משפחה לא חורגת

היום התקשרה אלי בחורה נחמדה אחת מהבנק וניסתה לפתות אותי לקחת עוד כרטיס אשראי אחד חינם.


לא רק שהיא לא נפלה על הבן אדם המתאים היא גם מצאה לה זמן רע במיוחד להתקשר אלי. גם כשעבדתי המצב הכספי שלנו לא היה מזהיר, אבל עכשיו הוא רע עוד יותר. לאחרונה אנחנו מתנהלים בדרך שאפילו אלון גל האימתני היה מוצא כזהירה מאוד, אם לא קמצנית.


למרבה הצער נכנס מעט מידי כסף הביתה ואנחנו חושבים על כל גרוש שאנחנו מוציאים וחוסכים כמיטב יכולתנו. למזלנו סיימנו משכנתא אחת בתחילת השנה, ומאז שעוגי התחיל שנת שירות ואנחנו רק שלושה איש בבית ההוצאות שלנו על אוכל הצטמצמו מאוד.


הבנקים, יימח שמם, לוקחים ריביות אימתניות על משיכת היתר הכרונית שלנו ואם לא די בכך העמלות שלהם הן פשוט שוד לאור היום. אם חוזר לך צ'ק חלילה תשלם מס כבד, ואוי לך אם תחזור לך הוראת קבע.


אחרי שבדקנו בקפידה כמה כסף שילמנו על התענוג של החזקת חשבון בבנק שלנו שכנענו את הבנים לסגור את חשבונות הבנק שלהם ולהיפטר מכרטיסי האשראי ונשארנו רק עם חשבון בנק אחד. ביום שבו נוכל לחסל את משיכת היתר שלנו נשמח להיפרד גם ממנו ולנהל את החשבון שלנו בבנק הדואר שלא נותן אשראי, אבל גם לא לוקח עמלות.


גם את חברת הסלולר אנחנו לא מסמפתים, שמחתי מאוד לראות איך כיסחו אותן בתכנית 'המקור' אתמול ואני מקווה שהממשלה תתעשת ותקצץ את החמדנות המגעילה שלהם. חבל שאין בארץ ציבור צרכנים אסרטיבי יותר שלא נותן לדפוק אותו בקלות כזו.


למזלנו לילי ועוגי משתמשים בניידים שקיבלו מהנוער העובד שהוציא מאורנג' הטבות מפליגות, ואילו אנחנו משתמשים בניידים ישנים ולא משודרגים ומחכים בקוצר רוח לרגע בו נוכל להתנתק סוף סוף מחברת הסלולאר החמדנית שלנו שמוצצת מאיתנו כסף כאילו שאין מחר.


הלוואי והייתי יכולה להרשות לעצמי להפסיק להשתמש גם בכרטיסי האשראי שלנו, אבל למרבה הצער יש חברות שמאלצות אותך לשלם דרך כרטיס אשראי, ומידי פעם פשוט אין ברירה וחייבים לשלם על דלק או אוכל בכרטיס כי אין לנו די מזומן, אבל אנחנו משתדלים מאוד לשלם רק בכסף שיש לנו ביד ומקפידים לבדוק כל הזמן את החשבון באינטרנט ולהיות כל הזמן בשליטה על ההוצאות.


אני שמחה לדווח שצץרץ הפנים את המצב. הוא משתף פעולה, עובד בגינון ובחלוקת פליירים ומנסה להתאפק ולא לבזבז כספים על בגדים ובילויים.


הניסיון של הבחורה הנחמדה הזו (שסך הכול מנסה להתפרנס) לפתות אותי לקחת עוד כרטיס אשראי חינם בתואנה שככה אקבל הטבות מהבנק עצבן אותי מאוד. קשה לי להאמין שהיא לא מבינה מה היא מנסה לשכנע אותי לעשות.


אני כן הבנתי, שפכתי עליה את חמתי (למרות שאני מודעת לכך שהיא סך הכול שכירה שרוצה להרוויח כסף ואין טעם לכעוס עליה) ואמרתי לה בחריפות שההטבה היחידה שאני מוכנה לקבל מהבנק היא הורדת הריבית על האשראי, או הוזלה בעמלות שהם לוקחים ממני, ומאוד לא מוצא חן בעיני שהם מנסים לפתות אותי לבזבז כסף שאין לי, במיוחד לא עכשיו, כשאני לא עובדת. הייתי כל כך אנטיפתית כלפיה עד שהיא לא הספיקה לדקלם את הטקסט שנתנו לה ונחפזה לסגור. אני משערת שהיא בטח כועסת עלי וחושבת שאני מכשפה רעת מזג, יכול להיות שהיא צודקת במידה מסוימת, אבל הניסיון של הבנק לגרום לי לבזבז יותר כסף הכעיס אותי מאוד.


