מורה לחיים

מילים שכתבתי לזכרה של חנה גרשוני ז"ל

לזכרה של חנה גרשוני ז"ל


בשבילי חנה גרשוני ז"ל הייתה מורה לחיים, ידידה ומדריכה. פגשתי אותה לפני כחמש עשרה שנים, הייתי אז אם צעירה שרצתה להרחיב מעט את אופקיה ולכן נרשמתי לחוג לגרפולוגיה, המורה לגרפולוגיה הייתה חנה גרשוני ומהרגע הראשון שנפגשנו נכבשתי בקסם אישיותה המיוחדת.


מהשיעור הראשון היא הצליחה לגבש אותנו, ובזכותה הפך החוג הצנוע שלנו לקבוצת תמיכה וחברות בין מספר נשים שונות מאוד זו מזו בגיל ובצורת החיים. תבונתה, הקסם האישי שלה, ההומור ושמחת החיים שלה הפכו את הלימוד לחוויה מרתקת. בזכותה אהבתי אפילו להכין שיעורי בית וחיכיתי בקוצר רוח לשעות שבילינו במחיצתה, יודעת שתמיד אצא מהשיעור שלה מחייכת, שמחה וחכמה יותר. לאורך כל השיעור צחקנו, דיברנו, התחברנו וכמעט מבלי משים גם השכלנו. כל הידע שצברתי בשיעורים שלה הולך איתי עד היום, צידה לחיים.


בתום השנה הצטערנו כל כך שהקורס הסתיים עד שהיא הציעה לנו בנדיבות שהייתה כל כך אופיינית לה להמשיך ללמוד אצלה בבית. קפצנו על ההצעה כמוצאות שלל רב וכל שבוע אירחה אותנו חנה במטבחה הגדול והחמים שבו בילינו שעתיים מלאות עניין סביב שולחן האוכל הגדול שלה.


אצל חנה כל שיעור היה תענוג, חוץ מגרפולוגיה למדנו אצלה גם להכיר את עצמנו, את היתרונות והחסרונות שלנו ואיך לנצל אותם כדי לשפר את חיינו.


גם אחרי שתמו לימודי הגרפולוגיה נשארנו, חנה ואני, בקשר חם ותומך. כל מפגש איתה טען אותי תמיד בתחושות טובות ותמיד יצאתי מביתה מחייכת ומעודדת. היא השכילה להעצים אותי, לחזק את בטחוני העצמי ולהראות לי את היתרונות שלי. תמיד היו לה בשבילי מילות שבח ותמיכה, עצה טובה, ליטוף ועידוד.


יכולתי לדבר איתה על כל דבר ולהתייעץ בה בכל נושא. היא עודדה אותי מאוד כשהתלבטתי אם לאמץ עוד ילדים בנוסף לביתי הביולוגית ותרמה לי מניסיונה העשיר בחינוך ובהבנת נפש האדם. אחרי שאימצתי את הילדים היא בירכה אותי בחום, והקפידה להתעניין בשלומם ולעקוב אחרי התפתחותם, ועם השנים גם הכירה את בעלי והתיידדה גם איתו.


אהבתי לבוא לבקר אותה בביתה היפה והמטופח שבו צברה מזכרות מכל שנות פעילותה בארץ ובעולם ולשמוע ממנה סיפורים על חייה המרתקים ומלאי הפעילות.


במשך כל שנות הכרותינו היא הייתה בשבילי מקור של חום, חיבה ותמיכה. אני מתקשה להאמין שיותר לא אזכה לשבת איתה ליד שולחן האוכל הארוך במטבחה, לשתות איתה תה, לדבר על החיים, לספר לה על עצמי, לשמוע מה חדש אצלה, ולהתפעל מהגינה הירוקה הנשקפת מהחלון.


תודה לך חנה על כל האהבה והחיבה שהענקת לי, על חוכמתך וטוב ליבך, אזכור אותך ואתגעגע אליך תמיד. 

8 תגובות בנושא “מורה לחיים

  1. היא הייתה מורה ומנהלת בית ספר אבל אני הכרתי אותה רק אחרי שיצאה לפנסיה והמשיכה בכל זאת לעבוד ולתרום.
   למרות שהייתה אישה לא צעירה היה לה מרץ שמחת חיים וחוש הומור שהלוואי עלי בגילי.
   היא גם קיבלה אות של יקירת הקריה לפני שנים מספר והמוות שלה היה מכה אנושה לכל מכריה.

   אהבתי

  1. רק תראי מי הולך היום להיות מורה, כל מי שלא מצליח לעשות שום דבר אחר.
   משלמים להם כל כך מעט וכל הזמן מפריעים ומכשילים, פלא שכל המוכשרים בורחים לבתי ספר פרטיים או עוזבים בכלל את ההוראה?
   פלא שמעמד המורות ירד כל כך, פשוט עצוב 😕

   אהבתי

  1. למרבה הפלא כן.
   אני סיימתי את בית הספר התיכון בשנות השבעים כשהמצב היה עדיין מעט יותר טוב ועד היום זכורים לי לטובה מספר מורים.
   למשל המורה שלי לתנ"ך שחיוכו הטוב מרחף מול עיני עד עצם היום הזה.

   אהבתי

  1. למרות הצער שאני חשה על מותה מנחם אותי לדעת שהיא נפטרה אחרי שחיה חיים טובים ומלאים והגיעה לגיל גבורות וראתה לא רק נכדים אלא גם נינים.
   צר לי בעיקר על בעלה שנשאר אבוד בלעדיה 😕

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s