זהו, חצינו עוד חג.

הפעם אצל חמותי שהכינה כרגיל יותר מידי אוכל והתעייפה נורא ודאגה שכולם ידעו את זה וגם התלוננה שאני בורחת מהר מידי אחרי האוכל למרות שמי שיצא ראשון היה דווקא הבן היקר שלה אבל בקטנה העיקר שנסענו וחזרנו והכול בסדר.


הבנות של גיסי התבגרו ורזו ונעשו כמעט נשים ועדיין הן נודניקיות לא קטנות ונמרחות על עוגי ועל צץרץ שסופגים את זה בגבורה כמו גברים אמיתיים ולצץרץ הייתה נחת רוח אמיתית כי גיסי עשה קידוש, הוא ממש בקטע הזה של דת הילד הזה, אין לי מושג למה.


לילי הפתיעה אותי ודרשה מהחבר שלה ללבוש מכנסים ארוכים והתפלצה שהוא שכח להביא איתו נעלים גבוהות והמסכן נאלץ להידחס לנעלים ולמכנסים של צץרץ הצנום יותר ממנו ועשה את זה בצייתנות של בעל לעתיד ואפילו לא מחה כשהג'ינג'י הרשה לעצמו לשבת לשולחן החג במכנסים קצרים נוחים וכולם התרוצצו יחפים.


 


היום הראשון של החג עבר עלינו בשלווה ובנחת, לילי והחבר שלה נמצאים בבדידות מזהרת בדירה של הורי ששוהים באילת, והילדים מתרוצצים לפה ולשם, ובסך הכול אין לי טענות, הכול בסדר למרות שכמעט לא היו קונים במכון ופתאום הג'ינג'י נזכר לנזוף בי שישבתי לקרוא אחרי האוכל ולא עזרתי לפנות את השולחן.


טוב, יש לי סיבות, קראתי ספר כי השתעממתי מהשיחה על הצבא שגיסי ניהל בעירנות רבה עם הדור הצעיר של החיילים ומאחר והיו שם שלוש עלמות צעירות ממני חשבתי שאין סיבה שגם אני אדחק למטבח, אבל כשהג'ינג'י רוצה להציק הוא כבר מוצא סיבה… כל אחד וההנאות שלו בחיים.


לא נורא, העיקר שיש טונות של אוכל במקרר ואף אחד לא מתלונן שהוא רעב, ובצהרים ירד פתאום גשם פתאומי ולא צפוי (שעתיים קודם שטפתי את האוטו ) והשאיר אחריו קרירות מרעננת וריח של אדמה רטובה באוויר וגם מחר יש יום חופש והכי הכי חשוב – צץרץ עבר ביום חמישי את מבחן התיאוריה והוא מרוצה וגאה כמו טווס!שנה טובה


הרגלים בתמונה שייכות ללילי שהשתלטה על המצלמה והשתעשעה בה מעט, אין לי מושג למה היא צילמה את עצמהמהזווית הזו אבל יצאה תמונה חמודה לדעתי.


מחר הורי ישובו הביתה בשלום אני מקווה, בכל זאת, נסיעה לאילת זה לא צחוק, ואם גם הכלב שלנו שנעלם פתאום – יומיים אחרי שסוף סוף עשינו לו חיסון נגד כלבת – יחזור גם כן השנה תוכל להתחיל בלי בעיות.חצי שוב הביתה

51 תגובות בנושא “זהו, חצינו עוד חג.

   1. כל עם ישראל כמעט קיבל רשיון בשלב כזה או אחר של חייו.
    נכון שבהתחלה אולי דואגים אבל זה עובר די מהר. על פי תיאורייך הוא נשמע בחור אחראי ואני מניח שהאחריות לא תימס בין אצבעותיו כשהוא ישב מאחורי ההגה.

    אהבתי

   2. יחסית לילד בן 17 עם הפרעת קשב הוא די אחראי אבל זה לא מרגיע אותי.
    לפחות מצאנו את הכלב, לוכדי כלבים תפסו אותו ושלמנו המון כסף לשחרר את השבוי שלנו, מעכשיו הוא לא יוצא מהחצר בלי ליווי צמוד.

    אהבתי

 1. שתהיה לכולכם שם שנה טובה, שנת שלום בפרטי ובכללי.
  טוב, נתחיל בפרטי. יותר קל.
  היה נחמד לקרוא על ההתכנסות המשפחתית.
  כיף.
  וגנמר חתימה טובה

  אהבתי

 2. אה, ונזכרתי בעוד משהו שרציתי להגיד לך.
  אני לא חיפאית, וחיפה בשבילי היא קצת חוצלארץ. אבל "בשבילה גיבורים עפים" הוא בעיני הספר הכי טוב שיצא השנה, (בספרות מקור), אהבתי כל רגע של קריאה בו.

