על ביטוח לאומי וטבלת הפעילים

למרות שנשבעתי שבחיים אני לא אחתום יותר אבטלה ובאמת, למעלה מעשר שנים לא התקרבתי ללשכת התעסוקה ולא התגעגעתי אליה אפילו רגע אחד, הנה, הצלחתי להפתיע את עצמי ולהתחיל לטפל בבירוקרטיה הסבוכה של קבלת דמי אבטלה, כי אני לא מצליחה למצוא עבודה בשום פנים ואופן ועניין הכסף נעשה דוחק למדי במשק הבית הצנוע שלנו.


נכון שאני כנראה אתחיל בעוד מספר חודשים לעבוד עם הג'ינג'י במכון החדש שעדיין לא הוקם – הקבלן, כדרכם של קבלנים, לא ממהר כל כך – אבל בינתיים אין לי שום ראיונות עבודה והאמת, בגלל ההחלמה הדי איטית שלי יש מעט מאוד עבודות שאני כן מסוגלת לעשות, ובקיצור, לא צפוי שאתחיל להרוויח כסף לפחות עוד חצי שנה, ומאחר ושילמתי ביטוח לאומי בנאמנות במשך שנים רבות מגיע לי לקבל דמי אבטלה (אפילו באתר שלהם זה כתוב) ולכן צריך לעבור את התהליך הממושך והמתיש של הרשמה ללשכת התעסוקה, שכולל בעיקר מילוי טפסים מייגע, איסוף תלושי משכורת וחתימות של בוסים וכל שאר התענוגות שהמדינה מזמנת למי שרוצה לשם שינוי להפר את מצב העניינים הטבעי ולקבל ממנה כסף במקום לחלוק איתה את הכנסותיו.


מאז שחתמתי לאחרונה השתנו דברים, לשכת האבטלה בחיפה עברה למקום חדש, וגם ביטוח לאומי שוכן בבניין מהודר ונאה ופחות צפוף מהישן הזכור לרע, ואפילו הטפסים השתנו, רק התיעוב שלי מכל הבירוקרטיה שנותרה מעיקה ומסורבלת כתמיד לא השתנה.


מתברר שעלי להחתים את המעביד הקודם שלי על טפסים, ופירוש הדבר ללכת שוב למשרדי המתנ"ס (כבר הייתי שם לפני כמה שבועות כשהתברר שגם על תביעת דמי הפציעה שלי עלי להחתים אותם, ולמעשה כל הטפסים שהזמנתי בדואר מביטוח לאומי היו אצלם והם היו צריכים לתת לי אותם, אבל כמובן שלא טרחו) ואז התברר שעלי לקבל מכתב וחתימה ממנהל המתנ"ס, שהבטיח לי בזמנו לשלוח מכתב על הפסקת העבודה וכמובן שלא קיים… וכמובן שהוא אף פעם לא במשרד, ותמיד מתרוצץ וממהר ואף פעם אי אפשר למצוא אותו.


הפעם לא הייתי נחמדה ומאופקת, צעקתי וכעסתי ואמרתי שאני לא מוכנה שיתזזו אותי שוב, ומספיק עשו לי עוול בפיטורים הלא צודקים, ושיואילו בטובם להתרוצץ אחרי המנהל החמקמק שלהן לבד, אני לא אשחית שעות מזמני להמתין לאיש הזה. דברתי בכעס והייתי אנטיפתית בלי לעשות חשבון כאילו שהפקידות הללו אשמות לי במשהו, אבל רק המחשבה על איך זרקו אותי מהעבודה שלא באשמתי הכעיסה אותי נורא ושפכתי עליהן את חמתי ואני מקווה שהן יטריחו את עצמן ויחתימו אותו על כל מה שנחוץ כי לי נמאס מזה לגמרי


אני מקווה שכל הטופסולוגיה המעצבנת הזו תסתיים עד סוף השבוע ואוכל סוף סוף להתחיל לטפל בעניין מהשבוע הבא.


בי נשבעתי, אם הם ימשיכו לסחוב אותי ולמזמז את העניין אשלח בהם את הג'ינג'י!


