבה יותר קשה לעשות שינויים.

   אהבתי

  1. הוא לא ממש ילד, בן שלושים ומשהו ובעצמו אבא לילדים אבל בגילי רוב העובדים, כולל בעל הבית צעירים ממני.
   זה לא כל כך חשוב, העיקר שהיחס נעים ומנומס ונעים לבוא לעבודה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s