  אהבתי

 3. אני מאז המלחמה ההיא מדליק טלויזיה על CNN,מהתחלת יום הכיפורים ועד סופו
  לא רוצה הפתעות יותר,גמרנו
  ואני כמוך,לא צם ולא בטיח

  אהבתי

  1. מאחר ואני גרה ממש ליד כנף אחד אני חושבת שאני אדע אם משהו יקרה, בעיקר בצפון, עוד לפני הכתבים הזרים.
   שנאמר, הנכווה ברותחין נזהר בצוננים.
   שרק יעבור בשקט ובלי בעיות השנה.

   אהבתי

 4. יום כיפור חביב גם עלי ולא מפני שאני צמה..
  הוא נעים לי בגלל השקט שהוא משרה באוויר
  בגלל שזה מאפשר לי איזו איזו נינוחות נעימה
  כמו שכתבת…

  גמר חתימה טובה ושנה טובה

  אהבתי

 5. איתך בכל מילה.
  במיוחד ב
  "אפשר להניח לכל החשבונות המשפחתיים הלא נעימים ולפרוש איש לביתו ולפינתו."

  חבל שאי אפשר לעשות יום כיפור פעם בחודש……

  שנה טובה !

  אהבתי

  1. פתאום עלה בדעתי שרק ביום כיפור אנחנו נאלצים לעמוד פנים אל פנים מול עצמנו, בלי פילטרים של משפחה ורדיו וטלוויזיה ושאר רעשים שממסכים אותנו וחוסמים את הקול הפנימי שלנו ובעצם, מי מפריע לנו לעשות לעצמנו יום כזה של צום נפשי והתרכזות פעם בשבוע?
   אף אחד בעצם.
   כמו שיש כאלו שצמים פעם ב… אפשר גם לעשות יום של חשבון נפש ופרישה מרעש ומההמולה ופשוט לנוח ולחשוב.
   הכל תלוי רק בנו. השלווה נמצאת בתוכנו אם רק נעז להפסיק להפריע לעצמנו ופשוט לפרוש מהציבור ולשתוק קצת 

   אהבתי

 6. …לאחרונה,אני מוצאת את עצמי יותר ויותר מתעניינת בנשים חכמות,בעלות נסיון חיים וכושר ביטוי,ונמשכת למה שיש להן לומר וללמד אותי, בין אם הן בנות 36-כמו "דודה מלכה", או יותר,כמוך.

  הגעתי אליך במקרה,כמו תמיד,ונשארתי כי את עושה חשק רב לקרוא עוד על חייך. ביראת חרדה קלה (-האם גם אני אאכזב את חלומותי בדיעבד?),  ביראת כבוד ליכולתך להביע את עצמך טוב כ"כ, ובכלל,לחוויות שצוברים עד גיל 50,שכ"כ זרות לי עדיין. בסופו של דבר אנחנו ערימה של זכרונות, אמר בנזוגי וצדק.

  רק רציתי לומר כמה את מעניינת ונפלאה. אני אמשיך לקרוא.

  (אה,ואהבתי את הפוסט על עבודות הבית. כל כך צודקת. נגעת בחרדות שכבר עכשיו יש לי,כשאני מנסה מראש לחנך אותו ולסחוט ממנו הבטחות שיהיה ביננו שוויון…)

  שירי.

  אהבתי

  1. כל כך הרבה מחמאות

   הלוואי והייתי מרגישה כל כך חכמה כמו שנדמה לך.
   אני מרגישה בעיקר קשישה ולצערי רוב מה שלמדתי בעמל וביגע כה רב בנעורי הוא כיום לא רלוונטי, ודווקא השעות שהקדשתי למה שנראה פעם כבזבוז זמן מוחלט (קריאת ספרים אובססיבית) העשיר את אוצר המילים שלי וגורם לי להישמע כיום חכמה יותר ממה שאני באמת.

   ובקשר לעבודות הבית, נורא מעייף לרדוף אחרי בן הזוג ולבדוק כל הזמן אם לא מקפחים אותך, אם זה לא בא ממנו ואם אין לו רצון טוב (ולא תאמיני כמה הרצון הטוב נשחק אחרי ששוטפים שוב ושוב ושוב את אותם כלים ורצפות ואסלות ושאר תענוגות משק הבית) שום דבר לא יעזור.