גם את הכסף על הפציעה, שגם אותו ביטוח לאומי היו אמורים לתת לי מזמן, לא קיבלתי עדיין כי תמיד חסרה פה חתימה, ושם טופס, ואם באמת הייתי צריכה להתפרנס מהם הייתי מתה מרעב. למה כשהם לוקחים ממני כסף הם זריזים ויעילים כל כך ולא צריכים כלום שום חתימות וטפסים, אבל כשהם צריכים לשלם… אוהו… פה הם איטיים וקפדנים, ושבים ובודקים שוב שוב, ומתנהגים כאילו כולם רמאים שמנסים לגנוב כסף שלא מגיע להם. ולמה הטפסים שלהם כל כך סבוכים ומנוסחים בלשון כל כך לא בהירה? וכל מגע אתם משאיר אותך תמיד מותש ומיוגע ואחוז תיעוב ובחילה?


 


ועכשיו, אחרי ששפכתי את זעמי על ביטוח לאומי, אנצל את המומנטום ואוסיף להטריח את קוראי כדי לתהות למה הבלוג המצוין הזה שאני אוהבת לקרוא בו מזה שנים רבות, ושמחה מאוד שהוא שוב פעיל, הגיע לטבלת הבלוגים הפעילים?


"אין ידיים אין אגוזים" הוא בלוג מעולה, כתוב בכישרון ובשנינות רבה ובעלת הבלוג היא אישה מוכשרת ובעלת חוש הומור שאני קוראת אצלה מספר שנים, הלוואי והייתה כותבת יותר, אין לי בליבי עליה מאומה חוץ מהערכה עמוקה לפועלה, אבל איך יכול להיות שבלוג שבמשך שנים רבות התפרסם בו בקושי פוסט אחד בחודש זינק פתאום לטבלת הפעילים?


נכון, לאחרונה היא הגיעה למומלצים וקיבלה המון תגובות, גם לי זה קרה ולא פעם אחת. כל פעם שהשתלחתי בגברים הגעתי למומלצים ונשטפתי בעשרות תגובות, אבל אף פעם לא הגעתי לטבלת הפעילים למרות שהבלוג שלי פעיל הרבה יותר.


ושוב, אין לי שום שאיפה להגיע למומלצים, או לטבלה המהוללת, והבלוג שלי קיים רק בשביל לשפוך בו את ליבי ותו לא, אבל נדהמתי לראות את אין ידיים אין אגוזים שתמיד הצטערתי שרק מעטים מכירים כי הוא בלוג ממש מעולה מופיע פתאום בין הפעילים, שרובם, יש להודות, בלוגים מטופשים למדי, חוץ מאלה שלא (אריאלה, טליק וכו…) והופתעתי מאוד.


מישהו יכול להסביר לי מה קורה פה?


ואגב, אחרי שפרסמתי את הפוסט הזה הטרחתי את עצמי לרשימת המנויים שלי וגיליתי מופתעת שיש לי חמישים ואחת מנויים! אין לי מושג מי הם ומתי הם נקבצו לבלוגי ואף טרחו להירשם בו כמנויים, אבל תודתי שלוחה להם מקרב לב.

28 תגובות בנושא “על ביטוח לאומי וטבלת הפעילים

 1. טבלת הפעילים (בה הייתי שבוע אחד צריך לומר והתאיידתי אחכ) היא טבלה שלדעתי אין בה שום הגיון ואף אחד לא יכול להסביר מה קורה שם
  אני לא עוכב אחרי הבלוג שהזכרת אבל יש שם מספיק בלוגים שלא ברור מה עושים שם ולמה כי הם לא מעדכנים בקבעיות וכשהם מעדכנים אין להם כמעט תגובות
  אני ו"לא מלאכית" עוקבים בקביעות אחרי הטבלה הזאת ובכל פעם נדהמים מחדש
  פעם אילנה הסבירה לי איך זה הולך אבל גם לפי ההגיון שלה יש כאלה שלא צריכים להיות שם

  מדהים שלא קיבלת עדיין כסף בגין הפציעה
  זה מה שטוב אצל מי ששכיר בתאונת עבודה ממשיכים לקבל משכורת מהמעביד ואחכ יש התחשבנות בין המעביד לביטוח לאומי
  הזדרזי  לקבל את הטפסים מהמתנס ולשלוח אותם,חבל על הזמן שעובר למרות שלפחות הכסף יגיע צמוד ריבית ומדד

  אהבתי

  1. הבעיה שבגלל שרגלי טרם החלימה אני מתקשה להתרוצץ אחרי כל החתימות והטפסים ואני גם כל כך שונאת את הקטע הזה…
   ניסית לקרוא פעם את הטפסים שלהם?
   נורא ואיום
   איך אנשים שעברית היא לא שפת אימם מצליחים להבין מזה משהו?