זו פשוט נבזות, חבל לי על אנשים שמתפתים (בטח יש כאלו) ושוקעים בחובות לבנק שמרוויח עליהם בלי בושה.


מה שעוד מכעיס אותי וגורם לי צער רב זה שלא רק שלא מצאתי עבודה אלא שאפילו לא פנו אלי להגיע לראיונות עבודה.


התחלתי כבר פיזיותרפיה ואני מקווה שבעוד כמה חודשים אוכל להתחיל ללכת כרגיל. כיום אני עדיין צולעת קצת, והרגל מתנפחת לי כשאני עומדת, אבל אני מקווה לשיפור בעתיד.


אין לי מושג מה יהיה איתי ואם אצליח להשיג אי פעם עבודה, אני תקועה בבית כבר יותר משלושה חודשים ומתחילה לצאת מהדעת ואני מתחילה לחשוש שבחיים לא אזכה יותר לעבוד ולהרוויח כסף.

22 תגובות בנושא “משפחה לא חורגת

 1. ץ (בעלי) מנסה כבר כמה זמן לקדם הצעת חוק שתחייב בנקים לפרסם ’אזהרת בריאות’ על הלוואות. כמו על סיגריות. הייתה לא מזמן פרסומת שהראתה משפחה מבואסת מתלבטת איפה לקצץ (חוגים? מספרה? בגדים? חופשה?) ואז נשלפה בכמטה קסמים הצעה לאשראי נוסף. ץ משתגע מזה ואומר שזו הונאה. שלי יחימוביץ החזירה מכתב מנומס סתמי ביותר ככה שנראה לי שאין מה לבנות על אזהרות כאלה, ובכל מקרה, כל הכבוד לך על האסרטיביות.
  עם הזמן תמצאי עבודה. אפילו עבודה זמנית שאפשר לעשות מהבית. מול המחשב, למשל. יש חברות השמה שמעסיקות פרילאנסריות מהבית.
  ניסית לחפש בכיוון הזה?

  אהבתי

   1. את עוברת על אתרי דרושים? נדמה שככה אני הגעתי לג’וב כזה פעם.
    זה לא ממש במקום עבודה רגילה, אלא יותר תוספת זמנית.

    אהבתי

   2. עוברת עליהם כל יום, מתקנת כל הזמן את קורות החיים שלי, מתבאסת נורא כי אפילו לראיון לא מזמנים אותי.
    אולי אני צריכה להתחיל לשקר בקשר לגיל שלי?

    אהבתי

 2. הם פשוט גנבים, זה כל מה שיש לי להגיד עליהם.

  אין חברות הוגנות ואין צרכנות נבונה בישראל, זו מסקנה שהגעתי אליה מזמן.

  אהבתי

  1. לצערי הבנתי, אולי קצת מאוחר מידי, שצריך לחשוד בכולם וכל המוסדות המכובדים האלו לא טובים יותר מגנבים פשוטים.
   עדיף להתעסק איתם כמה שפחות.

   אהבתי

 3. אנחנו הקפאנו 2 כרטיסי אשראי
  לצערי יש עוד אחד שכמוכם אנחנו מבצעים דרכו תשלומים
  רושמים כל הוצאה ומשתדלים לצמצם,אבל זה לא קל
  אני מקווה וסומך עלייך שתמצאי עבודה כשתחלימי,את משמשת לי מודל בכל הקשור בנסיונות לחיפוש עבודה של זוגתי

  אהבתי

  1. אני מקווה שילך לה יותר טוב מאשר לי, בינתיים אפילו לראיון עבודה לא זימנו אותי ואני מנויה על כמה אתרי דרושים ועוברת עליהם בשקדנות כל יום

   אהבתי

 4. לי יש רק כרטיס אשראי אחד. די והןתר.
  ולגבי העבודה – אני רק מאמינה שניתן למצוא. אולי לא הכי הכי..אבל משהו חביב שייתן גם משכורת וגם תעסוקה.
  מאחלת לך הצלחה !!