   החוכמה היא להחליט על מה כדאי להתעקש ולא לזוז ומה אפשר לעזוב כי חבל לבזבז כוחות וזה לא שווה…
   רק את יכולה להחליט בנדון.
   בהצלחה   

   אהבתי

   1. אז ככה-

    אני גם בלאגניסטית איומה, ולא מסדרת אלא כשהמצב באמת מפריע לי
     (-כל שנה שעברה הלכתי לספריה ללמוד, במקום לסדר את הבלאגן בחדר במעונות, בטענה תמידית שאין לי זמן לזה…), וגם פמיניסטית עקשנית ומעצבנת מאוד (-קשה לי להסביר לו כמה זה כואב לי, חוסר שוויון, למשל כשאמו חושבת בכנות שהייעוד של נשים הוא לכבס. הוא רק מבין מזה שאני עקשנית.)

    אני כן מסכימה עם מי שהגיבה לך בתפוז, שנשים לפעמים מעודדות חוסר שוויון בעצמן בעובדה שהן נותנות להם להתעצל, במקום לקבוע עובדה שאין בבית משרתת…

    בקיצור,יהיו לו חיים קשים איתי…

    שירי.

    אהבתי

 7. אני מאד מזדהה עם מה שכתבת על מה שקרה לנו אחרי יום כיפור ההוא,  ועל אנחת הרווחה כל פעם כשהיום הזה נגמר,  בדיוק מאותן סיבות שציינת.  היום הזה משרה עליי אי שקט,  למרות,  ואולי בגלל,  השקט שבו.  אני שמחה שם הפעם הוא עבר בשלום. 

  אהבתי

 8. שיו… איזה מזל שגם השנה לא הותקפנו…
  בזמנו אני מניח שזו היתה טראומה לא קטנה.
  אבל נראה לי שזה היה אירוע חד פעמי. מאז יש כוננות מיוחדת ביום הכיפורים והצד השני ער לזה לחלוטין.

  אני שמח שלפחות את יכולה לנוח ביום הזה. מה אפשר לעשות בו חוץ מלנוח?

  אהבתי

 9. כיפור בארץ זה משהו שלא קיים בשומקום בעולם. השנה נשארתי בחו"ל והיינו צריכים להסתגר בבית כדי להרגיש קצת כיפור כשבחוץ עובר הטראם והמכוניות והאנשים שבכלל לא יודעים מה היום. גם אם לא צמים, גם אם לא מבקשים סליחה באופן אוטומטי – כיפור בארץ זה היום הכי מיוחד בעולם.

  אהבתי

  1. ומה עם להפסיק להיות טרול מרושע ולגרום לי לרצות למחוק את הבלוג ולנתק את האינטרנט?
   למה אנשים חייבים להיות תמיד מרושעים ונבזיים כל כך?
   ולמה בעילום שם?
   איף

   אהבתי

 10. דומה ושונה.
  יום כיפור, אני מתכוונת.
  השקט, ההתכנסות אל תוך עצמנו, הצל הגדול של המלחמה ההיא שלא יסור מעלינו לעולם,החרדה. דומים.
  הצום , תפילות יום הכיפורים בבית הכנסת, המשמעות הדתית, שונים כמובן.
  אבל שתינו חיות באותה חלקת ארץ, חולקות אותן חדשות, תקוות, (גלעד שליט, שיחזור בריא ושלם, אמן!),שאיפות.
  והגיוון הזה יפה בעיני.
  עכשיו נשארו רק סוכות, שמחת תורה, ואחר כך יומולדתך. (גם שלי)
  אז חגשמח לך ורק טוב.
  ממני.

  אהבתי

 11. מותר לי לשאול לכמה זמן צמים ביום כיפור?? כלומר מאיזה שעה לאיזה שעה. כי גם אני קראתי את הדוחות על המתעלפים ולי נשמע שזה צום קשה, ולמרות שאנחנו צמים חודש שלם אני לא נתקל בתופעות כאלו.

  אהבתי

 12. אני עובדת עם כמה וכמה מוסלמים בעבודה שלי, שלא מזמן סיימו לצום חודש שלם. מה זה יום אחד מול חודש שלם? באמת שאין לנו על מה להתלונן.
  דווקא השנה הצום עבר לי מאד בקלות. אני חושבת שמזג האויר הנוח עזר.

  לגבי הסתיו אני מרגישה שיש פרספקטיבה שונה לך, שגדלת בארץ, לביני שגדלה בחו"ל. לי נראה שבארץ בקושי בקושי יש סתיו ואני מתגעגעת לסתיו של אירופה.

  אני מאחלת לך שנה שלמה – בכל העונות – של בריאות ואושר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s