   אהבתי

 2. מגיע לך שיהיו לך 51 מינויים! עוד מעט יהיו 62 ותהיי כמו המדינה….:-)
  מאד אוהבת לקרוא אותך למרות שלא תמיד מגיבה.
  דרך כתיבתך אני לומדת להסתכל על החיים שלי ולראות שבעצם, בסוף יום, את כולנו משמחים/מטרידים דברים זהים מאד.

  אהבתי

  1. למעשה רק לעיתים רחוקות מאוד אני בודקת את המנויים ואני לא מייחסת לזה חשיבות רבה אבל נחמד לראות שכל פעם שאני בודקת הרשימה גדלה קצת יותר.
   וכן, החיים של כולנו מורכבים בעצם מאותם הדברים וכולנו מתבאסים ושמחים בצורה די דומה

   אהבתי

 3. אני מנויה! אני מנויה!

  הבירוקרטיה של ביטוח לאומי אכן מבאסת… מקווה שהכל יבוא על מקומו בשלום- אני שמחה שהיית אסרטיבית – הגיע הזמן!

  אהבתי

  1. להיות אסרטיבי זה בריא לעור הפנים עוד יותר מקרמים יקרים אבל נבחתי על העץ הלא נכון, הפקידות הקטנות והנחמדות ההן לא עשו לי בעצם שום רע.
   אני מקווה שהן יזיזו את עצמן ויעשו מה שצריך כי נמאס לי להסתובב במשרד הזה.

   אהבתי

 4. איזה כייף בירוקרטיה…
  בכל התחומים… בכל המשרדים…
  זו התגלמות הציונות במלוא תפארתה…
  כן ירבו…
  הללויה…
  צריך הרי תמיד לחשוב בצורה חיובית, לא? ולכן חשוב להבין שהבירוקרטיה מספקת עבודה לכל כך הרבה אנשים… פקידונים חסרי חשיבות… בטלנים… חסרי מעש… פרזיטים… מלחכי פנכה… תאבי בצע… שאלמלא היותם בירוקרטים היו מסתובבים לנו בין הרגלים ואני לא מעוניין שכאלה יסתובבו לי בין הרגלים…
  חוץ מזה, איך ירמו במדינה העברית היחידה בעולם אם לא יהיו פקידים שאפשר לשחד אותם?
  לחשוב חיובי כבר אמרנו?

  אהבתי

  1. וזה גם בריא לי מאוד כמו שציינה הפקידה בבנק שעכבה אותי דקות ארוכות ומיותרות וטרטרה אותי מפה לשם כי ככה אני מתרגלת את הרגל השבורה לשעבר ועושה בלי כוונה פזיותרפיה.
   נכון שכיף לי?

   אהבתי

 5. אולי יעודד אותך לדעת שאחרי שתירשמי בלשכת האבטלה תידרשי לבוא לחתום רק פעם בחודש, ועכשיו יש להם את הטריק הזה עם טביעת האצבע שלוקח בדיוק 10 שניות.

  אהבתי

 6. גם אני מנויה אצלך, לא ממזמן. 🙂
  בטוח לאומי? אני וויתרתי על הטובות שלהם, כי אני לא יכולה לעמוד בתהליך שנדרש כדי לקבל עזרה. למרות שאני מאוד זקוקה לעזרה הזו ומגיע לי. פשוט לא יכולה לעמוד בזה.
  בין היתר, בקשר לאחד הדברים שהזכרת. תחושת הבזיון וההשפלה שאת מקבלת שם היא איומה. הרי להגיע למצב שבו את נזקקת לעזרה מהמדינה (או מכל אחד אחר), זה גם ככה משפיל ולא נעים. והם עוד מתייחסים לכל אחד כאילו שהוא רמאי ומנצל את המדינה, ועליו ההוכחה שהוא לא מרמה. כלומר, אני צריכה להוכיח עד כמה אני "מסכנה"כדי לקבל עזרה. ואם אני מצליחה להגיע לשם ולעשות את כל הסידורים, אז אני הרי "בסדר". אבל אני לא מצליחה במילא. אז ויתרתי.