  אהבתי

 5. כל הכבוד לכם על ההתנהלות האחראית שלכם בענייני כספים!
  לא מזמן ראיתי בערוץ הדוקו תוכנית על משבר הסאב-פריים בארה"ב, זה שגרר את כל העולם למיתון. מסתבר שהכל התחיל מכרטיסי אשראי. חברות האשראי נתנו כרטיסי אשראי בחינם לבני נוער שנרשמו לקולג’. הם התמקדו בעיקר בנערים שהגיעו מעיירות קטנות ובאו לראשונה לעיר הגדולה, ולא הבינו את משמעות המילה אשראי. בניגוד למה שקורה אצלנו, בארה"ב הריבית שמשלמים על אשראי נגזרת מ"דירוג האשראי", מצב פיקטיבי שהחברות יכולות להחליט עליו ולשנות אותו כהרף עין. למשל, אדם שאיבד את מקום עבודתו , דירוג האשראי שלו יורד והריבית שלו עולה פלאים.
  אותם בני נוער צברו חובות ענק שלא היה באפשרותם להחזיר, ואחר כך הבנקים התחילו להתרסק.
  נראה לי שאצלנו עוד לא הבינו שהנפקת כרטיסי אשראי לאנשים שאין להם כסף היא כמו כדור שלג שיגרום בסופו של דבר לנפילת הבנק.

  אהבתי

  1. הייתה תקופה כשהיינו צעירים יותר והשכן שלנו היה מנהל בנק. הוא אפשר לנו אשראי גבוה מידי ופשוט שקענו עד למעלה מהאוזניים בחובות.
   מזל שפוטרתי מהטכניון והצלחנו בעזרת הפיצויים שקיבלתי לצאת מזה.
   מאז אנחנו נזהרים מאוד, חובות כספיים הם כמו ביצה שיונקת אותך פנימה ולמדנו את הלקח בצורה כואבת מאוד, לא שמצבנו הכספי מזהיר אבל הוא עדיין בשליטה למרות ששנים לא יצאנו לחופשה, הבית זקוק לשיפוץ ואנחנו לא מרשים לעצמו המון דברים שהם כאילו מובנים מאליהם.
   אין לי מושג איך יש אנשים שיש להם כסף להחליף מכוניות, לטייל בחו"ל, לפוצץ כספים באיקאה או בחניות שמט’ס.
   זה די מבאס, לפעמים אנחנו מרגישים שכולם חוגגים ורק אנחנו חוסכים, אבל פשוט אין לנו כסף מיותר למותרות

   אהבתי

   1. אני מכירה הרבה אנשים שאין להם כסף ומרשים לעצמם לחגוג על חשבון המינוס, הם אומרים – מה אכפת לי, זה הבנק משלם. הם לא מבינים שמתישהו הבנק יגיש להם את החשבון, והחשבון יהיה מנופח.
    אנשים אחרים מחלקים כל דבר למיליון תשלומים, והם לא לוקחים בחשבון מצב שבו יפטרו אותם, נניח, ולא תהיה להם הכנסה חודשית קבועה כדי לשלם על הכל.

    אהבתי

 6. מכל הלב אני מאחלת לך ש"אחרי החגים יתחדש הכל", את מתצאי עבודה שתוציא אותך מן הדכדוך הכספי-בריאותי-משפחתי שאת נמצאת בו זמנית.
  אולי באמת לא תצייני את הגיל? חברה שלי עשתה כך, וכשזומנה לראיון אמר לה המראיין:"אני רואה שלא כתבת מה גילך", והיא ענתה לו:"אילו הייתי כותבת, האם היית קורא לי לראיון?", היא קיבלה את העבודה, אגב.

  אהבתי

 7. כל הכבוד לכם על ההנהלת חשבונות שלכם. הלוואי שכולם היו ככה.
  הבעיה היא שהאנשים שהכי מתפתים לענות להצעות האלה הם האנשים שהכי לא מבינים מה זה אומר והכי לא יכולים להרשות לעצמם הוצאות מיותרות.
  לנו היה קטע עם החזרת כרטיס אשראי. מאז שהתחילו לגבות דמי שימוש חודשיים עבור כרטיס אשראי, בלי קשר לכמה הוצאת, החזרתי כרטיס שני שהיה לי. קיבלתי אחרי כמה ימים מכתב מחברת האשראי איפה שהציעו לי להחזיר את הכרטיס והוא יהיה חינם לשנתיים. רק כאשר מתנתקים מהם החברות מציעים הטבות. מרגיז…
   
  אני גם חושבת שהתקופה לא טובה לחפש עובדה כי כולם עסוקים בפסח ובחג הכל סגור. בע"ה אחרי פסח אני מקווה שיהיה לך יותר מזל.

  אהבתי

 8. א’ מאחלת לך שבכל זאת תמצאי עבודה. פתאום יצוץ משהו
  ב’ אולי הבחורה מהבנק היתה גם בלי עבודה, וברוב ייאושה היא לקחה את ההצעה שלהם, למרות שהיא מנוגדת גם למה שהיא מאמינה בו?

  ג’ מה שבטוח – את צודקת לגמרי בזה שאין צורך ביותר מכרטיס אשראי אחד.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s