  אהבתי

   1. גם אני לא יכולה לוותר על העזרה של המדינה (לא בגלל אבטלה אלא בגלל מחלה), אבל אני עוד יותר לא יכולה לעמוד במה שנדרש ממני כדי להשיג את העזרה הזו. ואני במלחמת השרדות בלתי פוסקת להסתדר כלכלית, וזה כמובן מדרדר את המצב הבריאותי שלי.
    עניתי לתגובה שלך בבלוג שלי, ושם כתבתי למה אני לא יכולה להגיע.

    אהבתי

 7. אין לי מושג איך הגעתי לטבלה של הפעילים, בפעם האחרונה שקבלתי את הכבוד המפוקפק הזה הפסקתי לכתוב לכמה חודשים עד שזה נפסק.
  לדעתי זה בגלל שיש לי כמה מאות מנויים, כמה עשרות קישורים אלי גם בישרא וגם במקומות אחרים והרבה תגובות על כמה פוסטים ברצף.
  תאמיני לי, לפי מי שנמצא איתי ברשימה, באמת שאני לא שייכת.
  חות מזה, ימ"ש של בט"ל לעולמי עד! אאאאהההה מן!

  אהבתי

   1. עשר שנים?
    כבוד, אני עוד זוכרת כמה הצחקת אותי עוד לפני שנולדו הבנות שלך, כשעוד עבדת במענה טלפוני.
    אם הייתי מקימה טבלת בלוגרים שווים היית תופסת שם מקום של כבוד בלי קשר למספר המנויים והקישורים שלך

    אהבתי

   2. הופה, עכשיו קראתי מחדש את התגובה הקודמת שלי ופתאום זה נראה כאילו אני בשויץ מראה כמה רחוק אני משתינה, אז לא.. ממש לא. ואני רצינית לגמרי, בפעם האחרונה שבה הגעתי לטבלה, הפסקתי לכתוב לחצי שנה, עד שעבר לי הטעם הרע מהחוויה כולה. להבדיל מעצמי של פעם, חשוב לי הרבה פחות המונה והכבוד, עכשיו מעניין אותי לקבל תגובות מעניינות ולפתח "דו שיח" (עאלק) עם אנשים. עדיף יותר אנטיליגנטים מאלו שאיתם אני נפגשת בחנות..
    אם תפתחי רשימת בלוגרים שווים אני רוצה לתרום לשם את נוינוי מ"ווירטואל קרמבו" המלכה, הולך? וחוץ מזה, איך הולך עם הדב

    אהבתי

   3. פאאאק! חצי תגובה נמחקה!
    ההמשך היה ככה:
    וחוץ מזה, איך הולך עם הדבש? זה דבש מצוף ספציפי (כמו שעושים עכשיו מפריחת תפוז וכאלה) או שהדבורים שלכם עצמאיות? וגם רציתי לשאול, מה אתם עושים עם הדונג? אתם מכינים נרות? קרמים?

    היה עוד המשך חופר לתגובה אבל זה הקיצור ואני צריכה להכין כריכים לפיקניק, איתך הסליחה.

    אהבתי

   4. הדבורים עצמאיות בשטח כמובן אבל הן משתמשות בצמחייה שסביבן ולא יכולות לכסות שטח יותר גדול משנים שלושה קמ"ר.
    אצלנו כמעט שאין יותר הדרים ויש יותר פרחי בר ועצי פרי. בגלל שזו יחסית מכוורת קטנה אנחנו יודעים בדיוק מאיזה אזור הגיע הדבש וזה יתרון.
    ואפשר לעשות כל מיני דברים מהדונג אבל עוד לא נכנסנו לזה ובינתיים אנחנו מוכרים אותו, אולי בעתיד…
    לא נשמעת בכלל שחצנית ואני מאחלת לך בילוי נעים בפקניק, היום באמת יום מושלם לזה

    אהבתי

 8. כל מה שאני יכולה לעשות זה להסכים איתך בנושא הביורוקרטיה ולעודד אותך לא לוותר. את זקוקה לכסף והוא מגיע לך בדין.

  נ.ב. גם אני מנוייה שלך.

  אהבתי

 9. עם כל הכבוד לאגוזים, הסופרלטיבים שלך, איך להגיד בהכי עדינות, טיפה מופרזים.
  בואי נגיד שנכנסתי בהמלצתך, והצנוניות ייבשה אותי.
  נו טוף, על טעם ועל ריח.
  אל תכעסי, אבל אני נשארת כאן.
  פעילים או לא פעילים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s